Ako vybrať televízor a čo nepodceniť? 7 rád od odborníka, ktoré by ste nemali prehliadnuť

  • 26.01.2024

Ako vybrať televízor? Je dôležitejšia uhlopriečka, rozlíšenie, kvalitný obraz a reproduktory alebo inteligentné funkcie? Ak práve premýšľate nad kúpou televízora, prevedieme vás jeho výberom od A po Z.

ako vybrať televízor
Zdroj: iStock

Uhlopriečka v palcoch i centimetroch

Jedným z najčastejších faktorov, ktoré sa pri výbere televízora berú do úvahy, je uhlopriečka. Čím väčšiu uhlopriečku váš nový televízor bude mať, tým pôsobivejší obraz môžete očakávať.

Veľkosť uhlopriečky by ste, samozrejme, mali prispôsobiť veľkosti izby, kde televízor chcete umiestniť. Platí, že vzdialenosť medzi miestom, odkiaľ televízor sledujete a televízorom samotným by mala byť medzi  2,3 až trojnásobkom uhlopriečky televízora.

Vyššie rozlíšenie televízora umožňuje znížiť minimálnu odporúčanú vzdialenosť pre pozorovanie (limit, kedy sú pixely rozlíšiteľné). Na druhej strane, s rastúcou uhlopriečkou televízora sa zvyšujú aj odporúčané vzdialenosti pre pozorovanie.

Najobľúbenejšie a najpredávanejšie uhlopriečky majú 125, 139, 152 a 164 cm. Dnes sa veľkosť uhlopriečky štandardne uvádza aj v palcoch.

Zapojte sa do diskusie na Modrej streche:

Optimálna vzdialenosť od televízora

Rozlíšenie televízora v pixeloch

Čím viac pixelov televízor má, tým bude obraz ostrejší. Ak teda chcete čo najkvalitnejší obraz, mali by ste chcieť čo najvyššie rozlíšenie.

Rozlíšenie televízora je vyjadrené počtom jeho pixelov, teda obrazových bodov. Je definované ako počet pixelov v šírke (stĺpcoch) násobený počtom pixelov vo výške (riadkoch). Čím je rozlíšenie vyššie, teda čím viac pixelov obrazovka obsahuje, tým je obraz ostrejší. Pre dosiahnutie najostrejšieho a teda najkvalitnejšieho obrazu je dôležité mať televízor s vysokým rozlíšením.

V súčasnom sortimente televízorov sa najčastejšie vyskytujú tieto tri typy rozlíšení:

  • Full HD – 1 920 × 1 080 pixelov
  • 4K Ultra HD – 3 840 × 2 160 pixelov
  • 8K Ultra HD – 7 680 × 4 320 pixelov

Najobľúbenejšou voľbou je 4K Ultra HD. Nižšie rozlíšenie (Full HD) už odborníci neodporúčajú a televízory 8K Ultra HD patria do vyššej cenovej kategórie. Sú určené predovšetkým zákazníkom, ktorí sa neboja investovať a priplatiť si za najkvalitnejšie rozlíšenie.

Sencor SLE 65MUS700TCSB MINI LED TELEVÍZOR
Zdroj: Sencor (Fast Plus)

Zobrazovacie technológie a ich výhody

Na výber máte rôzne zobrazovacie technológie. Každá má svoje výhody. Aký je teda rozdiel medzi LCD/LED, OLED a QLED technológiou?

  • Moderné televízory najčastejšie využívajú technológiu LCD s LED podsvietením. Takéto televízory dosahujú vyšší kontrast a dokážu zobraziť aj absolútnu čiernu.
  • OLED televízory nemajú podsvietenie. Namiesto toho každý pixel svieti sám o sebe. Táto technológia sa v súčasnosti považuje za najvyspelejšiu. Dosahuje absolútnu čiernu farbu, a to dokonca aj pri zobrazovaní tých najjemnejších detailov.
  • QLED televízory sú schopné zobrazovať viac farieb než bežné LED televízory. Obraz je preto živší.

Tip od odborníka

„LCD displeje sú najznámejšie a existujú už veľmi dlho. Sú to obrazovky z tzv. tekutých kryštálov a v závislosti od materiálu kryštálov sú buď obyčajné (len LCD), alebo výrazne vylepšené, prípadne to najlepšie, čo dnes môžete mať. Tie sa nazývajú LCD (QLED) a v našej spoločnosti ich nazývajú aj LCD (ULED). Tu si len musíte uvedomiť, že okrem toho, že sú v rámci LCD najlepšie, používajú ich vyššie, a teda kvalitnejšie kategórie výrobkov, s ktorými nič nepokazíte. A keďže kryštály LCD nevyžarujú vlastné svetlo, aby ste na obrazovke niečo videli, musia byť osvetlené, v tomto prípade podsvietené. Na začiatku sa to robilo pomocou obyčajných trubíc, ale dnes sa pracuje s LED diódami, ktoré asi každý pozná z LED žiaroviek. Sú úsporné a svetlo si môžete ľahko nastaviť podľa svojich potrieb.“, upresňuje Matej Hušták, odborník na TV a technológie spoločnosti Hisense.

ako vybrať televízor s podsvietením Hisense
Zdroj: Hisense

Nezabudnite na streamovacie služby a SMART funkcie

SMART televízory majú vlastný operačný systém. Väčšina výrobcov televízorov preferuje používanie operačného systému Android TV. Môžete sa pripojiť k internetu a využívať mnohé zaujímavé a užitočné aplikácie.

Niektoré aplikácie sú v televízore už nainštalované, iné si môžete ľubovoľne sťahovať tak, ako ste na to zvyknutí aj pri mobiloch. Medzi typické aplikácie pre inteligentné televízory patria aplikácie rôznych streamovacích služieb, ale aj ďalšie video služby (VOYO, Lepšia.TV, Disney+, HBO, YouTube, Netflix a iné). Inštalovať môžete aj aplikácie na telefonovanie, prezeranie počasia a podobne.

Televízory môžete ovládať aj hlasom. Stačí, aby mali inteligentného hlasového asistenta. Aj ovládač však má mnohé zaujímavé funkcie. Praktické sú samozrejme aj bezdrôtové klávesnice k televízoru, vďaka ktorým môžete surfovať na internete tak pohodlne ako na počítači.

streamovacie služby a SMART funkcie v televízore
Zdroj: iStock

Ako vybrať televízor? 7 užitočných rád od odborníkov na záver

Máme pre vás na záver niekoľko užitočných rád, ako vybrať televízor v závislosti od toho, čo od neho očakávate.

  1. Spotreba energie: Energetické nároky televízorov sa líšia podľa technológie. Plazmové televízory môžu spotrebovať až 250 kWh ročne. LCD televízor má spotrebu v priemere aj 150 kWh ročne, pričom novšie technológie dosahujú nižšiu spotrebu. 48 palcový OLED televízor má ročnú spotrebu približne 110 kWh ročne a 55 palcový QLED okolo 106 kWh ročne.
  2. Ak radi pozeráte filmy, videá a hráte hry, určite sa vám bude hodiť televízor s vysokým kontrastom a dynamickým rozsahom, ktorý je schopný zobrazovať HDR obsah.
  3. Máte radi romantiku či atmosféru pri pozeraní filmov? Nezabudnite na podsvietenie v ráme, alebo na celej ploche LCD panela, teda plošné, tzv. Direct LED.
  4. Predtým, než si kúpite televízor, by ste mali vedieť, koľko budete potrebovať HDMI portov. Štandardom sú 2 až 3.  K televízoru môžete pripojiť týmto spôsobom napríklad hernú konzolu, Blu-ray prehrávač, počítač, notebook, domáce kino alebo set-top box. Zíde sa vám aj USB port.
  5. Dbajte na kompatibilitu. Ak napríklad vlastníte novú hernú konzolu, mali by ste si dať pozor, aby televízor disponoval konektorom HDMI 2.1.
  6. Vybrať si môžete z viacerých značiek, či už je to Samsung, LG, Sony, Panasonic, Hisense, Sencor, JVC, TCL alebo Philips.
  7. Obnovovacia frekvencia: Ak plánujete hrať napríklad konzolové hry, tak je pre vás dôležitá vysoká obnovovacia frekvencia. V ponuke nájdete televízory s obnovovacou frekvenciou 50 až 100 Hz. Mali by ste však siahnuť po tej vyššej. „Obnovovacia frekvencia pri televízore vyjadruje počet snímok za sekundu, ktoré môže obrazovka zobraziť. Vychádza sa pritom z jednotky hertz (Hz), ktorá značí, koľko pravidelne sa opakujúcich dejov sa odohrá za jednu sekundu.“, odpovedá Martin Bartek, produktový manažér značky Sencor zo spoločnosti Fast Plus.

Tip Modrej strechy: laserové televízory budúcnosti

Laserové televízory predstavujú najnovšiu technológiu v tejto oblasti. Tieto televízory sú kombináciou projekčnej jednotky a pevnej obrazovky alebo premietacieho plátna, ktoré môžu mať veľkosť až 120 palcov. Napriek tomu, že ide o projekčné televízory, nemusíte sa obávať, že by ste museli vo vašom dome robiť špeciálne úpravy, aby ste ich mohli používať.

Pri výbere televízora sa zohľadňujú aj ďalšie faktory, ako napríklad kontrast, jas obrazovky, spotreba a ďalšie technologické parametre, ktoré zabezpečia zážitok zo sledovania. Ak si nie ste istí, ako vybrať televízor, odporúčame sa o týchto technologických záležitostiach poradiť s odborníkom.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor článku: redakcia Modrej strechy v spolupráci s odborníkmi z Hisense a Sencor (Fast Plus)

Zdroj foto: iStock, Hisense, Sencor (Fast Plus)

Diskusie na tému článku