Ako odstrániť starú farbu zo steny
Správny náter stenu nielen skrášli, ale aj dobre ochráni. Na kvalitu, životnosť a vzhľad maľovky má vplyv stav steny, ktorú maľujete. Aby bolo maľovanie efektívne a estetické, je potrebné zbaviť steny nánosov starých farieb. V opačnom prípade by mohla čerstvo vymaľovaná stena opadávať alebo by sa na nej urobili praskliny. Všetka vaša práca, čas a peniaze by tak vyšli nazmar. Ako odstrániť starú farbu zo steny?
Dôležitú úlohu zohráva podklad, teda či ide napríklad o betón, tehlu alebo staré murivo. Ďalším aspektom, ktorý ovplyvňuje to, ako odstrániť starú farbu zo steny je typ farby. Latexové farby sú v porovnaní s akrylovými o niečo odolnejšie. V neposlednom rade zohráva úlohu aj počet vrstiev farby na stene, ktorú sa chystáte maľovať.
Kedy treba odstrániť starú farbu zo steny
Steny s jednou, prípadne dvoma vrstavmi farby netreba oškrabávať. Stačí ich pred maľovaním umyť vodou. Ak je však na stene viac vrstiev farieb, je potrebné starú farbu zo steny odstrániť. Zvyčajne sa odstraňuje stará farba zo steny približne po každej štvrtej vrstve farby na stene alebo na základe individuálnych potrieb vzhľadom na stav steny. Na stenách, kde sú praskliny a odlupuje sa farba, musíte odstrániť starú farbu zo steny bez ohľadu na to, koľkokrát bola predtým namaľovaná.
Tip od Modrej strechy!
Pokiaľ si nie ste istí, či stačí stenu pred maľovaním umyť alebo oškrabať, urobte test. Tam, kde sa na stene robia praskliny, prejdite mokrou štetkou. Ak sa na stene po namočení objavia „pľuzgiere“, alebo ak bude po usušení praskať, je nutné ju oškrabať.
Prečítajte si tiež:
Nájomná zmluva: 9 vecí, na ktoré si dajte pozor, ak prenajímate byt
Čím odstrániť starú farbu zo steny
Pred začatím prác dôkladne zakryte nábytok, okná a dvere. Prach a zvyšky materiálu zo steny sa dostanú všade. Pre istotu ich preto môžete oblepiť ochrannými lepiaci páskami, ktoré sa používajú pri maľovaní.
Osvedčeným spôsobom, ako odstrániť starú farbu zo steny, je špachtľa. Ide však naozaj o prácny a zdĺhavý spôsob odstránenia farby. Manuálne odstránenie farby zo steny si môžete trochu uľahčiť, ak ju vymeníte za špeciálnu škrabku na omietku, ktorú bežne kúpite v stavebninách a podobných predajniach. Má vymeniteľné čepele, vďaka ktorým vám pôjde oškrabávanie farby zo steny lepšie a rýchlejšie.
Zapojte sa do diskusie v našom Fóre:
Ako zoškriabať starú maľovku zo steny?
Tip od Modrej strechy!
Kúpte si škrabku na omietku s dlhou rúčkou. Vďaka tomu vám nebude omietka padať pri práci na ruky, ale na zem. S dlhšou rúčkou sa dostanete aj na vyššie miesta na stene bez použitia rebríka.
Predtým, ako sa pustíte do oškrabania steny, ju poriadne navlhčite vodou alebo vodou zmiešanou s mazľavým mydlom. Namiešajte pomer vody a mydla podľa návodu na použitie a pri práci s ním používajte ochranné gumené rukavice. Mazľavé mydlo zároveň poslúži ako penetračný náter, aby farba na stene lepšie držala.
Stenu vlhčite na etapy, nie naraz. Inak by uschla a nebola mokrá natoľko, aby ste mohli odstrániť farbu zo steny. Štetkou poriadne namočte napríklad jeden meter štvorcový steny, počkajte, kým tekutina vsiakne a potom oškrabte náter zo steny. Pri oškrabávaní farby zo steny postupujte smerom zdola nahor. Farbu zo steny oškrabávajte dovtedy, kým sa dostanete na základový podklad steny. Nedôsledné odstránenie starej farby zo steny sa môže skôr či neskôr, prejaviť prasklinami a inými technickými a estetickými problémami.
Odporúčame:
Kam vyhodiť drobný stavebný odpad
Pri tejto stavebnej činnosti vám vznikne takzvaný drobný stavebný odpad. Ide o odpad, ktorý vzniká pri bežných udržiavacích prácach, ku ktorým nie je potrebné vybaviť stavebné povolenie. Drobný stavebný odpad nepatrí do zmesového ani separovaného odpadu, ale do zberného dvora v mieste vášho trvalého bydliska. Ak obec nemá zberný dvor, je zo zákona povinná zabezpečiť minimálne dvakrát ročne zber drobného stavebného odpadu.
Autor článku: Dana Račko
Zdroj foto: iStock, archív používateľov
checm odstranit staru malovku kde je viac vrstiev,rychlo dobre a nie tak pracne…