Dobrý deň, ja by som chcela spýtať na nasledovnú situáciu. Ja som vlastníčkou rodinného domu a otec je majiteľom pozemku, na ktorom dom stojí. Mám na dom hypo. Chcem sa spýtať, že kým je pozemok spolu s domom pod ťarchou, môže sa prepísať pozemok na inú osobu, konkrétne na mna...majiteľa domu, alebo sa môže až potom, až ked už ťarcha na nom nebude.
A druhá situácia:
Keď ja tam už bývať nebudem, ale budem nadalej platiť hypo a som vlastníčkou iba domu bez pozemku...tak môžem požiadať vlastníka pozemku (otca), ktorý tam tiež býva, že:
- že bud ma vyplatí z domu, ak tam chce ostať
- alebo mi predá pozemok za symbolickú sumu s tým, že bude mať doživotné právo tam bývať
-a ked ani jedna verzia sa mu nepáči, tak sa vysťahuje aj on a bude dom prázdny... a dorieši sa to po smrti v dedičskom konaní
Dá sa spraviť u notára alebo u právnika nejaký papier-dokument s týmito možnosťami? Lebo pokým to budem iba hovoriť, tak si myslí, že to nemyslím vážne.
Ďakujem za všetky pripomienky....neviem ako začať, ale podotýkam, že majiteľom pozemku je to ťažké, nedá sa s ním jednoducho :-( Preto musím postupovať radikalnejšie.
1. So súhlasom banky možno
2. Žiadať môžte, čo len chcete, druhá strana na to nemusí pristúpiť. Nie je jasné ako máte určenú odplatu za využívanie pozemku.
Za vyuzivanie pozemku nic neplatim, ani on za to, ze byva v dome. Rezijne naklady si momentalne delime +ja platim hypo.
Ked ta druha strana nepristupi ako pisete, tak mozem poziadat o vystahovanie, kedze nesuhlasim aby tam byval?
@katica2011 aj pozemok pod domom, ktorého vlastníkom je otec, je zaťažený ťarchou?
Podľa § 120 ods. 2 Obč. zákonníka stavby nie sú súčasťou pozemku, preto vlastník stavby nemusí byť vlastníkom pozemku a naopak vlastník pozemku nemusí byť vlastníkom stavby. Už je len na Vás ako vyriešite následne bývanie otca, je to vecou dohody medzi Vami.
Pokiaľ pozemok je bez ťarchy, asi by som odporúčala vyriešiť to notárskou zápisnicou v tom duchu, že otec Vám podaruje pozemok pod stavbou s tým, že bude mať doživotné právo užívať RD, alebo jeho časť. Následne by ste podali na kataster návrh na vklad zmeny vlastníckych práv k pozemku a právo otca na doživotné užívanie RD spolu so zápisnicou a prípadne inými dokladmi.
Najlepšie však by Vám v tejto veci poradil notár, právnik a samozrejme konzultovať s prísl. bankou, ktorá poskytla úver...určite majú právnikov dosť :)
@janetbla
ano aj pozemok, nakoľko banka žiadala, že to musí byť kompletne,aj otec to musel prísť podpísať, aj ked hypo bolo o vyše polovicu nižšie ako hodnota domu, bola to refinančná hypo do 10 000 a samotný dom mal hodnotu vtedy vyše 20 000. Chcem v budúcnosti navštíviť právnika, len som potrebovala nejaké orientačné info,, že ako to môžem doriešiť.
Ak ste vlastník domu a Váš otec vlastník pozemku a obe nehnuteľnosti sú pod jedným záložným právom tak prevod pozemku na Vás je možný. Potrebujete však písomný súhlas na prevod presne definovanej nehnuteľnosti na presne definovanú osobu. Dajú Vám to na základe písomnej žiadosti kde musíte presne definovať svoj zámer a zamýšľaný cieľ. Ak ste dlžníkom úveru na ktorom je záložné právo tak sa niet čoho báť.
Ak Váš otec nie je dlžníkom úveru tak o súhlas na prevod vlastníckych práv domu na Vášho otca nebude možný. Banka na to nedá súhlas. Iba ak by ste sa v banke všetci dohodli, že Váš úver otec prekryje svojím novým úverom. Váš starý úver sa zruší a nahradí ho otcov úver.
K Vašej otázke na súčasné pôsobenie záložného práva banky a doživotného práva Vášho otca Vám uvádzam, že to banka počas trvania záložného práva nikdy nepovolí.