Ako postaviť v CHKO moderné bývanie s dedinským charakterom
Architekt Lukáš Větrovec si stavia rodinný dom a vlastný ateliér. Má obmedzený rozpočet, preto si projekt rozfázoval tak, aby ho postupne ufinancoval z vlastných zdrojov. Dôležitú úlohu v pláne hrá voľba jednovrstvového muriva HELUZ.
Rodinný dom s ateliérom je pre Lukáša Větrovca dlhodobý projekt, ktorý sa začal už hľadaním pozemku. Ten vyhliadnutý nakoniec v aukcii získali iní, dobré vzťahy, ktoré medzitým v lokalite urobil, mu však prihrali ďalšiu parcelu. Dom a stodolu si nielen sám navrhol, aj vyprojektoval a sám si aj stavbu riadi. Betónové základové dosky a stropy kombinuje s jednovrstvovým murivom HELUZ, ktoré mu v priebehu stavby dopraje viac slobody v plánovaní a praktickejší prístup.
Staviate dom pri Českej Kamenici, čím je lokalita zaujímavá?
Pri Českej Kamenici je dedina, ktorú tvoria individuálne domčeky rozptýlené do krajiny. Predpísaný je dedinský charakter zástavby a minimálna veľkosť pozemku 1200 m2. Ten náš je dokonca trojnásobný. Lúky tam preruší Rabštejnské údolie rieky Kamenice, ktoré je nielen krásne, ale aj historicky zaujímavé miesto; najskôr tu boli továrne na výrobu priadze, ktoré boli počas vojny prestavané na výrobu súčiastok pre letectvo, neskôr tu bol bohužiaľ aj pracovný tábor.
Čo s takým pozemkom urobíte? Vysadíte stromy, vypustíte zver?
Po prvej sezóne na pozemku sme museli úplne prehodnotiť, akým spôsobom budeme udržiavať záhradu. Starousadlíci sa smiali mojej snahe to štandardne pokosiť nakrátko malou kosačkou. Dnes už na to máme jednak poriadne vybavenie, ale tiež sme sa naladili na tú lokalitu, necháme tam rozmanitú lúku s lúčnymi kvetmi; viac upravené a organizované to bude iba okolo domu. Plánujeme aj množstvo ovocných stromov – od každého aspoň dva.
Ako ste sa rozhodli dom na takom veľkom pozemku orientovať?
Bolo pre mňa ako architekta, ktorý sa zaoberá predovšetkým rekonštrukciami, veľmi náročné umiestniť dom na obrovský pozemok do voľnej krajiny bez zásadných limitov, línií a indícií. Navyše nie je pozemok hranatý a celú jednu stranu tvorí zaoblenina pozdĺž cesty. Aby toho nebolo málo, domy som plánoval umiestniť dva; rodinný dom a stodolu. Mal som potrebu vytvoriť príjemný a súkromný dvorček medzi budovami a ten dobre orientovať voči zvyšku záhrady. Išiel som na to po starom, vyrobil som si fyzický model, chodil dookola po pozemku a nakoniec aj nechával pri kosení vysokú trávu v tvare budúcich pôdorysov.
Podľa čoho ste dom navrhli? Čo ste si od domu sľubovali?
Hlavné požiadavky boli tri – dedinský charakter zovňajšku, funkčný súčasný interiér, nízka ekonomická náročnosť. Skĺbiť tieto tri veci na tomto projekte bolo veľmi náročné. Sme v CHKO a dom musel spĺňať konkrétne náležitosti. My sme ale chceli moderné bývanie. Súčasne s tým máme celkom obmedzený budget. Už po vymurovaní prízemia sa ale potvrdilo, že dom má potenciál splniť naše požiadavky. Keď sa do neho vstúpilo, rozhodne to nepôsobilo ako dom na dedine; jeden celý otvorený priestor s veľkorysými priehľadmi do záhrady.
Tie financie, to je celé len o prioritách – betónový strop síce umožní mať nerušený výhľad do záhrady bez stĺpikov alebo rámu okien, ale výmenou za celý rad vecí, ktoré musia byť v štandardnom prevedení.
Čo máte v pláne so stodolou? Bude to naozaj poľnohospodárska stodola, alebo je to stodola typovo a bude v nej niečo iné?
Hovorím tomu stodola, zvonku to tak aj pôsobí, ale polovica bude slúžiť ako môj budúci ateliér. V tej druhej potom bude miesto pre motorky a štandardné vybavenie, ako je traktor a náradie.
Dom ste si navrhli a vyprojektovali. Prečo ste si vybrali jednovrstvovú konštrukciu?
Tušil som, že nebudem mať generálneho dodávateľa a koordináciu výstavby zverím sám sebe. Čo sa týka náročnosti a rýchlosti výstavby, nie je veľký rozdiel medzi murovaním z bežného a jednovrstvového zatepleného muriva, ani sa to veľmi nepremieta do ceny od dodávateľa. Akonáhle mám murovanie hotové, nemusím premýšľať v aký strategický moment budem riešiť zateplenie, zháňať, koordinovať a dozorovať ďalšiu partiu. Samozrejme toto zateplené murivo je nutné ešte omietnuť tepelnoizolačnou omietkou, ale aj keď sa tak nestane hneď, dom je po uzavretí lepšie temperovateľný.
Ten druhý dôvod je, že mám navrhnuté dva typy prevedenia fasády – na bielo omietnuté priečelie a drevom obložené boky. Drevená prevetrávaná fasáda poskytuje okrem prírodného vzhľadu aj ochranu pred poveternostnými vplyvmi a slnkom, takže sa neohrieva priamo murivo. Kotvenie do tohto muriva je jednoduchšie a tiež istejšie ako v prípade kombinácie so zateplením.
Ako ste so stavbou ďaleko?
Máme hrubú stavbu, ktorá prečkala zimu pod fóliou a dom plánujeme na jar uzavrieť. Vďaka zateplenému murivu to znamená zatepliť už len strechu, opatriť ju krytinou, osadiť drevohliníkové okná a dom omietnuť. Potom už sa budeme po zvyšok roka sústrediť na úpravy vo vnútri.
Ako budete vykurovať?
Plánujeme tepelné čerpadlo aj fotovoltiku, ale vzhľadom na to, kde sme, máme možnosť získať drevo z miestnych lesov. Ako sekundárny zdroj preto plánujeme kachle. Vďaka tomu budeme môcť čerpadlu v najchladnejšom období pomôcť. Navyše bol krb práve jednou z tých našich priorít.
Priali by sme si zaistiť nízke výdavky za energie. Investujeme teraz do kvalitných a trvanlivých materiálov, ako sú drevohliníkové trojsklá a obvodové murivo z tehál HELUZ, aby sme neskôr mohli z týchto výhod dlhodobo čerpať.
Lukáš Větrovec vyštudoval architektúru na Canterbury School of Architecture a na UMPRUM a venuje sa vlastnej tvorbe od roku 2010.
PR článok + Foto: Heluz
Dobry den , mam veľa otazok ohladom byvania , kedže niesom človek ktory zaraba d…