Ako pestovať tučnolist? Nenáročná sukulentná rastlina môže kvitnúť aj u vás doma

  • 07.03.2025

Tučnolist (lat. Crassula) je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín. Prečo? Je krásny a nenáročný na starostlivosť. Okrem toho je symbolom šťastia a prosperity, čo chce mať doma každý. Dnes sa preto pozrieme na to, ako pestovať tučnolist a poskytneme vám tipy, ako dosiahnuť jeho zdravý rast i pravidelné kvitnutie.

tučnolist na okne v bielom črepníku
Zdroj: iStock

Charakteristika, pôvod a rozmanitosť druhov

Tučnolist patrí do čeľade Crassulaceae. Pochádza z južnej Afriky. Ide o sukulent prirodzene rastúci v suchých oblastiach s minimálnymi zrážkami. Má mäsité listy a robustnú stonku, ktorá uchováva vodu, preto prežije aj dlhšie obdobia sucha. 

Listy má oválne, hrubé a lesklé. Ich farba sa pohybuje od sýtej zelenej až po jemné odtiene sivej či červenkastej. Tučnolist kvitne v zimných mesiacoch a jeho kvety sú drobné a hviezdicové, biele i jemne ružové.

biely tučnolist
Zdroj: iStock
ružový tučnolist
Zdroj: iStock

Rod Crassula zahŕňa viac než 200 druhov

  • Najznámejší druh je Crassula ovata (Jadeitový strom). Možno rastlinku poznáte pod názvom „strom peňazí“. Pripomína malý bonsaj. 
  • Crassula arborescens (Strieborný tučnolist) sa vyznačuje modrasto-sivými listami. 
  • Crassula perforata (Stĺpcovitý tučnolist) má listy usporiadané do špirálovitých stĺpcov. 
  • Crassula capitella (Kempingová hviezda) upúta červenkastými špicatými listami.
Crassula capitella
Zdroj: iStock

Ako pestovať tučnolist? Potešíme vás, je to nenáročná izbová rastlina 

Crassula obľubuje jasné, avšak nie priame svetlo. Umiestnite ju na parapet orientovaný na východnú alebo západnú stranu, pretože priame poludňajšie slnko by mohlo listy popáliť. Rastline vyhovuje suchý vzduch, nemusíte sa tak báť, že by počas zimy chradla. Pokojne kúrte podľa potreby, zvládne aj vyššiu teplotu. 

Potrebuje hlinený alebo keramický kvetináč s drenážnym otvorom, aby mohla prebytočná voda podľa potreby odtekať. Odporúčame substrát pre sukulenty a kaktusy. 

ako pestovať tučnolist v črepníku
Zdroj: iStock

Preschnutie substrátu je znakom, že rastlina potrebuje zaliať. Na vodu však tučnolist nie je vôbec náročný, práve naopak, pri nadmernom zalievaní korene začnú hniť.

Tučnolist môžete počas vegetačného obdobia aj hnojiť hnojivom pre sukulenty s nízkym obsahom dusíka. Dôležitejšie je však odstraňovanie poškodených a suchých listov.

Tip od Modrej strechy

Ak chcete rastlinu tvarovať, odrežte stonky nad listovými uzlami, rastlina sa rozvetví a získa hustejší vzhľad. Smer rastu ovplyvníte svetlom.

Ako presádzať tučnolist?

Každé 2 až 3 roky začnú korene prerastať kvetináč a musíte rastlinku presadiť:

  • Jemne ju vyberte z kvetináča a odstráňte starý substrát.
  • Skontrolujte korene. Poškodené a hnilé časti odstráňte. 
  • Presaďte do nového obydlia s čerstvým substrátom.
  • Prvé zalievanie vykonajte až po niekoľkých dňoch.
Ako pestovať a presádzať tučnolist
Zdroj: iStock

Riešenie najčastejších problémov pri pestovaní tučnolistu

Jedným z najčastejších problémov je žltnutie listov, ktoré môže spôsobiť preliatie alebo nadmerné hnojenie. Tiež môže ísť o nedostatok svetla. Skontrolujte preto, či nie je substrát príliš vlhký a ak je to potrebné, obmedzte zálievku. Staré listy odstráňte.

Ďalší problém môže vzniknúť z nedostatku vody v období sucha. Listy začnú opadávať aj zo stresu spôsobeného náhlymi zmenami teploty. Tiež pomôže upravenie zálievky.

Ak zaznamenáte hnilobu, vyberte rastlinu z kvetináča, odstráňte poškodené korene a nechajte ich niekoľko dní vyschnúť. Potom rastlinu presaďte do čerstvého substrátu s lepším odvodnením, pretože najčastejšou príčinou hniloby koreňov je nadmerné zalievanie a zlé odvodnenie substrátu.

ako presádzať a pestovať tučnolist
Zdroj: iStock

Tipy a triky od profesionálov, ako pestovať tučnolist

Jednou z najdôležitejších vecí pri pestovaní tučnolistu je správne zalievanie. Medzi zálievkami, nechajte substrát úplne vyschnúť. Aby rástol silno a mal zdravé listy, zabezpečte mu dostatok prirodzeného svetla. Nezabudnite ho pravidelne otáčať. Nakláňa sa k svetlu, smer jeho rastu tak môžete ovplyvniť. Rastlinu pravidelne orezávajte, aby ste podnietili rast nových a zdravých výhonkov.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku