Odborníčka radí: „Na sťahovanie sa môžeme pozerať ako na príležitosť urobiť si v živote poriadok.“

  • 31.10.2024

Sťahovanie, to nie je len balenie vecí do škatúľ a ich vybaľovanie. Je to fyzicky a psychicky náročná životná situácia, ktorá v nás vyvoláva stres. O jeho úskaliach i tom, ako ho zvládnuť, sme sa rozprávali so skúsenou terapeutkou PhDr. Radoslavou Olajos.

Odborníčka radí: „Na sťahovanie sa môžeme pozerať ako na príležitosť urobiť si v živote poriadok.“
PhDr. Radoslava Olajos, zdroj foto: Olena Zaskochenko

Už len samotné slovo „sťahovanie“ vo mne vyvoláva nepríjemné pocity. Prečo je pre nás sťahovanie stresujúce?

Sťahovanie býva veľká záťaž. Už len preto, že ide o zmenu, ktorá spustí ako lavína mnohé nevyhnutné a neočakávané činnosti. Tým sa zvýši aj stres. Pre niekoho je záťaž väčšia, hlavne ak okolnosti alebo dôvody sťahovania bývajú komplikovanejšie. Pre niekoho, kto sa dopredu na to psychicky nastavil, bolo to premyslené rozhodnutie, môže byť sťahovanie spojené zároveň s radosťou.

Sťahovanie je pre nás stresujúce, pretože nemáme radi zmeny, ktoré sú spojené s neistotou a lúčenie sa. Stresuje nás aj obava zo zlého rozhodnutia. Ak ťažko znášate sťahovanie, ak sa objavili silné, zaplavujúce pocity, je dobré požiadať o pomoc, vyhľadať psychológa. 

Ak ťažko znášate stresujúce situácie, požiadajte o pomoc

Miera stresu však záleží nie len na tom, ako je človek psychicky odolný, zrelý a flexibilný. Ale aj to, aký je dôvod sťahovania a okolnosti, ktoré k nemu viedli, a ktoré prinesie. To, že meníme svoje bývanie, naráža aj na naše hlbšie úrovne psychiky. Potreba niekam patriť, mať svoje miesto a zázemie patrí k našim potrebám. Preto je odozva našej psychiky na ohrozenie týchto potrieb zdravá. Nie je problém, že pocítime stres, ale to, ako sa s ním a situáciou vyrovnáme.

Prečo je pre nás sťahovanie stresujúce?
Foto: iStock

Väčšinou sa príprava na sťahovanie spája s manuálnymi prípravami, vybavovaním dokumentov, kupovaním škatúľ… Občas podceňujeme duševnú prípravu. Ako sa psychicky pripraviť na sťahovanie?

Pomáha nám uznať, že je to jednoducho náročné, a ak človek získa podporu a porozumenie, ľahšie prekonáva prekážky aj výzvy. Niekomu inému pomáha racionálny prístup, mať zoznam, dostať sťahovanie pod kontrolu. Upokojuje nás a stabilizuje, ak si vytvoríme plán s jednotlivými položkami. Získate tak prehľad a dobrý pocit, ako bude zo zoznamu položiek ubúdať. Dôležité je urobiť si jasno v tom, čo si do nového bývania prenesiete a čo nie.

Môžete sa na sťahovanie pozerať ako na dobrú príležitosť urobiť si v živote poriadok. Zbaviť sa všetkého, čo s nami už nerezonuje. Väčšina ľudí po presťahovaní neľutuje, že mnohé veci posunuli ďalej. Častejšie sú neskôr otrávení z nevybalených škatúľ, ktorých obsah neraz aj tak nakoniec postupne skončí v odpade. Len malé percento z vecí, ktoré si necháte po presťahovaní viac ako rok, využijete. Proces odpútavania sa od vašich vecí však vyžaduje čas. Netlačte sa do ničoho.

Ak cítite únavu a vyčerpanie, dokonca nervozitu pri rozhodovaní sa čo s toľkými vecami, položte si otázku: „Bude pre mňa viac zaťažujúce si to so sebou zobrať alebo sa toho zbaviť?“ Dovoľte si emócie, slzy, povzdychy, bezradnosť. Patrí to k procesu rozhodovania a k sťahovaniu sa.

„Sťahovanie prináša každému niečo iné. Niekto sa učí minimalizmu, pokore, kráse skromnosti, iný ma možnosť zažiť si expanziu, splniť si svoje sny, aby prišiel k poznaniu a novým skúsenostiam.“

Sťahovanie preverí partnerské a rodinné vzťahy

Kdesi som zachytila teóriu – zober partnera/partnerku na turistiku a zistíš, aký je. Platí to aj pri sťahovaní? Môže sťahovanie preveriť naše partnerské a rodinné vzťahy?

Áno, môže. Záťaž ukazuje náš skutočný charakter, povahu aj sklony. Masky padnú a môžeme byť prekvapení. Niekto prekvapí v dobrom, aj keď sú situácie vyhrotené, funguje ako hodinky, pokojne a štruktúrovane zvláda jednu situáciu za druhou. Niekto sa prejaví ako ufrflaný, nespolupracujúci, popudlivý a situáciu ešte viac zaťažujúci. Nebuďte zaskočení, niekto natoľko nemá rád sťahovanie a veci s tým spojené, že radšej deleguje väčšinu povinnosti na niekoho iného.

Všetko je otázkou dohody a vzájomného porozumenia. Netrápte sa preto, že sa pri sťahovaní pohádate, že miestami vládne napätie a nervozita. Dôležitejšie je, ako po presťahovaní ďalej fungujete, či nachádzate ochotu spolupracovať, dohodnúť sa a vzájomne sa rešpektovať v novom priestore. Niektoré páry sú touto skúškou ich vzťahu vyhodené z konceptu. Narazia na niečo, čo ich zaskočí, otvorí sa dôležitá téma, ktorej sa doposiaľ nemuseli vystaviť.

sťahovanie môže preveriť naše vzťahy
Foto: iStock

Z fázy poznávania sa prechádzajú do fázy učíme sa spolu žiť. Učia sa nastaviť si hranice a kompetencie, spoznávajú očakávania partnera. Sú vystavení tomu, aby si dohodli rozdelenie si povinností, pochopili, čo si vážia a oceňujú na partnerovi. Spoznávajú, čo znamená spolupracovať a aké sú potreby svoje aj druhého. Ak spolu ešte nebývali, učia sa rešpektovať potreby vzdialiť sa a priblížiť sa vo vzťahu, nastavujú si režim a priestor.    

Sťahovanie patrí medzi náročné životné situácie

Niekedy nechceme obťažovať okolie a hoci sťahovanie nezvládame, bojíme sa požiadať o pomoc. Ako sa s tým vyrovnať a nebáť sa priznať si, že je čas poprosiť o pomoc?

Na sťahovanie je lepšie nebyť sám. Požiadajte tých, na koho sa môžete spoľahnúť, sú vám blízki a radi by ste to pre nich tiež urobili. Mnoho ľudí poteší, že boli užitoční.

Dajte si však pozor na tých, čo vám síce chcú pomôcť, budú vám však ďalšou záťažou. Budú sa možno starať do vašich vecí, komentovať dianie a inak vás rozrušovať alebo zdržiavať. Jasne žiadajte o takú pomoc, ktorú naozaj potrebujete a jasne hovorte NIE, ak sú vám narúšané hranice.

Odporúčame diskusiu vo Fóre:

Sťahovanie z mesta do dediny – čo čakať?

Sťahovanie naruší našu dennú rutinu, čo môže tiež vyvolať stres. Je možné si ju udržať?

Sťahovanie je  činnosť, ktorá nás núti vykročiť zo zóny komfortu. Mnoho ľudí túži po zmene, novom bývaní, väčšom komforte, pohodlí, ale netrúfa si na tak veľký krok ako je sťahovanie.

V poradni sa často stretávam s formou riešenia domáceho napätia a nezhôd – rozdelenie sa ako páru do dvoch domácnosti. Zväčša opúšťa pôvodnú domácnosť jeden z partnerov, aby zachoval domov a pocit bezpečia aspoň pre deti. Aj keď nejde úplne o sťahovanie, ale o odsťahovanie sa, je to pre celú rodinu veľká výzva a stres. Často však menší ako zostať spolu v napätí a neurobiť nič.

ako sa zbaviť stresu v priebehu niekoľkých minút
Foto: iStock

Ako sa zbaviť stresu v priebehu niekoľkých minút?

Pri sťahovaní býva stres a napätie často z toho, že sa s niečím musíme rozlúčiť. Niekomu pomáha sa predýchať a pristúpiť k činnosti vecne a chladne. Niekto zníži stres a tlak tým, že si dovolí emócie a hľadá spôsoby ako sa odventilovať. Každému môže pomôcť v týchto chvíľach niečo iné.

Máme v týchto náročných chvíľach príležitosť spoznávať sa. Najlepšie, ak sami prídete na to, čo vám pomáha a uľahčuje sťahovanie. Keď stojíte pred kvantom vecí a neviete čo skôr, položte si otázku: „Je táto vec pre mňa naozaj dôležitá, budem mať vďaka nej spokojnejší život?“

„Pri sťahovaní sa nenechajte rušiť tým čo vás vyčerpáva. Zamerajte sa na to, čo je pri sťahovaní podstatné a to ste vy. Je to vaša životná zmena.“

Okolnosti sťahovania sú rôzne. Rozlúčiť sa so starým bývaním a privítať nové. Môže byť tento „akt“ spôsobom, ako lepšie zvládnuť sťahovanie?

Je dobré mať na pamäti, že ak sa nám podarí zbaviť sa nepotrebného, uľaví sa nám. To, čo dokážeme s vecami, ľahšie dokážeme aj s inými záležitosťami (postojmi, zlozvykmi, spôsobmi uvažovania). Okrem toho sa učíme dvom dôležitým kvalitám – zodpovednosti a rozhodovaniu.  

Pri sťahovaní sa nenechajte rušiť tým čo vás vyčerpáva. Zamerajte sa na to, čo je pri sťahovaní podstatné a to ste vy. Je to vaša životná zmena.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock, Olena Zaskochenko

Diskusie na tému článku