Ako sa zbaviť ovadov pri bazéne a v záhrade?
Ovady sú nevyhnutnou súčasťou ekosystému, ale zlým spoločníkom v záhrade. Zbaviť sa ich úplne nie je reálne. Cieľom je skôr udržať ich populáciu pod kontrolou a minimalizovať ich vplyv na našu záhradu. Ich uštipnutie je nielen nepríjemné, ale môže spôsobiť rôzne ochorenia a infekciu u človeka i hospodárskych zvierat. Ako sa zbaviť ovadov? Táto úloha nie je jednoduchá, ale s našimi tipmi ju určite zvládnete.
Ovady (lat. Tabanidae) majú dobre vyvinuté zmysly, najmä zrak. Ich veľké oči obsahujú rôzne druhy buniek, ktoré im umožňujú zachytiť rôzne druhy svetla a pohybu, čo im pomáha ľahko vyhľadať svoje obete. Sú aktívne najmä počas horúceho a sparného počasia pred dažďom.
Ovady pri bazéne
Ak máte bazén alebo jazierko, nepotešíme vás. Vlhké prostredie a stojaté vody sú pre ovady atraktívne a priťahujú ich ako magnet. Voda je potrebná pre ich životné cykly a rozmnožovanie. Pre mnohé druhy ovadov môže byť bazén zdrojom pitnej vody a to hlavne v prípade, ak sa v okolitom prostredí nenachádza dostatok prirodzeného zdroja vody.
Prečítajte si tiež:
Aby sme minimalizovali výskyt ovadov pri bazéne, odporúča sa dodržiavať tieto preventívne opatrenia:
- Správne a pravidelné čistenie bazéna je hlavný spôsob, ako sa zbaviť ovadov. Voda v bazéne láka ovady ešte viac, ak nie je správne udržiavaná a čistená. Môžu sa v nej hromadiť organické zvyšky, ktorými sa niektoré druhy ovadov živia.
- Oprava prasklín a dier v blízkosti bazéna, aby sme zabránili ovadom v ich úniku do okolia bazéna.
- Vhodné osvetlenie pri bazéne – svetlo privábi ovady, preto je dobré nastaviť osvetlenie pri bazéne tak, aby nebolo priamo na hladine vody.
- Pravidelné kosenie v okolí bazéna minimalizuje hromadenie organického materiálu a tým aj výskyt ovadov.
- Prekrytie bazéna v čase, kedy sa nepoužíva a počas noci, môže výrazne prispieť k zníženiu výskytu ovadov.
Ako sa zbaviť ovadov – udržiavaná záhrada to istí
Keďže niektoré druhy ovadov sa živia aj organickými zvyškami zo záhrady, je dôležité udržiavať záhradu v dobrom stave. To znamená, pravidelne kosiť, zbavovať buriny, odumretých rastlín, lístia či machov.
Veľkým lákadlom pre ovady sú aj zvyšky potravy pre domácich miláčikov. Po skonzumovaní potravy je vhodné misku buď odložiť z exteriéru, alebo ju poriadne umyť. Platí to aj v prípade prikrmovania ježkov.
Ďalším zdrojom ovadov v záhrade sú rôzne skrýše z dreva a nahromadeného neporiadku. Zabudnuté a prázdne črepníky so zvyškami vody, staré pneumatiky, vedrá či nádrže na zachytávanie dažďovej vody, to sú ďalšie miesta, ktoré lákajú ovady.
Rastliny, ktoré odpudzujú ovady
Pestovanie rastlín v črepníkoch, záhrade a v okolí bazéna, ktoré odpudzujú ovady, to je ďalší jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť ovadov. Medzi tieto rastliny patrí levanduľa, mäta, eukalyptus, citrónová tráva a rozmarín. Bylinky tak splnia nielen estetickú funkciu, ale zároveň nám pomôžu eliminovať výskyt ovadov v záhrade.
Pasca na ovady
Na trhu sú dostupné viaceré typy pasce na ovady. Jednou z nich je napríklad lepidlo na ovady, ktoré natrieme na špeciálnu čiernu loptu. Tú jednoducho zavesíme zhruba 100 cm od zeme a ovady sa na ňu nalepia.
Na podobnom princípe funguje aj pasca v tvare čiernej lopty, ktorá sa zahrieva a simuluje cieľový objekt (človeka alebo hospodárske zviera). Po neúspešnom pokuse ovad vzlietne priamo do nádoby nad loptou. Výrobcovia deklarujú, že tieto pasce na ovady sú ekologické, netoxické a efektívne. Dajú sa tiež zavesiť na strom alebo na iné dostupné miesto. Kúpa tohto typu pasce na ovady je síce finančne nákladnejšia, ale pochvaľujú si ju aj chovatelia hospodárskych zvierat. Ovady totiž znepríjemňujú existenciu aj im. Nakoľko sú nositeľmi rôznych chorôb, je v záujme chovateľov ochrániť svoje zvieratá.
Ovad hovädzí dokáže pri jednom saní vysať hospodárskemu zvieraťu až 1 mililiter krvi.
Uštipnutie ovadom – čo pomáha?
V prípade uštipnutia ovadom u zdravého človeka, ktorý nemá alergickú reakciu, pomôžu nasledujúce kroky:
- Uštipnuté miesto umyť studenou vodou a mydlom.
- Priložiť studený obklad (ľad, vrecko mrazenej zeleniny a pod.).
- Vydenzifikovať antiseptickým prípravkom.
- Natrieť gélom proti svrbeniu.
Domáce recepty na uštipnutie ovadom
Príznaky uštipnutia ovadom môžeme liečiť aj domácimi receptami. Medzi najznámejšie domáce recepty na uštipnutie ovadom patria:
- Prikladanie surového zemiaku
- Potretie medom
- Potretie zubnou pastou
- Potretie propolisom
- Potretie aloe vera
- Potretie ovsenou kašou
- Pokvapkanie octom
- Pokvapkanie citrónovou šťavou
- Potretie kamilkovým čajom
- Potretie šalviovým čajom
- Potretie pastou z vody a morskej soli
- Potretie kokosovým olejom
Bežná reakcia po uštipnutí ovadom sa prejavuje lokálne – začervenaním, svrbením a miernym opuchom postihnutého miesta. Tieto príznaky by mali ustúpiť po pár hodinách. Ak sa po uštipnutí ovadom prejaví horúčka, bolesti hlavy, zvracanie alebo silná alergická reakcia, je nevyhnutné vyhľadať okamžitú lekársku pomoc.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.
Autor: Dana Račko
Zdroj foto: iStock
Ahoj, máte niekto skúsenosti s ušiakmi. Máme ich strašne veľa na terase, okolo d…