Od hlučného prostredia k pokojnému útočisku: Ako dosiahnuť dokonalý akustický komfort vo vašom dome
Pri stavbe domu či rekonštrukcii je jedným z kľúčových faktorov pre zabezpečenie pohodlia a kvality bývania aj akustický komfort. Ten je do značnej miery ovplyvnený výberom správneho izolačného skla. Akustický komfort však nie je len o tichu. Je to o vytvorení prostredia, kde je zvuk riadne kontrolovaný, aby neovplyvňoval denné fungovanie a relax obyvateľov. Poradíme vám, ako správne vybrať izolačné sklo v závislosti od hlukovej záťaže a podľa toho, aký akustický komfort chceme dosiahnuť.
Ako hodnotiť hlukovú záťaž
Aj keď zákony stanovujú konkrétne právne a technické štandardy pre rôzne typy budov, ich dodržiavanie nemusí zabezpečiť úplné odstránenie nežiaducich zvukov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť pohodu aj vo vašej domácnosti. Hluční susedia, pes, ktorý neustále šteká, plačúce dieťa. A to je len zlomok nepríjemných hlukov, ktoré mnohí z nás musia tolerovať.
Zvuk vzniká vďaka vibráciám zdroja zvuku a je definovaný dvoma hlavnými charakteristikami: intenzitou, t.j. hlasitosťou vyjadrenou v decibeloch dB a frekvenciou, meranou v Hertzoch (Hz). Ľudské ucho je schopné detekovať zvuky začínajúce na úrovni 0 dB a pri intenzite okolo 130 dB môžete začať cítiť bolesť. Zvuky ľudskej reči sa obvykle nachádzajú v strednej až vyššej frekvenčnej oblasti. Na druhej strane, zvuk motora alebo vlaku, patria medzi zvuky s nízkou frekvenciou. Preto je dôležité zvážiť, aké typy hluku sú pre vás najviac rušivé, a vybrať zasklenie, ktoré je špeciálne navrhnuté na tlmenie týchto frekvencií.
Hluk preniká do interiérov cez materiály s nízkou hmotnosťou alebo tenkú konštrukciu, čo znamená, že práve sklo v exteriérovej obálke budov často predstavuje slabé miesto. Súčasne sa však objavuje trend zvyšovania rozlohy sklenených plôch. Hoci sa tento problém môže zdať ako bezvýchodiskový, existuje jednoduché a účinné riešenie.
Hlukovú záťaž je potrebné posúdiť už počas projektovej prípravy. Závisí od polohy domu, blízkosti hlavných ciest, priemyselných zón alebo iných zdrojov hluku. Projektant domu by mal v spolupráci s akustickým špecialistom určiť úroveň hlukovej záťaže.
Výber izolačného skla
Rôzne typy skla sa líšia v tom, ako zvládajú absorbovať rôzne frekvencie zvukov. Každé z nich má inú schopnosť tlmiť zvuky. Pri výbere správneho skla je dôležité zvážiť, proti akým konkrétnym zvukom by vám malo poskytovať ochranu. Potrebujete eliminovať hluk z ulice spôsobený prechádzajúcimi autami, alebo vám prekáža krik detí na detskom ihrisku?
„Schopnosť eliminovať hluk je charakterizovaná vzduchovou nepriezvučnosťou materiálu, teda hodnotou vyjadrujúcou rozdiel hladiny akustického tlaku medzi zdrojom hluku a interiérom. Čím je jej hodnota vyššia, je vyšší akustický výkon zasklenia a tým lepšie materiál izoluje,“ vysvetľuje Martin Najman, projektový a produktový manažér spoločnosti HELUZ IZOS.
Hlavnou prednosťou kvalitného zasklenia je jeho výrobná flexibilita, umožňujúca kombinovať rôzne špecifikácie a tým optimalizovať ochranu proti rušivému hluku. Kľúčovými aspektmi sú možnosti výberu rôznych hrúbok sklenených platní, aplikácia špeciálnych ochranných fólií, či vytvorenie špecifických kombinácií rôznych druhov a hrúbok skiel, aby sa maximalizovala účinnosť v tlmení nežiaducich frekvencií a vibrácií skla a tým sa zlepšil akustický komfort. „Avšak, pre dosiahnutie najvyššej kvality výsledku je nevyhnutná aj profesionálna montáž na mieste, ktorá zabraňuje vzniku akustických mostov v spojovacích škárach,“ dopĺňa Martin Najman, projektový a produktový manažér spoločnosti HELUZ IZOS.
Optimálnou voľbou je izolačné trojsklo s protihlukovými vlastnosťami
Schopnosť brániť prenikaniu hluku je vyjadrená faktorom Rw (Index zvukovej izolácie) v decibeloch (dB). Vyššia hodnota Rw znamená lepšiu schopnosť okien tlmiť hluk.
Zvukové vlny, ktoré narazia na vonkajšiu vrstvu skla, sú čiastočne odrážané a čiastočne prenikajú do medzisklennej vzduchovej komory, kde je šírenie zvuku spomalené vďaka prítomnosti vzácneho plynu.
Pretože vibrácie nemajú kam uniknúť, prenášajú sa aj na strednú vrstvu skla. Väčšia šírka medzisklennej komory vedie k menšej synchronizácii vibrácií medzi vrstvami skla (vnútorná vrstva vibruje s oneskorením oproti vonkajšej), čo znamená efektívnejšie tlmenie zvuku. Keď zvuk preniká cez sklo, určitá časť jeho energie je odrážaná späť pri kontakte so sklom na opačnej strane. Umiestnením fólie medzi dve sklenené vrstvy dochádza k tomu, že vibračné vlny sa vo fólii stretávajú a navzájom sa eliminujú.
Okrem zabezpečenia akustickej izolácie, zasklenie tiež spĺňa vysoké štandardy pre prienik svetla, bezpečnosť, ale aj tepelnoizolačné vlastnosti. To dosahuje kombináciou vrstveného skla a skiel s nízkoemisným pokovaním, ktoré sú vložené do izolačného rámu s molekulárnym sitom, pričom medzera medzi nimi je vyplnená argónom. Vďaka tomu dosahuje vynikajúce hodnoty koeficientu prechodu tepla Ug. Použitím tohto typu zasklenia dochádza k výraznému zníženiu energie potrebnej na vykurovanie, čím nám šetrí financie a spĺňa aj požiadavky na pasívne a energeticky takmer nulové budovy.
Predstavte si, že by váš domov mohol byť teplejší a účty za energie nižšie
Výmena súčasných skiel alebo okien za kvalitné izolačné zasklenie predstavuje proces, ktorý je prekvapivo jednoduchý a rýchly, a najlepšie na tom je, že si môžete vopred nechať vypočítať, koľko peňazí vám to môže ušetriť. Takže ešte predtým, ako sa rozhodnete uskutočniť objednávku, budete mať jasnú predstavu o tom, akú úsporu vám to prinesie.
IZOS kalkulačka je prehľadný online nástroj, ktorý umožňuje prácu s rôznymi typmi zasklenia, systémami vykurovania a zohľadňuje aj aktuálne ceny energií. Táto inteligentná kalkulačka úspor vám jasne a presne ukáže rozdiely v úsporách medzi rôznymi druhmi zasklenia. S jej pomocou ľahko zistíte, akú úsporu dosiahnete oproti vašim súčasným oknám alebo môžete porovnať účinnosť dvoch rozličných typov zasklenia.
Správny výber zasklenia môže výrazne prispieť k zníženiu hlukovej záťaže a zlepšeniu kvality vášho života. Venujte čas zhodnoteniu vašich potrieb a konzultáciám s odborníkmi, aby ste našli najlepšie riešenie pre váš domov alebo pracovisko. V dnešnej dobe, keď je hluk takmer všadeprítomný, môže byť kvalitné zasklenie okien vaším najlepším spojencom v boji za ticho a pohodu.
Autor: redakcia Modrej strechy v spolupráci s IZOS
Zdroj foto: iStock, IZOS
Ahojte. Máme byt na prízemí. Pri splachnuti či sprche všetkých susedov nad nami…