Správny výber architekta a komunikácia sú základným kameňom projektu

  • 11.11.2023

Máte hrubú predstavu a viete, čo chcete stavať, či upravovať? Ostáva vám len nájsť niekoho, kto vám vaše predstavy hodí na papier? Musíte pristúpiť k výberu odborníka a tým je autorizovaný architekt, ktorý vám vypracuje projektové dokumentácie. Správny výber architekta a komunikácia sú totiž základným kameňom projektu.

správny výber architekta
Zdroj foto: Canva

Vo fáze spracovania projektu sa bez architekta nezaobídete

Hodnotné prvotné informácie môžete získať z odporúčaní od vašich známych, či rodiny. Ďalej sa môžete pustiť do prehľadávania internetových stránok. Na čo sa máte zamerať a na čo si dať pri výbere architekta pozor? Pripravili sme pre vás hneď niekoľko užitočných rád.

Nie všetci majú jasno v tom, či potrebujú služby architekta alebo projektanta. Mnohí netušia, aký je medzi nimi rozdiel. Jednoduché a jasné porovnanie môžeme urobiť na základe rozdelenia obsahu ich pracovnej náplne:

  • architekt: má na starosti „scenár“ bývania, musí byť schopný navrhnúť dispozičné a architektonické riešenie domu, pričom konzultuje s klientom jeho požiadavky, upozorňuje na možné, či už vzniknuté problémy a navrhuje alternatívne riešenia
  • projektant: rieši „len“ technickú časť projektu, teda je schopný poradiť aké materiály sú vhodné pre vašu stavbu. Má prehľad o cenách stavebných materiálov, je schopný vypracovať aj rozpočet.

Jednou z množstva výhod architekta je aj fakt, že za vás bude schopný vybaviť všetky pečiatky a povolenia, keďže s tým má väčšie skúsenosti a ušetrí vám čas. Ak ste netrpezlivý, máme pre vás jednu horšiu správu. Nevýhodou spolupráce je, že si vyžaduje dlhšiu časovú rezervu. Individuálny projekt môže trvať aj pol roka.

Pozrite si tiež:

Reálne projekty rodinných domov našich používateľov (strecháčov)

Čo si všímať pri výbere architekta?

Odborné znalosti a skúsenosti

Správny výber architekta by mal klásť dôraz na jeho odborné znalosti a skúsenosti. Preukázanie jeho autorizačného osvedčenia by malo byť vašou základnou podmienkou. Architekt s bohatými skúsenosťami, či už z bytov alebo rodinných domov, má predpoklady na to, aby sa vyhol nevhodnej voľbe projektového riešenia a tým uspokojil vaše požiadavky.

Ochota načúvať a komunikovať

Stojí za to si všímať aj architektovu ochotu načúvať a komunikovať. S najhorúcejšími adeptmi sa stretnite osobne. Architekt s dobrými komunikačnými schopnosťami, ktorý so záujmom sleduje vaše požiadavky, je rozhodne lepší ako ten, ktorý sleduje len určitý stavebný štýl, či seba a svoje názory. Dávajte si pozor na stavebný štýl, na ktorý sa orientuje. Ak by bol v rozpore s vašimi predstavami, môžu nastať zbytočné obťažnosti pri vašej spolupráci.

Rozmanitosť v riešeniach

Pri prezeraní si referenčného portfólia potenciálneho kandidáta, by ste nemali mať pocit, že vidíte stále tie isté, či podobné riešenia a opakujúce sa vzory. Ak sa tak stane, môže to byť jeden zo znakov o jeho nedostatočnej kreativite. To znamená, že má vlastný obľúbený štýl, na ktorý sa zafixoval a vy si budete vedieť už dopredu prestaviť, ako dopadne váš projektový návrh.

čo si všímať pri výbere architekta
Zdroj foto: Canva

Prehľad v módnych trendoch v architektúre

Módne trendy v architektúre sa menia približne po každých piatich, či ôsmych rokoch. Mal by na to myslieť najmä váš budúci architekt, ktorý by v najnovších trendoch síce mal mať prehľad, ale mal by ich vedieť kombinovať aj so zaužívanými prvkami v architektúre. Stavby, ktoré sú vytvárané len z módnych trendov, veľmi rýchlo zostarnú a to určite nechcete.

Na čo by ste nemali zabúdať vy?

  • Ak má architekt vypracovať váš projekt dobre, nechajte mu naň dostatok času.
  • Neľutujte čas, ktorý ste strávili s architektom pri preberaní vašej požiadavky na riešenie stavby.
  • Povedzte mu o všetkých vašich pripomienkach a požiadavkách.
  • Opisujte, ale nenavrhujte – nechajte architekta, aby ostal architektom, detailne popíšte vaše predstavy, ale neskúšajte zaňho robiť celú prácu.
  • Nechajte si poradiť, architekt má vo svojom obore viac skúseností ako vy.
  • Pomôžte si názorne – ukážte mu fotografie, či obrázky, vaša komunikácia tak bude jednoduchšia. Špecialisti väčšinou premýšľajú a komunikujú v odbornom architektonickom žargóne.
  • Snažte sa v priebehu prác na vašom projekte nemeniť zadanie pre architekta.
  • Uistite sa, že je architekt poistený proti škodám zavineným chybou projektu.

Odporúčame:

Zapojte sa do diskusie v našom Fóre na tému „Projekty“

Cena projektových prác architekta

Nerozhodujte sa len podľa ceny. Otázka ceny pri projektovej činnosti nie je veľmi lacná záležitosť, keďže do nej architekt vkladá svoje nápady. Vyššia cena však nemusí hneď znamenať kvalitu. Kvalita projektových prác je daná uznávaným štandardom, ktorý musí byť dodržaný. Veľmi nízka cena sa však môže odraziť na profesijnej hodnote vášho projektu.

Cena projektových prác architekta je zvyčajne v rozsahu približne 4 – 10 % z nákladov na realizáciu stavby, ktoré je potrebné vopred odhadnúť. Berie sa ohľad aj na typ a rozsah projektu, technické podmienky na pozemku a koniec koncov na režijné náklady architekta.

Rozhodne však trvajte na tom, aby boli cenové podmienky rozpísané už v zmluve, aby ste mali od začiatku prehľad, koľko a komu budete musieť zaplatiť. Profesionálny architekt by tiež nemal mať problém sa s vami dohodnúť na platobnom kalendári s presne určenými zálohami po uzatvorení každej fázy projektu. Správny výber architekta chce poriadnu dávku trpezlivosti a odhodlania, no výsledný efekt bude určite stáť za to. Držíme palce. 🙂

Zdroj foto: Canva

Diskusie na tému článku