10 osvedčených spôsobov, ako odstrániť pleseň z oblečenia a predísť jej návratu

  • 21.05.2024

Triedili ste si svoje obľúbené šaty a zistili ste, že máte pleseň na oblečení? Alebo vám vlhne skriňa? Poznáme jednoduché a účinné spôsoby, ako sa plesne zbaviť.

pleseň na oblečení a v skrini
Zdroj: iStock

Ako a kde pleseň najčastejšie vzniká

Plesni sa veľmi dobre darí vo vlhkom a nevetranom prostredí. Určite ste už niekedy zacítili jej typický zápach po otvorení skrine na chate, kde ste už dlhšie neboli. Problémy s plesňou však môžete mať aj v tehlových domoch. Dokonca aj vtedy, ak máte nové okná a dom kvalitne zateplený. Nadmerná vlhkosť preniká ďalej zo stien do skríň a následne do oblečenia. V bezpečí však nie sú ani koberce, matrace či čalúnený nábytok.

Dajte pozor na to, kam skriňu umiestnite

Oblečenie nesplesnivie len tak samé od seba. Často za to môže skriňa, ktorá je umiestnená napríklad veľmi blízko steny. Ak je navyše táto stena fasádna, problém je na svete. Skrine by ste preto mali umiestniť do vzdialenosti aspoň 10 centimetrov od stien. Uistite sa, že poza skrine môže prúdiť teplý vzduch. To je jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby sa za skriňou nezbiehala vzdušná vlhkosť.

Tip Modrej strechy:

Používajte odvlhčovače vzduchu alebo absorbéry vlhkosti (napr. silikagélové vrecká) v skrini, aby ste znížili vlhkosť a zabránili tvorbe plesní.
ako sa zbaviť plesne na oblečení
Zdroj: iStock

Nestačí vetrať pravidelne. Musíte vetrať správne

Ak máte problém s vlhkosťou vzduchu vo vašom dome, skúste si kúpiť vlhkomer, a tak si vlhkosť v interiéri ustrážiť. Relatívna vlhkosť vzduchu by nemala dlhodobo prekračovať 50 %. Ak máte s vlhkosťou problém, môžete ho vyriešiť pravidelným, ale správnym vetraním. V jednoduchosti povedané, vetranie cez „ventilačky“ nie je správne a nebude proti vlhkosti vo vašom dome ani fungovať.

Vetrať by ste mali niekoľkokrát za deň. Dôležitá je hlavne intenzita. Otvorte okná dokorán, najlepšie všetky naraz, a nechajte ich otvorené asi 5 minút. Prievanu sa nebojte. Vzduch sa krásne vymení, steny sa však neochladia a následne tak byt rýchlo znovu vyhrejete. 

Čo robiť, keď prevencia nestačila a objavili ste pleseň v skrini

Čo robiť, keď vám skriňa splesnivela? Vôbec ju nemusíte vyhadzovať. Odporúčame na ňu naniesť odstraňovač plesní, nechať pôsobiť 20 minút a potom ešte za vlhka pleseň odstrániť. Pri tejto činnosti sa, samozrejme, chráňte, pretože plesne môžu byť veľmi nebezpečné. Akýkoľvek prostriedok účinný proti plesni sa rozhodnete použiť, postupujte presne podľa návodu.

Vyskúšať môžete aj domáci recept. Zmiešajte rovnaké diely bieleho octu a vody do rozprašovača. Postriekajte postihnuté miesta a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Potom povrch dôkladne utrite a osušte. Na postihnuté miesta môžete tiež použiť jedlú sódu. Posypte ňou povrch a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Potom povrch vysajte alebo utrite vlhkou handričkou.

ako vyčistiť škvrny na oblečení
Zdroj: iStock

Ako odstrániť pleseň na oblečení?

Nemusíte ich nemilosrdne vyhodiť. Máme pre vás niekoľko tipov na vyskúšanie: 

  • Ak je to možné, najskôr vytraste alebo jemne vykefujte pleseň vonku, aby ste minimalizovali šírenie spór v domácnosti.
  • Plesnivé oblečenie na noc namočte do octu. Následne oblečenie prepláchnite, potom ho vyperte v práčke na čo najvyššej teplote. Ocot pomáha neutralizovať zápach a zničiť spóry plesní.
  • Použiť môžete aj špeciálne prípravky na plesne a škvrny. Nechajte ich pôsobiť presne podľa návodu. Skúste aj klasické žlčové mydlo, ktoré je výborné aj na škvrny.
  • Ak je oblečenie biele alebo stálofarebné, pridajte do prania bielidlo. Dodržujte pokyny výrobcu na dávkovanie a bezpečné používanie.
  • Na biele a svetlé oblečenie môžete použiť peroxid vodíka. Zmiešajte peroxid vodíka s vodou v pomere 1:1 a naneste na postihnuté miesta. Nechajte pôsobiť 10-15 minút a potom vyperte ako obvykle.
  • Po praní nechajte oblečenie sušiť na priamom slnečnom svetle. UV lúče pomáhajú zničiť zostávajúce spóry plesní a eliminovať zápach.
  • Ak na bavlnených látkach vidíte škvrny od plesne, môžete látku posypať kriedou, položiť na ňu sajúci papier a prežehliť.
  • Netradičným spôsobom odstraňovania plesnivých škvŕn je cmar. Môžete ho vyskúšať aj na oblečení z jemných tkanín. Oblečenie vložte na 2 až 3 dni do cmaru a potom opláchnite vodou. Vyperte zvyčajným spôsobom.
  • Ak vášmu oblečeniu neuškodí vysoká teplota, môžete ho aj vyvariť po dobu 30 minút vo vriacej vode. 
  • Škvrny od plesne dobre odstráni aj sóda na pranie. Zmiešajte ju s trochou pracieho prostriedku a oblečenie v nej jednoducho vymočte. Podobne ako sóda funguje aj kuchynská soľ.

Tip Modrej strechy:

Ak sú plesňou postihnuté drahé alebo veľmi jemné odevy, zvážte profesionálne chemické čistenie. Profesionáli majú skúsenosti a vybavenie na efektívne odstránenie plesní bez poškodenia vášho obľúbeného oblečenia.

Pleseň na oblečení dokáže veľmi potrápiť. Skúste jej predchádzať

Pri odstraňovaní plesne z oblečenia je veľmi dôležité načasovanie. Čím dlhšie pleseň na oblečení necháte, tým väčšie problémy budete mať s jej odstránením. Skrine a šatníky pravidelne kontrolujte, aby ste mali istotu, že oblečenie nepáchne a netvoria sa na ňom žiadne plesnivé škvrny.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku