7 dôvodov, prečo vysychajú tuje v záhrade
Pre husté ihličie a elegantný vzhľad patria tuje medzi populárne záhradné dreviny. Ich husté koruny poskytujú súkromie a estetický prvok v záhrade. Niektoré druhy tují majú zaujímavé farebné variácie. Okrem tradičnej zelenej farby sa môžu vyskytovať strieborné, žlté alebo modré odrody. Rastú pomerne rýchlo, sú stále zelené, čo sú ďalšie dôvody, prečo ich záhradkári vyhľadávajú.
Mnohé druhy tují majú charakteristickú príjemnú vôňu. Pri dotyku sa z ihličia uvoľňujú éterické oleje, ktoré môžu mať upokojujúci účinok a podporovať zlepšenie nálady. V niektorých kultúrach sú tuje symbolom sily, stálosti a dlhovekosti. Pravdou je, že tuje dokážu prosperovať dlhé roky, až kým začnú vysychať. Prečo vysychajú tuje? Dôvodov je viac.
1. Nesprávna zálievka
Tuje potrebujú primerané množstvo vody na udržiavanie svojej vlhkosti. Nedostatok vody môže spôsobiť vysychanie. Na druhej strane, príliš veľa vody môže spôsobiť hnilobu koreňov. Najmä počas suchých zím bez snehu sa stáva, že tuje nemajú dostatok vlahy. V tomto období je preto vhodné dopriať im zálievku, a to najmä v prípade mladých stromčekov.
Odporúčame diskusiu vo Fóre:
Ako zachrániť vysušené tuje?
2. Nevhodná pôda
Tujam sa darí v priepustnej pôde, ktorá udržiava vlhkosť, ale zároveň nezadržiava vodu. Pôda, ktorá príliš zadržiava vlhkosť, spôsobuje stromu vysychanie alebo hnilobu koreňového systému. Väčšina odrôd tují prosperuje v pôde s neutrálnym až mierne kyslým pH. Príliš alkalická pôda môže negatívne ovplyvniť dostupnosť živín pre rastliny.
3. Nesprávne hnojenie – častý dôvod, prečo vysychajú tuje
Príliš veľké množstvo hnojiva alebo nesprávny typ hnojiva môže poškodiť korene tují, čo je dôvodom, prečo vysychajú tuje. Najčastejšie tuje trpia nedostatkom horčíka. Táto dôležitá makroživina zabezpečuje rastlinám zdravý rast a vývoj. Má zásadný vplyv na veľa biochemických a fyziologických procesov v rastlinách. Pravidelné hnojenie tuje je dôležité, najmä na jar pred začiatkom rastovej sezóny.
Hnednutie tují je aj prirodzeným javom, ktorý sa objaví najmä na jar. Takéto suché výhonky stačí jemne odrezať.
4. Nevhodné stanovište
Tuje preferujú polotieň až plné slnečné stanovište. Príliš veľa slnečného žiarenia môže spôsobiť vysychanie a popálené ihličie. K nemu môže dôjsť najmä vtedy, ak sú tuje vysadené v blízkosti betónového plota, z ktorého sála silné teplo. Riziko vysychania tuje je väčšie, ak sa tuje priamo dotýkajú betónového plota.
5. Prečo vysychajú tuje – môžu za to škodcovia a choroby
Tento okrasný druh stromu môžu napadnúť napríklad roztoče a vošky, ktoré oslabia rastlinu. Častou príčinou, prečo vysychajú tuje, sú tiež hubové infekcie. Ak sú konce vyschnutých konárov napadnuté škodcami, je nevyhnutné ich chemicky ošetriť. Náchylné sú najmú vrchné a mladé výhonky tuje, ktoré je potrebné opakovane ošetriť fungicídmi.
Ďalším škodcom, ktorý spôsobuje vysychanie tují je zelený lesklý chrobák (Lamprodila festiva). Do našich končín sa dostal pravdepodobne dovozom ihličnanov zo zahraničia. Za krátky čas dokáže zničiť aj väčšiu výsadbu tují. Samičky kladú vajíčka do trhlín v kôre, kde sa vyvíjajú a postupne devastujú vnútro tuje. Účinný je postrek a lepové doštičky na hmyz. V prípade, že sa stromy nepodarí zachrániť, je dobré stromy odstrániť a spáliť, pretože sa v nich môžu nachádzať vajíčka alebo larvy.
Medzi škodcov, ktorí napadajú tuje, patria aj:
- Lykolaz borievkový
- Minérka tujová
- Priadzovček smrekovcový
- Štítnička borievková
- Lykokaz tujový
6. Zmeny teploty
Extrémne a časté teplotné zmeny majú tiež negatívny vplyv na rast a prosperitu tuje. Najmä vtedy, ak sú vysadené v chladnejších oblastiach. Tuje potrebujú stále prostredie, pretože sa nedokážu dostatočne rýchlo prispôsobiť neustále sa meniacim životným podmienkam.
Doporučujeme:
7. Hustá výsadba
Vo všeobecnosti platí, že menšie druhy tují je vhodné od seba zasadiť vo vzdialenosti od 60 do 100 centimetrov. Väčšie druhy tují potrebujú väčšiu vzájomnú vzdialenosť pri vysadení – 2 až 4 metre. Ak sú tuje zasadené pri sebe príliš blízko, vzájomne sa okrádajú o vlhko, svetlo a živiny. Dôsledkom toho dochádza k ich vysychaniu. Vhodná vzdialenosť platí aj pre plot. Tuje by nemali byť natlačené na oplotení a pretŕčať cez neho.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.
Autor: Dana Račko
Zdroj foto: iStock
Dobrý deň viete mi poradiť či je to hnednutie alebo skor zltnutie spôsobené zimo…