Prečo zbierať dažďovú vodu v záhrade a ako na to?

  • 05.08.2023

Pitná voda patrí medzi najcennejšie komodity na Zemi. V posledných rokoch trápia aj Európu suché letá, počas ktorých začíname pociťovať jej nedostatok. Práve preto je dôležité podnikať kroky, ktorými prispejeme k jej šetreniu. Jedným z najlepších je zber dažďovej vody. Prináša totiž hneď niekoľko cenných benefitov – a to nielen z hľadiska šetrenia prírody a financií.

dažďová voda
Zdroj foto: iStock

Hlavné výhody zbierania dažďovej vody

Zozbieraná dažďová voda sa dá zužitkovať nielen priamo v záhrade (na polievanie rastlín), ale aj v domácnosti. Medzi jej hlavné výhody patrí:

Úspora nákladov

Na polievanie priemerne veľkej záhrady je počas suchých období potrebných približne 100 litrov vody denne. Keď si tento objem vynásobíte cenou za liter pitnej vody vo vašej domácnosti a počtom suchých dní počas leta, zistíte, že na polievanie míňate úplne zbytočne desiatky eur. A keďže dažďová voda je zadarmo, jej používanie značne odľahčí váš rozpočet.

Nezabúdajte: Zbieraním a aktívnym používaním dažďovej vody šetríte nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. Eliminujete predsa zbytočné plytvanie drahocennou pitnou vodou.

Hlavné výhody zbierania dažďovej vody
Zdroj foto: iStock

Široké možnosti využitia

Dažďovú vodu najjednoduchšie zužitkujete na polievanie rastlín vo vašej záhrade. Použiť sa však dá napríklad aj na umývanie áut, splachovanie WC alebo pranie v domácnosti. Aby ste mohli využívať dažďovú vodu aj u vás doma, musíte mať nainštalované špeciálne rozvody vody s kvalitnou filtráciou. Investícia do nich sa vám ale z dlhodobého hľadiska vráti na citeľne nižších nákladoch na vodu.

Vedeli ste, že správne zbieraná a skladovaná dažďová voda neobsahuje veľa škodlivých mikroorganizmov? Jeden výskum ukázal, že na bielizni vypranej v dažďovej vode bolo len zanedbateľne viac baktérií ako na bielizni pranej v pitnej vode. Rozhodne sa tak nemáte čoho obávať.

Nižšie riziko záplav

Nezbieraná dažďová voda musí odtekať do kanalizácie. Pri intenzívnejších dažďoch tak môže dochádzať k tomu, že kanalizácia jednoducho nestíha odvádzať vodu a niektoré časti pozemku ostanú zaplavené. V dôsledku toho môžu vzniknúť škody na vašej úrode alebo samotnej nehnuteľnosti.

Zapamätajte si: Aj zbieranie dažďovej vody v menších množstvách vám pomôže odľahčiť kanalizačný systém a predísť mnohým problémom. 

Prirodzenejšie polievanie rastlín

Pitná voda z vodovodu je chemicky upravovaná, v dôsledku čoho obsahuje neprirodzene vysoké percentuálne zastúpenie chlóru a iných látok. Nemusí tak dobre pôsobiť na niektoré rastliny. Nehovoriac o tom, že pitná voda je pomerne tvrdá. Ak ju používate v zavlažovacích systémoch, z dlhodobého hľadiska môže zanášať potrubia vodným kameňom, ktorý dokáže napáchať veľké škody.

Zapamätajte si: Dažďová voda má pH na úrovni 6,2 – 6,8. Nie je ani príliš tvrdá, ani príliš mäkká. Vďaka tomu je ideálna na polievanie rastlín a nespôsobuje tvorbu vodného kameňa.

Veľkou výhodou dažďovej vody je aj to, že prirodzene obsahuje určité percento dusičnanov, ktoré sú veľmi dôležité pre správny vývin rastlín. Pri polievaní dažďovou vodou tak môžete spozorovať, že vaša úroda je o niečo bohatšia ako pri polievaní vodou z vodovodu.

zber dažďovej vody v záhrade
Zdroj foto: iStock

Ako zbierať dažďovú vodu v záhrade?

Existuje viacero spôsobov, ako môžete jednoducho a efektívne zbierať dažďovú vodu vo vašej záhrade. Prinášame vám prehľad tých najobľúbenejších.

Nadzemná nádrž na vodu

Najjednoduchším riešením zberu dažďovej vody je sud, ktorý umiestnite pod odkvap. No keďže do suda nedokážete uschovať dostatočné množstvo vody na splachovanie aj pranie, ide o spôsob vhodný len na príležitostné polievanie záhrady.

Ak chcete dažďovú vodu využívať na maximum, zaobstarajte si väčšiu nádrž. Dobrou voľbou sú verzie s objemom aspoň 500 l. Mnohí výrobcovia si dávajú záležať aj na dizajne. Zohnať tak viete verzie, ktoré svojím povrchom a farebným spracovaním imitujú napríklad kameň. Prirodzene tak zapadnú do vašej záhrady a nebudú pôsobiť ako päsť na oko.

Nezabúdajte: Na nadzemnej nádrži spravte prepad na odtekanie prebytočnej vody – napríklad v podobe vsakovacích jamiek. A nádrž umiestnite na tienisté miesto. Ak sa bude voda prehrievať na slnku, hrozí, že sa v nej premnožia riasy a škodlivé baktérie.

Podzemná nádrž na vodu

Hlavnou výhodou podzemnej nádrže je, že nezaberá žiadne miesto v záhrade. Je tak ideálnym riešením v prípade, že potrebujete zbierať väčšie objemy vody. Napríklad vtedy, ak dažďovou vodou plánujete nielen polievať rastliny, ale aj splachovať či prať. Keďže zem dobre izoluje, v lete sa voda nebude prehrievať a v zime vám zas nezamrzne.

Podzemné nádrže majú zvyčajne objem 1000 až 6500 litrov. Poskytnú tak zásobu vody na veľmi dlhý čas. Ich nevýhodou je náročnejšia inštalácia. Nádrž je totiž potrebné umiestniť do dostatočne hlbokej jamy v zemi, pričom ju musíte vybaviť aj čerpadlom na vodu. Taktiež je nutné vyriešiť alternatívny prívod vody (studňovej alebo pitnej), aby ste mohli nádrž dopĺňať v obdobiach, keď nebude dlhšie pršať.

Praktický tip: Podzemnú nádrž na vodu môžete dopĺňať aj tzv. šedou vodou, ktorá pochádza zo sprchovania alebo umývania riadu. Musíte si však dávať pozor na to, aby nebola znečistená agresívnymi chemickými prípravkami.

Dažďová voda prináša veľa cenných benefitov

Jazierko

Zaujímavým riešením, ako zachytávať dažďovú vodu a zároveň si pekne skrášliť prostredie vášho pozemku, je vybudovanie malého jazierka. Viete ho využiť napríklad aj na pestovanie vodných rastlín. Výhodou je, že jazierko pomáha zlepšovať klímu v záhrade a dokáže mierne ochladzovať vzduch. Oceníte to hlavne počas horúcich letných dní. A keď sa v období dažďov naplní, môžete z neho časť vody odčerpať na polievanie záhrady.

Dažďová záhrada

Dažďová záhrada je jedným z najprirodzenejších spôsobov, ako zachytávať dažďovú vodu. V podstate ide o priehlbinu na pozemku, do ktorej steká dažďová voda z okolia. Na jej dno odporúčame nasypať vrstvu kameňov, ktorá usmerní vsakovanie.

V priehlbine môžete pestovať aj bahenné rastliny, ktoré dobre znášajú ponorenie vo vode. Dažďovou záhradou docielite, že voda neodtečie z vášho pozemku tak rýchlo. Naopak, bude sa postupne vsakovať do okolitej pôdy, v ktorej pestujete rastliny. V praxi to znamená, že nebudete musieť tak často a intenzívne polievať.

Naša rada: Dažďovú záhradu môžete využiť na zachytávanie prebytočnej vody z nadzemného zásobníka.

dažďová voda
Zdroj foto: iStock

Vyťažte z dažďa maximum

Snažíte sa dažďovú vodu využívať čo najefektívnejšie? Potom si dajte pozor na stav pôdy vo vašej záhrade. Pomerne veľký problém predstavuje napríklad uschnutá vrchná vrstva zeminy, cez ktorú sa voda nedokáže dobre vsakovať a odteká preč. V dôsledku toho musíte častejšie polievať.

Dbajte na pravidelné kyprenie

Prirodzené vsakovanie dažďovej vody do pôdy uľahčíte pravidelným kyprením. Keď vidíte, že povrch zeminy je stuhnutý a vzniká na ňom tvrdá, ťažko priepustná vrstva, približne do hĺbky 5 cm ho rozrušte pomocou motyky, rýľa alebo ručného kultivátora. Pôdu prekyprite hlavne v okolí rastlín, aby sa voda dokázala ľahko dostať ku koreňom.

Mulčovanie pôdy

Z odhalenej zeminy sa dažďová voda pomerne rýchlo odparuje. Na účinné spomalenie tohto prirodzeného procesu je dobré použiť mulč – napríklad pokosenú trávu, lístie, štiepku či kôru. Tento organický materiál stačí nasypať na povrch zeminy, hlavne v okolí koreňov rastlín. Vrstva hrubá 10 – 15 centimetrov dokáže zásadne spomaliť vyparovanie vody zo zeminy, takže nebudete musieť tak často polievať.

Ak nemáte v záhrade dostatok organického materiálu, ktorý by ste mohli využiť na mulčovanie, môžete skúsiť minerálny mulč – napríklad štrk. Alternatívou je aj štiepaný kameň, takzvaný makadam. V jeho prípade si však dávajte pozor, kde ho použijete. Vápenec v ňom obsiahnutý totiž neobľubujú kyslomilné rastliny.

Správne polievanie dažďovou vodou
Zdroj foto: iStock

Správne polievanie dažďovou vodou

Dažďovú vodu dokážete efektívnejšie zužitkovať aj tým, že budete správne polievať. Najvhodnejší čas je ráno, kým je ešte slnko nízko. Voda sa tak stihne postupne vstrebať do hĺbky a nebude sa rýchlo vyparovať.

Na účinné a komfortné polievanie celej záhrady je dobré používať programovateľný zavlažovací systém, ktorý môže byť napojený na nadzemnú alebo podzemnú nádrž. Viete si ho jednoducho nastaviť tak, aby polieval v najvhodnejších časoch.

No a v neposlednom rade, na pravidelné polievanie odporúčame využívať aj priesakové hadice, ktoré vedú popri rastlinách, takzvanú kvapkovú závlahu. Keďže voda z nich kvapká priamo ku koreňom, máte istotu, že ju bez vášho plytvania rastliny naplno zužitkujú.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Dominik Parajka

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku