Ako skladovať ovocie a zeleninu v chladničke
Okrem kvality kupovanej zeleniny a ovocia je dôležité aj ich skladovanie v chladničke. Pri správnom skladovaní vám zelenina a ovocie vydržia dlhšie svieže a čerstvé. Ako skladovať ovocie a zeleninu v chladničke sa dozviete v našom článku.
Ako skladovať ovocie v chladničke
Dôležitá vec, ktorá vám pomôže rozoznať, ako skladovať ovocie a zeleninu v chladničke, sú piktogramy na zásuvkách v chladničke. Ovocie, zeleninu a ďalšie potraviny odkladajte do príslušných zásuviek v chladničke podľa označenia.
Na zastavenie predčasného hnitia bobuľového ovocia je jeden šikovný trik. Ovocie nasypte do misky s vodou a pridajte trochu bieleho octu. Ovocie v zmesi poriadne vyumývajte a následne dôkladne prepláchnite vodou. Rozložte na papierové obrúsky a nechajte uschnúť. Skladujte v sklenených nádobách s vrchnákom, aby ste zamedzili prístup vzduchu. Ak sa vám ovocie stále zdá trochu vlhké, vysteľte nádobu papierovými obrúskami.
Dôležitým krokom je NEskladovať citrusy v plastových vreckách a držať ich najďalej, ako sa dá, od melóna, banánov, jabĺk, rajčín a avokáda. Tie produkujú etylénové plyny, ktoré zrýchľujú hnilobný proces. Netradičným spôsobom je skladovať ich v nádobe s vodou.
Aké ovocie nepatrí do chladničky?
Exotické ovocie, avokádo či banány nepatria do chladničky. Je vhodné ich skladovať pri izbovej teplote alebo na mierne chladnom mieste. Nízka teplota v chladničke spôsobí, že vám ovocie nedozreje. U banánov spôsobuje rýchlejšiu tvorbu hnedých škvŕn.
Tip od Modrej strechy!
Máte zväzok čerstvých byliniek, ktoré nespotrebujete? Vložte ich do pohára so studenou vodou a odložte ho do chladničky. V týchto podmienkach budete mať k dispozícii čerstvé bylinky aj dva týždne.
Prečítajte si tiež:
Trápi vás zápach v chladničke? Takto ju vyčistíte do 30 minút!
Ako skladovať zeleninu v chladničke
Aby vám koreňová zelenina vydržala dlhšie chrumkavá, odporúča sa zrezať spodky a vložiť ju ,,na stojáka“ do zaváraninového pohára s trochou vody. To ju bude držať hydratovanú a čerstvú.
Brokolica potrebuje veľa hydratácie, preto ju môžete rovnako ako koreňovú zeleninu postaviť do pohára s vodou. Ak nemáte toľko miesta v chladničke, stačí obaliť hlúbik mokrou papierovou utierkou.
Na rozdiel od brokolice, pre špenát a šalát je voda nepriateľom. Urýchľuje ich proces hnitia a preto je dobré skladovať ich po otvorení v nádobe bez prístupu vzduchu. Takisto je vhodné vystlať nádobu papierovými utierkami, ktoré budú sať prebytočnú vodu. Ak nemáte voľnú nádobu a skladujete ich voľne, dbajte na to, aby sa špenát nenachádzal v blízkosti jabĺk a banánov, ktoré vylučujú etylénové plyny.
Reďkovka zvykne zmäknúť veľmi skoro. Je to preto, že jej zelené listy odoberajú živiny na úkor plodu. Dá sa tomu jednoducho zabrániť. Z reďkoviek odrežte všetky listy a plody vložte do misky so studenou vodou. Takto uložené reďkovky v chladničke vydržia čerstvé aj vyše týždňa. Reďkovkám môžete vodu vymeniť za čerstvú a udržať ich tak čerstvé ešte dlhšie.
Tip od Modrej strechy!
Praktickým a ekologickým pomocníkom, ktorý vám pomôže udržať vaše potraviny čerstvé, sú voskové obrúsky. Dajú sa umyť a používať opätovne. Vďaka látke, ktorá je pokrytá voskom, prispôsobia svoj tvar a vaše potraviny budú dokonale zabalené.
Aká zelenina nepatrí do chladničky?
Zemiaky, cibuľa a cesnak patria medzi zeleninu, ktorá by sa nemala skladovať v chladničke. Príliš nízke teploty spôsobujú predčasné zmäknutie zeleniny, ktorá inak vydrží pomerne dlho čerstvá. Túto zeleninu radšej skladujte v komore a pivnici. Ak ich nemáte, odložte ju na balkón. Zvládnu teplotu do 8 °C.
Autor článku: Nina Macáková
Zdroj foto: iStock
:-|