Ako postaviť čierny dom, ktorý sa neprehrieva, opisuje architekt Adam Lokajíček

  • 11.11.2024

Rodinný dom s fasádou z valcovaného hliníka prináša do CHKO Beskydy inšpiráciu severským minimalizmom, v interiéri si pre zmenu požičiava z industriálneho odkazu rázovitého kraja. Stavba jednoduchého vzhľadu ukrýva mnohé vychytávky a efektívne riešenia.

Mladá štvorčlenná rodina s obľubou v športe a pobyte v prírode si vysnívala odvážny moderný dom v horskom prostredí. Zároveň nechcela tráviť príliš veľa času starostlivosťou o fasádu a natieraním drevených obkladov, takže si v lokálnom ateliéri Van Stajpen Architecture objednala minimalistický dom, bez rušivých prvkov, s dôrazom na bezúdržbovosť a odolnosť voči klimatickým vplyvom. Medzi ďalšie požiadavky patrila pracovňa pre home office a veľká garáž so skladom na drevo. Výsledok úspešne zapadá medzi miestne tradičné stavby a zároveň zaujme výrazom i odvážnym riešením. Autor návrhu Adam Lokajíček nám povedal viac.

Ako postaviť čierny dom, ktorý sa neprehrieva, opisuje architekt Adam Lokajíček
Zdroj: HELUZ

Kde leží pozemok a na čo ste museli reagovať?

Pozemok sa nachádza v oblasti, kde sú časté poryvy vetra, preto sa priamo ponúkalo navrhnúť dom bez presahov a bez odkvapov. Aj keď dochádza k celosvetovej klimatickej zmene, v horskom prostredí treba počítať s bohatou snehovou nádielkou.

Prečo bez odkvapov?

Ľudia sa investora často pýtajú, kde sú odkvapy a čo sa deje s dažďovou vodou. No v blízkosti stojí niekoľko pôvodných dreveníc, ktoré tiež nemajú odkvapy. Pred sto rokmi jednoducho odkvapy neboli. Odkvapy ponúkajú príležitosť na tvorbu cencúľov a často sa pod váhou snehu trhajú a deformujú. Moja skúsenosť hovorí, že v horskom prostredí odkvapy nefungujú. Overil som si to už na niekoľkých stavbách. Teraz navrhujem podobný dom v okolí a samotný investor sa rozhodol, že odkvapy nechce, pretože jeho sused vedľa mal po zime odkvapy deformované.

rodinný dom bez odkvapov
Zdroj: HELUZ

Ako to funguje, keď napadne sneh?

Sklon strechy bol zvolený tak, aby ponúkal bezpečnú a rýchlu trasu pre sneh. Strecha je zámerne navrhnutá bez snehových hákov, čo ovplyvňuje aj odľahčenie konštrukcie pri väčšom zaťažení snehom. Sneh kĺže jednoducho nadol až k soklu, kde je pripravené opatrenie na bezpečný odvod snehu – zapustený líniový žľab s vykurovacím káblom. Navyše je strecha čierna, a keď mrzne, sneh sa na nej nezhromažďuje.

Čo stálo za rozhodnutím obaliť dom plechom?

Požiadavka bezúdržbovosti od začiatku výrazne ovplyvnila výber materiálov. Požiadavka na čiernu farbu, inšpirovaná pôvodnými čiernymi drevenicami natieranými asfaltom alebo borovicovým dechtom, vyselektovala výsledný materiál fasády a strechy. Z dôvodu teplotnej rozťažnosti a dilatácie bol zvolený falcovaný hliník s drsným povrchom (tzv. stucco). Dom je celoplechový, iba malá garážová časť je tvorená šedou mikrocementovou vrstvou s vodeodolným náterom. Výplne všetkých otvorov sú prirodzene tiež hliníkové, odolné voči plesniam a vlhkosti.

čierna kuchynská linka
Zdroj: HELUZ

Z čoho je dom postavený?

Je riešený ako klasická murovaná stavba stenového konštrukčného systému z pálených tehál HELUZ, s betónovým stropom a klasickým dreveným krovom s podkrokvovou izoláciou. Tá je zvolená s ohľadom na krytinu. Podkrokvové izolačné vrstvy lepšie akusticky tlmia plechovú krytinu pri krupobití a silnejších dažďoch. V dome prakticky nepoznáte, že prší. Toto je dosiahnuté použitím viacerých vrstiev kamennej vlny. Praxou som dospel k záveru, že strešné skladby nie sú pre plechové krytiny vhodné bez ďalších tlmiacich podkonštrukcií.

Ako spolu ladia tehly a valcovaný hliník na fasáde?

V projekčnej fáze sme upustili od kontaktného tepelného izolantu v podobe polystyrénu alebo vlny. Jednovrstvová skladba s použitím priedušnej tehly bola zvolená práve preto, aby bola fasáda s odvetrávanou medzerou medzi nosnou časťou a plechom difúzne otvorená – bez parotesnej zábrany. Taktiež zo statického hľadiska bolo výhodnejšie zavesiť rošt priamo na pevnú časť – kombináciu muriva a termo omietky, aby sa kotviace prvky pod váhou dreveného debnenia a plechu príliš nenamáhali. Je to bezpochyby staticky aj finančne výhodnejší variant. Aj keď je dom zateplený iba keramickou ľahčenou tehlou s hrúbkou 500 mm, spĺňa pasívny štandard A a zároveň „dýcha”. Vzduchová medzera medzi plechom a murivom zabraňuje prehrievaniu, pretože vzduch v nej neustále cirkuluje komínovým efektom. Na soklovej partii domu je skrytý nasávací otvor a v strešnej časti je plne odvetrávaný hrebeň.

Nespornou výhodou murovaných domov je, že veľmi dobre akumulujú teplo a neprehrievajú sa tak rýchlo ako drevostavby. Ľudia sa pri dome často zastavujú a pýtajú sa majiteľov, či nie je vo vnútri horúco pri zvolenej čiernej farbe. Vďaka pasívnemu vetraniu pod fasádou k tomu však nedochádza. Vo vzduchovej medzere je síce teplý vzduch, no neustále cirkuluje. Keď je horúco, trvá minimálne päť dní, kým teplo prenikne dovnútra, a to len za predpokladu nadmerného vetrania. Keďže je dom postavený v čistom horskom prostredí, od rekuperácie sa upustilo.

industriálny štýl bývania
Zdroj: HELUZ

Aké má vnútorné dispozície?

Vnútorná časť rodinného domu je rozdelená do troch zón. Technická časť s garážou je nižšia, situovaná mimo hlavného objemu a má plochú strechu. Celé prízemie tvorí spoločenská a jedálenská zóna s obývacou halou a kuchyňou, ktorá je spojená so záhradou cez bezbariérový HS portál. Ďalej je na prízemí kúpeľňa, práčovňa a špajza. Horné poschodie je odpočinková zóna s tromi izbami, kúpeľňou s WC a pracovňou.

Ako sa v dome býva?

Dom je po celý rok v plnej prevádzke a dá sa tvrdiť, že s ničím nie je výrazný problém. Všetko bolo navrhnuté podľa priania investora. Väčšina nových stavebníkov síce hovorí, že by dom mohol byť o niečo väčší, no ja si myslím, že pre daný menší pozemok je zvolená veľkosť dobrým kompromisom.

Zdroj: HELUZ

Čím sa v dome kúri?

Kúri sa ekologicky kombináciou dreva a elektriny. V technickej časti je elektrokotol a autonómny regulátor elektrického podlahového kúrenia. Celá spodná časť je vykurovaná krbom s akumulačnou šamotovou vložkou. V budúcnosti investor zvažuje aj využitie solárnej a veternej energie.

Má dom nejaké zaujímavosti?

Aj keď je dom v horskom prostredí, kde je zrážok dostatok, bolo myslené aj na hospodárenie s vodou. Za domom je skrytá podzemná nádrž na dažďovú vodu, do ktorej ústi odtok z plochej strechy a líniových žľabov. Investor tak môže v letných mesiacoch zalievať záhradu z vlastných zdrojov a nie je závislý od verejného vodovodu.

K exteriérovému riešeniu dodám, že dom síce pôsobí jednoducho, ale ukrýva množstvo špecifických detailov. Konzolové cortenové vikierové okná, ktoré prerušujú minimalistickú fasádu, sú navrhnuté ako odkaz na miestny kraj a oceľ. V soklovej časti zase hliníková strecha plynulo prechádza do skrytého líniového žľabu cez fasádu. Technologicky bolo potrebné najskôr falcovať fasádu a až potom strechu. Vďaka tomu je prechod zo strechy plynulý, bez viditeľných ukončovacích líšt či kvapničiek.

Aj v interiéri nájdeme množstvo originálnych detailov – kovové parapety, zapustený sprchový kút v leštenej betónovej podlahe alebo okenné sedadlo so smaltovaným zasklením, ktoré vystupuje pred líniu fasády. Celkovo je však interiér moderný, ľahký, s kombináciou bielej, šedej a čiernej farby.

Zdroj: HELUZ

Čo vás inšpirovalo k takémuto minimalistickému výrazu?

Interiér má byť skôr industriálny a minimalistický než horský či valašský. Ide o vôľu investora, ktorý chcel odkázať na dedičstvo rázovitého priemyselného kraja okolo Beskýd a má rád moderný vzhľad. Interiér je trochu surový a kombinuje čiernu, bielu a pohľadové betónové plochy. Odkaz na kraj posilňuje množstvo detailov, ako sú doplnky z roxoru, roxorové lampy, police alebo kovové vnútorné parapety. Roxor hrdinsky odkazuje na Moravskosliezsko, Ostravu a Třinec, kde sa roxory stále vyrábajú. Kúsok dreva v interiéri predsa len nájdete, a to v podobe čierneho moreného dreva v kuchyni a na všetkých vnútorných dverách.

Zdroj: HELUZ

Adam Lokajíček je absolventom brnianskej architektúry. Vo funkcionalistickom meste sa však dlho neohrial a svoju architektonickú prax spojil so Slezskom a ateliérom pána Fialu. V rovnakom kraji si neskôr založil vlastný ateliér Van Stajpen Architecture, ktorý má široký záber od rodinných domov cez verejné stavby až po interiéry a dizajn. Vo svojej tvorbe rád využíva industriálne prvky, tmavé odtiene a aplikuje severský minimalizmus v regionálnych podmienkach.

PR článok + Foto: HELUZ

Diskusie na tému článku