Ako sa starať o izbové rastliny v zime: Praktické tipy na udržanie vitality počas chladných mesiacov
Zimné obdobie môže byť pre izbové rastliny veľkou výzvou. Klesá teplota, viac kúrime, vzduch je suchší. Na rastliny majú tieto zmeny v klíme veľký vplyv. Čo robiť, aby izbové rastliny v zime pohodlne prežili? Máme pre vás niekoľko tipov a rád.
Izbové rastliny v zime potrebujú menej vody
Izbové rastliny v zime prestávajú rásť, nenachádzajú sa v tzv. vegetačnom období, a tak môžeme prísun vody zredukovať. Je totiž dôležité, aby sa voda nehromadila v pôde. Rastlina by mohla začať hniť. Samozrejme, každá izbová rastlina má svoje vlastné potreby. Množstvo a frekvenciu zálievky by ste teda mali prispôsobiť konkrétnemu druhu vášho zeleného spoločníka.
Oboznámte sa s požiadavkami vašich izbových rastlín. Sú totiž aj rastlinky, na ktoré môže mať nedostatočná zálievka negatívny vplyv.
Izbové rastliny potrebujú prostredie so stabilnými podmienkami
Hoci má každá izbová rastlina vlastné preferencie, čo sa týka zálievky, teploty či osvetlenia, pre všetky platí, že preferujú stabilné podmienky a neznášajú teplotné výkyvy. Preto je dôležité aj počas zimného obdobia udržiavať v miestnostiach konštantnú teplotu.
Rastlinám nerobí dobre prievan. V zime by určite nemali stáť pri otvorených oknách či dverách. Zabráňte náhlym poklesom teploty, ktoré by mohli rastlinu šokovať.
Počas zimy izbovým rastlinám doprajte dostatok prirodzeného svetla. Nájdite im optimálne miesto. Nemali by byť tesne pri okne, pretože keď budete vetrať, studený vzduch im môže ublížiť. Takisto by nemali stáť rovno pri radiátoroch, pretože teplo z nich im tiež nebude robiť dobre. Svetlo však potrebujú. Umiestnite preto izbové rastliny v zime oproti oknu, kde dopadá najviac slnečného svetla.
Niektoré izbové rastliny potrebujú zvlhčiť v zime vzduch
V zimných mesiacoch je vzduch v našich domovoch suchší ako v lete. Je to dôsledok kúrenia. Niektorým rastlinám takéto podmienky môžu vyhovovať a nemusíte teda riešiť, ako zvýšiť vlhkosť vzduchu okolo rastlín. K niektorým však budete musieť postaviť napríklad nádobu s vodou alebo použiť zvlhčovač. Niektoré rastliny môžete občas aj postriekať vodou.
Použite stredne teplú vodu a jemný postrekovač. Rastliny absorbujú vodu cez listy. Listy sa zvlhčia a nebudú vysychať. Dávajte však pozor na to, aby ste listy príliš nezamočili. Mohli by začať plesnivieť alebo hniť.
Pravidelne čistite listy a odstraňujte z nich prach
Ak chcete, aby boli vaše izbové rastliny zdravé a na pohľad krásne, pravidelne čistite ich listy, odstraňujte z nich prach a nečistoty. Použite na to mäkkú handričku alebo hubku namočenú v teplej vode.
Nerobíte to však len preto, aby rastlina vyzerala krásne. Prach a nečistoty jej bránia aj dýchať. Rovnako obmedzujú príjem svetla. A tak by ste mali naozaj pravidelne čistiť všetky listy. Cez každý list starostlivo prejdite vlhkou handričkou a odstráňte z neho nečistoty a prach. Väčšie rastliny môžete pokojne aj osprchovať jemným prúdom teplej vody.
V obchode so záhradníckymi potrebami si môžete vypýtať aj špeciálny lesk na listy, aby vaše izbové rastliny vyzerali nielen čisté, ale aj lesklé a zdravé. Použiť však môžete aj obyčajný rastlinný olej. Je to jednoduché a prírodné riešenie. Naneste malé množstvo rastlinného oleja na mäkkú handričku a jemne ňou pretrite všetky listy. Rastlinný olej prispeje k hydratácii listov a poskytne im výživu. Nezabudnite čistiť nielen vrchnú stranu listov, ale aj spodnú časť. Práve tu sa môže hromadiť prach.
Ochrana pred škodcami je dôležitá v každom ročnom období
Suchý vnútorný vzduch a zvýšená teplota vytvárajú ideálne podmienky pre rozmnoženie parazitov a rôznych škodcov, ako sú napríklad vošky a roztoče. Pravidelne preto skúmajte horné i spodné strany listov, ale aj stonky a kvety a hľadajte príznaky týchto škodcov, ako sú napríklad malé bodky alebo pavučiny. Sledujte akékoľvek zmeny na rastline. Zvlnené či zažltnuté listy, alebo veľmi spomalený rast nie sú dobrými znameniami.
Ak zistíte, že je nejaká rastlina postihnutá škodcami, tak ju určite izolujte od ostatných, aby ste zabránili šíreniu škodcov či nákazy.
Niektorých škodcov sa môžete zbaviť aj ručne. Použite mäkkú handričku alebo vatový tampón, ktorý namočíte do mydlovej vody a jednoducho všetky listy pretrite. K dispozícii sú aj rôzne insekticídy a pesticídy. Dôkladne si však prečítajte návod na použitie a dodržiavajte odporúčania výrobcu.
Ako sa o izbové rastliny v zime postarať čo najlepšie?
V zime prispôsobte množstvo vody konkrétnym potrebám rastliny. Pamätajte na to, že väčšina v zimnom období jej potrebuje menej. Vyvarujte sa zalievaniu príliš studenou vodou. Snažte sa udržať v miestnosti konštantnú teplotu a rastlinám doprajte čo najviac svetla. Ak je to potrebné, v okolí rastlín zvýšte vlhkosť vzduchu. Postavte do ich blízkosti napríklad nádobu s vodou alebo použite zvlhčovač. Rastliny chráňte pred chladom a prievanom. Prudké teplotné výkyvy im nebudú robiť dobre. Pravidelne ich čistite a zbavujte prachu. Väčšie izbové rastliny môžete napríklad aj osprchovať.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Zdravím :slight_smile: Máte skúsenosti s rastlinkou Zamioculcas? Mám na nej tmav…