Ako sa zbaviť ploštíc v domácnosti?
Ploštice vedia byť skutočne nepríjemnou súčasťou domácnosti. Ak sa u vás raz objavia, môže byť celkom zdĺhavé a komplikované ich z vášho obydlia nadobro vyštvať. Dnes už existuje mnoho firiem, ktoré sa špeciálne venujú rôznym formám dezinsekcie a ničeniu ploštíc. Taktiež je na trhu hneď niekoľko prípravkov určených na odstraňovanie týchto nevítaných spoločníkov. Či už plánujete investovať do niečoho takéhoto alebo chcete skúsiť skôr overené rady a triky pre každú bežnú domácnosť, prinášame vám niekoľko tipov, ako sa zbaviť ploštíc.
Ako rozoznať ploštice?
Ploštice posteľné sa nemusia vyskytovať výlučne vo vašich posteliach. Rady sa usídlia napríklad medzi potravinami, kde dokážu vydržať bez povšimnutia celé mesiace. Priemer ploštice je iba 5 mm. Má hnedú až červenohnedú farbu, oválne telo a typický zápach zatuchliny. Ploštice, i keď vôbec nelietajú, majú aj krídla. Ich vajíčka môžeme prirovnať ku veľkosti hlavičky špendlíka. Za týždeň ich jedna dokáže naklásť až 8 (keďže sa tento hmyz zdržuje v kolóniách, rozmnožuje sa pomerne rýchlo).
Zaujímavosťou je, že sliny ploštice posteľnej majú v sebe mierne množstvo anestetika, preto bezprostredne po uhryznutí bývajú miesta čiastočne znecitlivené. Človek alebo zviera teda necíti bolesť pri uhryznutí, ako je tomu napríklad pri uštipnutí komárom alebo osou. Ploštice útočia obvykle v noci. Ráno sa zvykne dostaviť intenzívnejšie svrbenie a na povrchu kože sa môžu objaviť drobné pľuzgiere. Ploštice útočia najmä na ruky a nohy a štípance od nich mávajú veľkosť cca 2-4 mm. Často môže ich uhryznutie spôsobiť alergickú reakciu.
Ploštice sú naozaj inteligentné tvory. Dokážu sa veľmi efektívne skrývať v tých najmenších škárach (v matracoch, nábytku, obrazoch, tapetách, atď.), preto je veľmi ťažké ich chytiť a zlikvidovať. Navyše sú odolné voči takmer akýmkoľvek teplotným podmienkam. Prežijú v posteliach, i na oblečení (údajne obľubujú najmä čiernu farbu). Veľmi dobre sa im darí v miestach, kde je neporiadok a špina, no to neznamená, že sa nevyskytnú aj v úplne čistých priestoroch, akými sú napríklad nemocnice.
Čo urobiť, keď sa objavia ploštice?
Základom je vyčistenie oblečenia a posteľnej bielizne. Perte na vysokej teplote (ideálne pri 60 ºC), aby ste zaručili zahubenie všetkých vývojových štádií, vrátane vajíčok. Najvhodnejším riešením je následne využiť aj sušičku, pretože títo nepríjemní spoločníci pri teplote nad 40 ºC zahynú. Keď im doprajete dvojitú dávku vysokej teploty – práčku aj sušičku – z oblečenia či posteľnej bielizne by ste ich mali úspešne zlikvidovať.
Ako sa zbaviť ploštíc pri veciach, ktoré sa prať ani sušiť nemôžu? Môžete vyskúšať opačné teploty a veci v plastovom vrecku uložiť na niekoľko dní do mrazničky (ideálne pri cca -18ºC). Matrace, gauče, kreslá či iný čalúnený nábytok a postele ošetrite naparovačom. Oblečenie, ale aj knihy či iné predmety skúste „ošetriť“ prostredníctvom CO2 – či už domácim spôsobom (vo vákuových vreciach vysatý vzduch vymeňte za CO2 a nechajte zopár dní pôsobiť) alebo skúste germicídnu dezinfekčnú UV lampu s ozónom (bežne kúpite na internete). Aplikácia ozónu v kombinácii s UV svetlom je profesionálna sterilizačná metóda, ktorá sa používa v mnohých odvetviach. Úspešne ničí plesne, baktérie i drobných škodcov.
Prečítajte si tiež:
Ako sa zbaviť ploštíc?
V predchádzajúcom odstavci sme si povedali, čo všetko môžete urobiť, keď sa u vás ploštice objavia. Avšak, ako už bolo spomenuté, zdržujú sa v kolóniách a intenzívne kladú nové vajíčka, čiže stačí jedno „zabudnuté“ vajíčko a pôsobenie týchto škodcov vo vašej domácnosti bude i naďalej pokračovať. Preto sa za jednoznačne najúčinnejšie riešenie považuje profesionálne odstránenie ploštíc.
Firma, ktorá takúto službu poskytuje, musí disponovať špeciálnym certifikátom, pretože pracuje s chemikáliami a látkami, ktoré nie sú bežne dostupné, preto musí byť pre danú činnosť oprávnená. Takýto profesionálny zásah vás vyjde od 80 do približne 250 eur (záleží od rozsahu zamorenia a iných faktorov). Proti týmto škodcom sa využívajú postreky s reziduálnym účinkom (látka ostane v tele škodcu určitý čas po jej aplikácii, vďaka čomu sa dosiahne maximálny účinok).
Fungujú bežne dostupné postreky?
Dnes už môžete v obchodoch, drogériách alebo na e-shopoch bežne natrafiť i na postreky, ktoré sú určené proti plošticiam a sľubujú maximálny účinok. Kde je problém? Ploštice sa zdržiavajú hlavne v škárach a na bežne nedostupných miestach, preto postrek nemôže byť účinným. Do týchto lokalít jednoducho nemá šancu sa dostať, preto ak chcete účinné odstránenie týchto škodcov, na bežne dostupné postreky rovno zabudnite. Takéto produkty môžu v istých prípadoch účinne zabrať napríklad proti blchám. Ploštice sa však pred nimi dokonale poskrývajú.
Prevencia je dôležitá
Ak sa chcete v budúcnosti vyhnúť výskytu ploštíc vo vašej domácnosti, skúste postupovať podľa nasledovných rád.
- Pravidelne vetrajte posteľnú bielizeň (aspoň raz do týždňa)
- Čistite a vysávajte matrac každé 3 mesiace
- Kontrolujte a vysávajte okolie postele a snažte sa pod ňou nič nezdržiavať
- Dôkladne a často vysávajte aj menej dostupné miesta a škáry
- Nezabudnite ani na čistenie samotného vysávača
- Čistite a perte aj koberce a záclony
- Zbavte sa neporiadku v domácnosti (najmä toho, ktorý sa bezprostredne dotýka podlahy)
- Neskladujte veci v kartónoch a škatuliach (ploštice sa tam veľmi rady zdržujú)
- Udržujte (najmä v noci) izbu v teplote maximálne do 21 ºC (ploštice sa rozmnožujú pri teplote od 21 do 32 ºC)
- Ak často cestujete a prespávate v hoteloch, vždy kontrolujte hotelovú posteľnú bielizeň (zamedzíte tým prenosu škodcov do vašej domácnosti)
Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell
Zdroj foto: iStock
Dobrý večer prajem, chcem sa spýtať, či náhodou niekto nemá skúsenosti s plosti…