Neviem kam smeruje otázka, ale konanie prebehne štandardne. To, že má dedič nejaké exekúcie na jeho dedičskom práve nič nemení.
Ani to, že nehnuteľnosť je zaťažená nemení nič na konaní.
Dedičstva sa možno aj zriecť.
@frantisekca Dakujem tak sa pytam ďalej ak môžem… čo v prípade ak sa teda dedič čo má exekútorov nezriekne dedičstva a nevydedia ho a naďalej je dom v záložnom práve?
@cowboy1986 No nič. Dom zostane založený, len zmení vlastníka / vlastníkov. Pravdepodobne bol založený v rámci nejakého úveru. Kým sa úver bude splácať, tak banka nemá prečo niečo podnikať. Jej to vyhovuje - nehnuteľnosť je založená v jej prospech, a uver sa spláca. Banke je jedno, kto je vlastníkom, kým má záložné pravo.
A ten s tou exekúciou - exekútor si počká, kým bude riadnym vlastníkom zapísaným na LV a potom môže podiel exekuovat, alebo dá zapísať exekúciu na LV a počká si.
Vydediť sa už nedá, ak k tomu poručiteľom nedošlo ešte pred smrťou. Nejaké vydedenie možno urobiť počas života, ale aj to možno iba za istých okolností.
Každý má právo sa zriecť dedičstva (napr. ak predmetom dedičstva sú dlhy, ktoré prevyšujú hodnotu dedičstva a podobne).
Neviem kto založil nehnuteľnosť, aké sú tam zmluvy, záložné právo.
Tieto vzťahy bývajú komplikované.
Ak je banka porucitelovim veriteľom, aj ona bude účastníkom.
Naj je zájsť za právnikom a komunikovať aj s bankou.
@chrobak7@frantisekca takze takto.. jedna sa o rodičovský dom ktorý som založil banke keď sme začali stavať nás dom… teraz by som vedel prepísať záložne právo na násu novostavbu a teda by rodičovský dom zostal bez ťarchy. Mám ale brata ktorý má exekúcie a čo teda robiť v tomto prípade? Rodičom to záložne právo aj vyhovuje nakoľko sa hypotéka riadne spláca z našej strany a majú istotu… otázka ale je čo nastane ak záložne právo zruším a nastane dedicke konanie?
Exekútor sa samozrejme bude snažiť vyriešiť pohľadávku, je to jeho povinnosť.
Zájdite za právnikom.
Možno máte možnosť získať bratov podiel, s bratom sa dohodnúť na vyplatení s tým, že sa zriekne svojho podielu.
Comu by ste chceli zabranit?
Podla vasho opisu mam dojem, zeby ste chceli zabranit ak by sa jeden z rodicov pominul aby dedenim nepresla cast domu na brata, ktory ma exekutora na krku a ten by si uplatnoval narok na vyplatenie dlhu z tej casti domu, ktoru by brat dedil vsak?
1. Ak by nastala taka situacia, zeby sa jeden rodic pominul tak dedenie je nasledovne:
- 1/2 slovom polovicu dedi druhy rodic cize manzel/manzelka zosnuleho
- a z druhej polovice pripada 1/3 manzelovi/manzelke a 1/3 vy a potom 1/3 brat... cize exekutor od brata bude pozadovat vyplatenie dlhu v maxime 1/6 celeho domu kde prednostne pravo odkupenia mate vy alebo pozostaly manzel/manzelka...
2. V pripade zeby sa pominuli obaja rodicia tak s bratom je dedenie 50/50 a prednostne pravo odkupenia mate vy, z ktoreho financne prostriedky pojdu na vyplatenie dlhu brata.
ALE kedze ma dom tarchu koli uveru tak to nieje take jednoduche zeby sa ta 1/6 v prvom pripade alebo 50/50 v druhom pripade pouzila na vyplatenie bratovych dlhov. Predpokladam, ze tam prebehnu dalsie paprierovacky ako odhad cenu domu, zostatok istiny uveru atd... a az potom si exekutor moze narokovat vyplatenie dlhu z dedicstva ak banka dovoli...
Sumarum:
1. asi by som nechal tarchu tak ako je aby bratov exekutor mal brzdu od banky koli tej 1/6.
2. Ak sa raz pominu obaja rodicia tak aj dement-brat ma pravo dedit a dom predate, rozdelite sa a jeho peniaze pojdu do stratena ...
Ak majitelia nehnuteľností - rodičia žijú, tak stále majú možno právo toho syna vydediť (ochrániť sa).
Vzhľadom na tie exekúcie, možno alkoholizmus...
Ide tiež o to, že v prípade smrti jedného z rodičov, by sa ten syn (problémový brat) mohol kľudne nasťahovať do domu, pretože získa z neho podiel.
@frantisekca alkoholizmus nie, skôr nezvládnutie života ako takého… zle kroky, život na veľkej nohe, nezvládnuta živnosť, neplatenie odvodov nevyplatenie zamestnancov a tak ďalej …
@cowboy1986 Čiže situácia dedenia je len hypotetická? Ešte nikto nezomrel, len chceš vedieť teoreticky, čo by sa stalo?
V tom prípade je viac možností riešenia. Záleží od toho, čo vlastne chceš dosiahnuť?
- Chceš aby brat nededil?
- Chceš, aby ti brat vyplatil svoj dlh?
- ...?
Rodičia ešte stále žijú, takže špekulovať o tom, že čo sa stane keď pominú je predčasné. Zatiaľ sa môže prihodiť ešte X udalostí. Tiež je dosť podstatné, koľko dlhuje brat exekútorovi a akú hodnotu má dom.
Dalo by sa napr. urobiť to, že by ti rodičia dom darovali už za života s tým, že polovicu hodnoty domu by si vyplatil bratovi, z čoho by si si mohol odpočítať tých 10.000 a zo zvyšku by brat splatil svoj dlh. Rodičia by ďalej žili v dome, spravovali by ho ako doteraz, akurát vlastníkom na LV by si bol ty. Po ich smrti by už nikto nededil. My sme si so súrodencami tiež takto vysporiadali rodičovský dom - sestra ma vyplatila a to sme použili na stavbu vlastného domu.
To záložné právo by som na tvojom mieste prehodil na tvoj dom. Predsa len - úver je tvoj, tak nech je založený tvoj dom, nie cudzí.
Alebo všetko nechajte tak, ako je, a v prípade, že sa rodičia pominú, tak dom predáte, peniaze si rozdelíte na polovicu. Ty si svoje peniaze necháš, brat ti z nich vráti dlh, vyplatí si exekúciu a so zvyškom nech si robí čo chce. A ak máš obavy, že ti nevráti dlh, tak nerozumiem, načo si mu požičiaval. V tom prípade si už musel rátať s tým, že mu tie peniaze nie požičiavaš, ale dávaš.
@frantisekca dedičstva sa môže vzdať každý , iné je niekoho vydediť , to môže len pozostalí za života robiť zo svojím majetkom čo chce, kľudne niekomu darovať alebo predať
ak žijú obaja manželia môžu spísať závet že dediť bude len manžel /ka ktorý ostal a až po jeho smrti, môžu dediť ostatný dediči, aby sa chránili
@cowboy1986 ty si nemohol založiť rodičovský dom ak ešte žijú , museli s tým súhlasiť , ja by som za svojho života založiť dom nedal, riskujem že ostanem pod mostom a brata vidediť nemôžeš , nemáš z čoho , nič ti nepatrí, až zomrú obaja rodičia môžu dediť všetci pozostalí ak sa nevzdajú , naviac môže nastať patová situácia ak jeden z dedičov nesúhlasí z vyplatením alebo s predajom a ostane tam bývať súdiť sa môžeš i do svojej smrti
@frantisekca a čo budú dediť ked predá alebo daruje všetko za svojho života?zo svojím majetkom si môže robiť čo chce, predá dom pôjde na cestu okolo sveta a nasťahuje sa do podnájmu
@frantisekca to len ak by sa asi sam vzdal dedicstva. ako verim, ze to moc prijemna situacia nie je, ale co sa tyka samotneho dedicskeho konania, tak to prebehne standardne
@duzu Je rozdiel darovať majetok za života a vydediť. Vydediť dieťa sa dá len z vážnych dôvodov, inak musí dieťa dostať najmenej polovicu zákonného podielu a maloletý celý zákonný podiel. Takže to, čo si napísal:
"ak žijú obaja manželia môžu spísať závet že dediť bude len manžel /ka ktorý ostal"
sa nedá. Deti by dostali najmenej polovicu toho, čo by zákonne dedili, pokiaľ by neboli riadne vydedení.
@chrobak7 Za života si človek so svojím majetkom môže urobiť čo chce, potenciálni dedičia sa môžu hoc aj na hlavu postaviť. Právne najlepšie je narábať s kúpnopredajnými zmluvami (nie darovacími) 😉 .
Keď už človek zomrie, vydediť nemôže nikoho a každý musí dostať to, čo mu patrí zo zákona. Dokonca aj závet by bol v tomto neplatný, ak by išiel proti zákonu.
takto - ak odmietne dedicstvo, exekutor moze toto napadnut. Lebo sa povinny vzdal moznosti ziskat majetok a tym v podstate okrada svojho veritela.
ALE - je mozne spravit na dedicskom dohodu dedicov --- kedy ten s exekuciami nezdedi vobec nic.
No to by on sam musel chciet ochranit spoludedicov od svojich dlhov - takze si zvaz, akeho charakterneho mas brata @cowboy1986
@duzu to ako si si ty doriesil financovanie domu je to tvoja vec. Ja som si vybral ľahšiu a lacnejšiu cestu to je založil som rodičovský dom ( teda rodičia ho založili) a dostal som hotovost a nemusel som riešiť postupne financovanie… bežná vec… po dostavaní sa prepise ťarcha na novostavbu… vydedit chcú rodičia nie ja… zisťujem všetky možnosti čo a ako … a dúfam aj v zmene charaktera brata … no ale neviem nakoľko sa smeje ze vyhlási osobný bankrot proste špekulant ale tak nech má krásny život
@cowboy1986
O tom, čo musí byť splnené pre vydedenie, si istotne nájdeš aj sám. Ak rodičia nad takou možnosťou uvažujú, je naj zájsť za právnikom a dať si to vysvetliť.
Vzhľadom, čo si tu popísal, tak myslím, že podmienka je splnená.
Vydedenie neznamená, že tvoj brat sa k nejakému dedičstvu nedostane. Avšak bude to už len čisto dobrovoľné, čo by ste mu v prípade dedičstva potom dali (napríklad, že by sa zmenil avšak ostal vydedený). Dá sa napríklad darovať...
@cowboy1986
Najlepšie riešenie by bolo preniesť ťarchu na tvoj dom, rodičia predajú/darujú svoj dom tebe, nechajú si tam doživotné právo užívania a brata vyplatíš polovicou z hodnoty domu očistenú o jeho dlžoby voči tebe.
@chrobak7 ale dá sa to mal to tak môj strýko a podpísané i u notára,bolo to darovanie ešte za živa jeden manžel druhému a opačne, teraz majú iný problém , zomreli už obaja a deti sa nevedia dohodnúť, nasťahoval sa tam jeden z dedičov, ešte za života jedného rodiča na opatrovanie a teraz sa nechce vysťahovať ani vyplatiť, predať
@duzu Ostatní spolupodielníci majú 2 možností:
1. pýtať od toho, čo sa tam nasťahoval finančnú náhradu za užívanie ich podielov
2. dať návrh súdu na reálne rozdelenie a vysporiadanie vlastníctva
Keby aj vedeli nejakým spôsobom dokázať, že ten jeden sa nespráva ku vlastníctvu tak ako by mal, nestará sa oňho, (a keby aj hrozila nejaká škoda, bolo by super 😉 ), súd by Vám určite vyhovel
@kaktusik007 Myslím, že v tomto nie je vylúčujúca podmienka a exekútor nemôže urobiť nič. Je totiž ústavným právom slobodne sa rozhodnúť, o odmientnutí a neprijatí dedičstva. Patrí to do tej istej kategórie práva, v rámci ktorého môže človek napr. odmietnúť výpoveď pred súdom, keby si ňou mal poškodiť sebe, alebo svojím blízkym.
@petersd myslíš že sa u nás dá niečo vysúdiť?najvyšší polit predstavitelia dávajú návod ako to ide stále odkladať a meniť rozsudky ako na bežiacom páse