KonMari konzultantka Mária Verešová: „Triedenie vecí nie je jednoduché, lebo sú nositeľmi spomienok, hodnôt a nesplnených snov.“

  • 17.04.2024

Keď Japonka Marie Kondo prišla s KonMari metódou, po celom svete doslova vypukla revolúcia upratovania. Expertka na upratovanie ľuďom ukázala, ako si raz a navždy upratať svoju domácnosť. Svoje dlhoročné experimenty a skúsenosti pretavila do knižných bestsellerov Kúzelné upratovanie Upratané! Len v Japonsku sa z nich predalo viac ako milión výtlačkov!

KonMari metóda upratovania si získala svojich priaznivcov vo všetkých krajinách. Výnimkou nie je ani Slovensko. Prvá slovenská KonMari konzultantka Mária Verešová začala s KonMari metódou vďaka svojím deťom a viac ako 20-tim sťahovaniam, ktoré absolvovala. Jej domácnosť bola tak, ako mnohé iné slovenské domácnosti, zaprataná zbytočnými vecami, ktoré jej komplikovali život. Stretnutím s Marie Kondo začala jej cesta KonMari konzultantky a dnes sama pomáha iným, aby si navždy upratali svoj domov.

KonMari konzultantka
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová

Odporúčame:

Zapojte sa do diskusií v najväčšom Fóre o bývaní na Slovensku na tému „Upratovanie“.

Majka, prečo sa nám (česť výnimkám), nedarí udržiavať poriadok?

Pretože to nie je naša priorita. Nezamýšľame sa nad tým, čo si nosíme domov a koľko. Udržiavanie poriadku je niečo, čomu musíme venovať čas a pozornosť. Zamestnávajú nás iné problémy, riešime denne mnoho vecí a na poriadok neostáva čas a energia. Náš život je rýchly a udržiavanie poriadku je o spomalení.

Aké sú základné pravidlá upratovania podľa KonMari metódy?

Najdôležitejším pravidlom KonMari metódy je obklopovať sa vecami, ktoré nám robia radosť a slúžia nám. Cieľom upratovania podľa KonMari metódy nie je poutierať prach alebo iba veci pekne zorganizovať, ale hlavne veci pretriediť a nechať si tie, čo nám robia radosť a používame. Tento druh upratovania sa nazýva aj decluttering.

Podľa KonMari metódy upratujeme podľa kategórií a tými sú Oblečenie, Knihy, Papiere, Komono (rôzne), Sentimentálne predmety.

Ak chcete upratovanie naozaj dokončiť a váš domov zmeniť, tak upratovanie by sa malo stať vašou prioritou a mali by ste mu venovať váš čas a energiu. Dať si to do kalendára. Na to ľudia veľakrát zabúdajú a čakajú na to, že jedného dňa, keď budú mať čas, tak sa do toho pustia. To sa nikdy nestane.

Skôr, ako sa pustíte do upratovania, tak si povedzte: Prečo to robíte? Prečo je to pre vás dôležité? Upratovanie podľa KonMari metódy nie je upratovanie na jeden víkend. Zvyčajne trvá dlhšie, závisí od veľkosti priestoru a množstva vecí. Motivácia, ktorú budete mať na začiatku opadne. Proces upratovania nebude jednoduchý. K vášmu Prečo? sa budete vracať znova a znova a pripomínať si, že je to pre vás dôležité. Decluttering a triedenie vecí nie je jednoduché kvôli tomu, že veci nie sú len veci. Sú nositeľmi našich spomienok, hodnôt a nesplnených snov.

prvá slovenská konzultantka KonMari metódy ukladá do políc svetre
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová

Marie Kondo zdôrazňuje správne poradie upratovania. Aké to je?

Dôležité je začať niečím jednoduchým, aby ste sa hneď na úvod nezasekli a upratovanie neskončili. Určite nezačnite upratovať sentimentálne predmety alebo niečo, k čomu máte silný citový vzťah. Preto je kategória Sentimentálne predmety posledná v poradí.

Tá jednoduchšia kategória, ktorou odporúčam začať je Oblečenie. Je oveľa lepšie a efektívnejšie upratovať podľa kategórií (nie miestnosti), pretože v tomto prípade zoberiete všetko vaše oblečenie, zo všetkých kútov vášho domova a dáte ho na jednu kopu. Následne sa pustíte do triedenia a rozhodovania sa. Tento proces sa volá Kontrola radosti. Keď stojíte zoči-voči vašej kope vecí, tak vidíte naozaj koľko toho máte. Častokrát je to pre ľudí šokujúce, pretože netušia, že toho majú toľko veľa

Keď skončíte kategóriu Oblečenie, tak sa môžete pustiť do kategórie Knihy. Postupne sa vaša schopnosť triediť veci zlepší a pôjde vám to jednoduchšie.

KonMari metóda upratovania fotka pred a po oblečenie
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová
KonMari metóda upratovania fotka pred a po kuchyňa
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová

Predstavme si, že sa nám podarilo upratať domácnosť touto metódou… Teraz však prichádza nemenej náročná úloha – udržať poriadok. Je to vôbec možné? Ako na to?

Možné to je. Dôležitou súčasťou upratovania podľa KonMari metódy je osvojenie si nových návykov. Pretože pokiaľ budeme robiť veci rovnako ako sme ich robili doteraz, tak neporiadok a zahltenie vecami sa vrátia späť. Musíme pravidelne vracať veci, po použití na miesto, kde bývajú odložené. Každý deň si treba na to nájsť aspoň 10 – 15 minút.

Môj zvyk, ktorý robí môj život naozaj príjemnejší a jednoduchší, je vždy večer upratať kuchyňu. A pretože moja kuchyňa je zorganizovaná, takéto každodenné upratovanie je veľmi rýchle a vôbec ma nezaťažuje.

Ďalej treba dávať pozor na to, čo si nosíme domov. Prestať bezhlavo nakupovať a robiť kontrolu radosti vždy, keď si máme doniesť niečo domov. Potrebujem to? Mám na to miesto? Urobí to môj život lepší?

V prípade, že sa o domácnosť delíme s partnerom, deťmi či domácimi zvieratami, neporiadok vzniká častejšie. Asi nie je v silách jednej osoby, prevažne ženy, aby udržiavala poriadok výhradne ona. Ako teda motivovať partnera a deti k upratovaniu a udržiavaniu poriadku?

Každý sme iný. Každý vnímame poriadok ináč. Je však dôležité sa o tom spoločne s partnerom a deťmi rozprávať. Ako sa chceme doma cítiť? Čo chceme doma robiť? Čo by tam malo byť? Čo by tam nemalo byť? Mať príjemný priestor je spoločný cieľ. Treba nájsť spôsob ako ho dosiahnuť. Všetci by si mali osvojiť základné pravidlo. Menej vecí = menej upratovania.

Priestory zahltené množstvom vecí sú náročné na údržbu. Preto mnoho detí si odmieta upratovať detskú izbu. Mojím cieľom je vždy pomáhať klientom vytvoriť jednoduchý systém, ktorý sa aj jednoducho udržiava. O takýto priestor je radosť starať sa a netrvá to dlho. Zmeny sa nedejú zo dňa na deň je to dlhodobý proces. Komunikácia a dôslednosť sú jeho dôležitou súčasťou.

A nezabudnite! V prvom rade treba začať vždy od seba. Buďte príkladom a pretrieďte si vlastné veci.

V roku 2018 ste sa osobne stretli s Marie Kondo. Aké bolo stretnutie? 

Áno, mala som to šťastie stretnúť Marie Kondo osobne na seminári v Londýne. Šťastie preto, lebo teraz prebiehajú všetky semináre pre budúcich konzultantov online. Marie Konda bola vysmiata a charizmatická, tak ako ju môžete poznať z televíznej šou o upratovaní na Netflixe. 🙂 Bolo to inšpiratívne stretnutie viac ako 100 ľudí z celého sveta, ktorí chcú pomáhať meniť životy ľudí pomocou upratovania.

konzultantka KonMari metódy Mária Verešová
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová

Priaznivci KonMari metódy často tvrdia, že upratanie domácnosti im pomohlo upratať si v aj v živote. Stretávate sa v praxi s rovnakými príbehmi?

Upratovanie podľa KonMari metódy prináša ľuďom viac jasnosti a priestoru do života. Tým, že veci triedime a rozhodujeme sa čo s nimi, tak si prechádzame náš život a prehodnocujeme, čo má v ňom ostať a čo môže ísť preč. Je to náročný proces, ale veľmi oslobodzujúci. Pomáha nám posunúť sa v živote ďalej.

Pre mňa je vždy úžasné vidieť ako sa po declutterovaní ľuďom uľaví. Domácnosť im už „nepadá na hlavu“, užívajú si viac starostlivosť o svoj domov a viac si dávajú pozor, čo nakupujú. Nikto mi nikdy nepovedal: „Ľutujem, že som si upratal a zorganizoval domácnosť.“ Takéto dôsledné upratovanie je investícia do seba.

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: Mária Verešová, Róbert Vereš

Najnovšie diskusie