Ako mať krásne muškáty a tešiť sa z ich bohatého kvitnutia?
Pôsobia tak trochu rustikálne a evokujú teplo domova. Pestrofarebné muškáty nesmeli v minulosti chýbať na žiadnom balkóne či parapete. Po krátkom útlme ich popularita v posledných rokoch opäť narastá. Tieto jemné letničky sú pomerne odolné, nenáročné na starostlivosť a často vydržia kvitnúť od júna až do prvých mrazov. Vyhľadávajú ich preto skúsení záhradkári aj začínajúci pestovatelia. V nasledujúcich riadkoch sa s touto okrasnou rastlinkou zoznámime bližšie a povieme si ako pestovať muškáty, aby boli krásne a bohato kvitnúce.
Krátko o muškátoch
Muškáty patria k najznámejším a najobľúbenejším ozdobám našich balkónov a záhrad. Domácky pôsobiace letničky majú svoj pôvod v Južnej Afrike. Do Európy ich priviezli holandskí obchodníci začiatkom 18. storočia. Keďže pripomínali odolné divé muškáty, ktoré v Európe už rástli, botanici ich omylom zaradili do rodu Geranium. Až neskôr boli preklasifikované na rod Pelargonium, pod ktorým sú známe dodnes.
Druhy muškátov
V súčasnosti existuje viac než 250 druhov muškátov. Delíme ich na dve základné skupiny:
- ťahavé
- kríčkové
Prečítajte si tiež:
Ťahavé muškáty
Keďže ich kvety prevísajú, umiestňujeme ich spravidla na balkóny, parapety alebo do závesných kvetináčov. V posledných rokoch často zdobia aj vyvýšené záhony. Bohato kvitnú a výrazne voňajú. K najobľúbenejším ťahavým druhom patria:
- Muškát štítovitolistý (pelargonium peltatum)
- Muškát ťahavý plnokvetý (pelargonium peltatum amelit)
Kríčkové muškáty
Kríčkové muškáty rastú vzpriamene a pri dobrých podmienkach dosahujú silný vzrast a bohatú kvetnatosť. Pestujeme ich v črepníkoch aj na záhonoch a charakterizuje ich jemnejšia vôňa. K najobľúbenejším kríčkovým druhom patria:
- Muškát krúžkovaný (pelargonium zonale)
- Muškát veľkokvetý (pelargonium grandiflorum)
- Muškát omamný (pelargonium graveolens)
Ako pestovať muškáty
Muškáty nevyžadujú veľa starostlivosti. Postačí im slnečné miesto, dostatočná zálievka, hnojenie a odstraňovanie suchých kvetov.
Výsadba muškátov
Muškáty vysádzame do črepníkov s drenážnymi otvormi, ale aj priamo na záhony. Napríklad muškát krúžkovaný je veľmi obľúbenou ozdobou kvetinových záhrad. Muškáty sú milovníci slnka, potrebujú aspoň 5 hodín slnečného svetla denne. Dariť sa im bude v akomkoľvek záhradníckom substráte, no uprednostňujú dobre priepustnú pôdu s obsahom piesku.
Muškáty umiestňujeme von, až keď teplota konštantne vystúpi nad 10 ˚C. Vysádzame predpestované sadeničky, ktoré si vypestujeme zo semienka, z odrezku alebo kúpime od záhradkárov. Ak si chceme rastlinky vypestovať zo semienka, vysievame už počas zimy alebo skorej jari. Vrcholové odrezky môžeme odoberať kedykoľvek počas roka. Zakorenia sa nám približne do mesiaca.
Zalievanie a hnojenie muškátov
Muškáty si vyžadujú pre svoj rast a bohaté kvitnutie dostatok vody a výživy. Sadíme ich do prehnojeného substrátu, prípadne obohatíme pôdu o kompost. Ak si chceme pestovanie uľahčiť, pridáme do pôdy postupne sa uvoľňujúce hnojivo, s ktorým si rastlinky vystačia 6 až 9 mesiacov. V opačnom prípade priebežne hnojíme prípravkami priamo určenými pre muškáty.
Vzhľadom na to, že muškáty milujú teplé a slnečné miesta, ich substrát pomerne rýchlo preschne. Vyžadujú si preto pravidelnú zálievku. Polievame denne (najmä počas letných horúčav), prípadne každý druhý deň v skorých ranných alebo večerných hodinách.
Starostlivosť o muškáty
Dôležitou súčasťou starostlivosti o muškáty je pravidelné odstraňovanie suchých kvetov a listov. Okrem toho, že budú rastliny krajšie a lepšie prevzdušnené, zostane im aj viac výživy pre ďalšie kvitnutie. Pri odstraňovaní suchých častí môžeme tiež pravidelne kontrolovať stav rastlinky a včas odhaliť prípadný výskyt škodcov. Najčastejšie ich napádajú vošky, molice a ploštice, ktoré sú viditeľné voľným okom. Dostupné sú účinné záhradnícke postreky. Ich včasnou aplikáciou zabránime poškodeniu rastliny.
Prezimovanie muškátov
Muškáty potrebujú pre prezimovanie chladnejšie miesto (cca 8 až 12 ˚C) a občasnú zálievku (1 až 2-krát mesačne). Pred zazimovaním muškáty skrátime a ponecháme len malé, zdravé výhonky. V priebehu zimy odstraňujeme suché listy. Najneskôr vo februári začneme rastlinky prebúdzať hnojením a častejšou zálievkou.
Bohaté kvitnutie: Ako pestovať muškáty, ktoré vám bude každý závidieť?
Snom každého záhradkára sú bohato zakvitnuté, pestrofarebné kvetinové záhony alebo črepníky. Pripravili sme si preto na záver niekoľko tipov, ako dopestovať krásne, zdravé muškáty, ktoré nám budú robiť radosť od jari až do neskorej jesene:
- Medzi zálievkami necháme substrát čiastočne preschnúť. Počas horúcich dní môže byť zálievka štedrejšia, v chladnejších obdobiach zalievame zriedkavejšie (každý tretí až štvrtý deň). Pred zalievaním môžeme skontrolovať vlhkosť pôdy prstom. Mala by byť suchá v hĺbke cca 3 cm.
- Zalievame opatrne priamo ku koreňom tak, aby sme príliš nenamočili listy. Prípadne môžeme použiť samozavlažovacie črepníky.
- Pri výsadbe na záhony mulčujeme.
- Pre podporu rozkonárenia môžeme zastrihnúť hlavnú stonku.
- Pre bohaté kvitnutie muškátov je nevyhnutné slnečné miesto. V tieni nám budú kvitnúť len veľmi striedmo.
P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.
Autor: Martina Dudová
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Ahojte, poradte,co robim zle? uz sa nemozem pozerat,co sa deje s mojou jukou :(…