Ako sa vyhnúť dani z prenájmu?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Dala som byt do prenajmu, trosku na privyrobenie...viem ze by som ten prijem mala priznat :-N .neviete mi niekto poradit ako sa tomu da vyhnut?? :-D niekedy to bolo, ze ked je to rodina, netrba platit....tak neviem
Odpovedať
1
2
no vypada to, ze tie odpisy sa fakt daju uplatnit, len je tam jedna podmienka, ktora mi kazi plany, kedze ja svoju nehnutelnost planujem po case predat a kupit si vacsiu: "ak budete uplatňovať k príjmu z prenájmu nehnuteľnosti skutočne vynaložené výdavky, stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a neplatí na ňu oslobodenie po 5 rokoch od nadobudnutia (resp. 2 rokoch trvalého pobytu), ale až oslobodenie po 5 rokoch od jej vyradenia z obchodného majetku". Je to vazne pravda???
Odpovedať
sugi, ano mas pravdu, nezdanitelne minimum na danovnika plati pre vsetkych rovnako (ci uz su danovnikom s neobmedzenou alebo s obmedzenou danovou povinnostou), v tom prispevku som mala na mysli tie dalsie odpocitatelne polozky (na manzelku, sporenie resp. poistenia), zrejme som sa zle vyjadrila... dakujem s Rakuskom mame v zmysle zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia vynantie prijmov (okrem zdanenia dividend, licencii, pri ktorych plati zapocet dane zaplatenej v zahranici)... estate, podla mna plati to, co pises...kedze prenajimana nehnutelnost bude akoby zaradena do obchodneho majetku (v pripade uplatnenia odpisov a ostatnych preukazatelnych vydavkov; i ked je to na jednej strane za vlasy pritiahnute, avsak na druhej strane, v pripade prenajmu nehnutelnosti si povinny sa registrovat na DU ako danovnik - podnikatel), takze oslobodenie prijmu z predaja pripada do uvahy az po 5 rokoch od vynatia z obch. majetku)...
Odpovedať
filipa, ja sa ale na DU prihlasim ako FO nepodnikatel...to znamena, ze si nemozem ako FO nepodnikatel uplatnit skutocne vynalozene vydavky spojene s prenajmom? to je nejaka blbost nie?
Odpovedať
estate: ja som to pochopila presne ako ty, predaj nebude oslobodeny od dane z prijmu ak sa pouzije v skutocnych vydavkoch aj spominany odpis... inak ak odpis neuplatnis, tak vtedy plati nadalej oslobodenie pri predaji (po 5 rokoch od nadobudnutia, resp. 2 roky trvaleho pobytu)
Odpovedať
estate, ale ja som nenapisala, ze si nemozes uplatnit skutocne vynalozene vydavky (kam spadaju aj odpisy)...podla mna mozes, zakon ti to dava ako jednu z dvoch moznosti... a v takomto pripade vedies evidenciu, okrem ineho, o hmotnom a nehmotnom majetku, ktory mozno odpisovat....cize oslobodenie prijmu z prenajmu nehnutelnosti po 5 rokoch od vynatia z obchodneho majetku...nie? registracne tlacivo vyplnis ako FO, tam nie je kolonka ci podnikatel - nepodnikatel... len zaciarknes moznost oznacenu 'dan z prijmov FO'... uz samotna kategoria prijmov (par. 6 zakona... prijmy z podnikania, samostatnej zarobkovej cinnosti a z prenajmu) ta kvazi predurcuje na to, ze si povazovana, hrubo povedane, za podnikatela... kedze vykonavas suvislu cinnost, vo vlastnom mene, na vlastny ucet a s cielom dosahovania zisku (tak nejako znie definicia podnikania v uvodnych ustanoveniach obch.zakonnika)....
Odpovedať
Profilova fotka
Babky, z tym oslobodenim pri obchodnom majetku - nechcem vyvolat vasne :-D a nie som si tiez ista, ale tusim tam lektorka povedala, ze praveze pri prenajimanej nehnutelnosti u FO-nepodnikatela je vynimka - aj ked si uplatnis odpis - tak sa tam neuplatnuje princip oslobodenia po 5 rokoch od vyradenia z OM. Plati tam klasicky - 2 r. Trvale bydl, alebo 5 vlastnictvo....ale toto by som si este overila...len mna na skoleni tak zaujalo to, ze si nepodnikatel moze uplatnit odpis nehnut., ze uz som stratila nit potom, co hovorila dalej....
Odpovedať
baby, ja uz v tom mam teraz vacsi hokej ako na zaciatku...stale mi nesedia tie odpisy a ten obchodny majetok...ako FO nepodnikatel predsa nemozem mat ziaden obchodny majetok nie? a logicky je teda odpisovanie blbost...alebo zeby tam bola tiez nejaka vynimka pre FO?
Odpovedať
suhlasim s vami, ze je v tom poriadny zmatok a casto sa nazory jedneho DU lisia od ineho DU... asi najlepsie by bolo poziadat danove riaditelstvo o stanovisko, ktore by ich aspon prinutilo zamysliet sa... ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
Estate - chapem, ze mas v tom chaos....ved kto sa daniam nevenuje, tak je to spanielska dedina a castokrat aj daniari maju zmatky, nakolko ako filipa uviedla, stava sa, ze sa lisia nazory nielen dan.poradcov, ale aj danovych uradov (uradniciek) a riaditelstvo nakoniec da take alibisticke stanovisko, ze sa aj tak nic nove nedozvies.... ale skus sa pripadne informovat na DRSR - maju celkom dobru stranku a je tam myslim aj nejake forum, tak skus zadat otazku. alebo si priamo zavolat na DRSR a opytat sa. ja ked sa nam ukludni situacia v praci, tak o tom podiskutujem a ak sa dozviem nieco nove, urcite sem dam vediet.
Odpovedať
diskutovala som to dnes s kolegynou, ktora sa vyzna a povedala, ze odpisy z prenajimanej nehnutelnosti uplatnis vtedy, ak tu nehnutelnost zaradis do obchodneho majetku... potom to oslobodenie az po 5 rokoch po vynati z obch. majetku...nakolko ides podla paragrafu 6 ods. 1 zakona o dani z prijmov ako podnikatel... inak ides podla ods. 3 toho isteho paragrafu...
Odpovedať
kocky uz mi to zacina davat konecne zmysel :-D
Odpovedať
Profilova fotka
No teda, dakujem za odpovede, ale ja som z toho uplne zmagorena :-N :-N :-N volako tomu neviem porozumiet. asi sa budem musiet na to vyspat a riadne sa zakusnut do problematiky.... no ale asi by mi pomohlo osobne sa strtnut so zainteresovanym aby mi to vysvetlil :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ked som zacala byt prenajimat od augusta 2008 mozem si odratat z prijmov cely oslobodeny prijem (25.650) alebo len alikvotnu cast?
Odpovedať
Ahojte, chcel by som sa spýtať, či do výdavkov je možné okrem hypotekárnych úrokov, preukázateľných platieb za elektrinu, vodu, plyn, nájom, poplatkov bytovému družstvu, atď., zahrnúť aj výdavky za nové plastové okná, nakúpené koberce, spotrebiče, atd. Ak áno, čo robiť v prípade, ked ma výdavky na byt stáli dajme tomu 300 000sk, ale z prenajímania som získal len dajme tomu 200 000sk za rok?
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte - prenajímam byt a som na materskej dovolenke. Chcela by som sa vás opýtať, či by ste mi nevedeli poradiť, čo všetko je potrebné vydokladovať k daňovému priznaniu. Mám si žiadať potvrdenie zo SP, že som poberala materskú( odkedy- dokedy) a následne rodičovský príspevok z úradu práce? A ako je potrebné vydokladovať výdavky z prenájmu ( za energie....)? Mám spísanú nájomnú zmluvu a peniaze mi nájomca posiela na môj účet, z ktorého všetko uhrádzam ja. Nemám o tom žiadny doklad, len výpisi z osobného účtu v banke. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
aojte, viete mi poradit...pri dani z prenajmu...zdanujete celkovu vysku najomneho alebo iba vysku najomneho...tak napr. celkvoa vyska najomneho je 12000 ale z toho samotne najomne je 8600 Sk a poplatky za teplo, vodne a stocne je 2700 sk, el. energia 600 a plyn 100. dik
Odpovedať
mizulienka: do prijmov ti vchadza tolko kolko ti najomca plati... ak mas v zmluve tych 12.000,- tak to... ovsem zratas kolko ti zaplatil za dany rok.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
ahojte priatelia.tato tema je pre mna velmi aktualna..od septembra chcem dat do prenajmu byt .ale cim viac citam tym mam v tom vacsi chaos :) .Neviete mi to skusit po lopate vysvetlit?..mesacne mi bude podnajomca prispievat na ucet sumou 290€ , v tej sume je zahrnute voda , plyn ,elektrina ,kablovka ,internet.Tieto energeticke naklady vo vyske 220€ budem platit ja.takze mesacne bude moj zisk 70€.ako by som vlastne vypocital z akej sumy mam zaplatit dan?..70€ x 12 mesiacov a od toho odpocitam nezdanitelnu ciastku??..cize zo zostatkovej sumy zaplatim dan??..prosim prvy krat to idem robit a mam chaos :))
Odpovedať
mas aj ine zamestnanie? alebo toto bude tvoj jediny prijem? nezabudni ist na danovy urad prihlasit sa ako prenajimatel aby ti pridelili DIC. a okrem nezdanitelnej ciastky je este dana suma, kt. je pri prenajme oslobodena...
Odpovedať
Profilova fotka
Sharin som riadne zamestnany takze mam prijem ..a este dodam ze na byt mam hypoteku
Odpovedať
no tak tym padom ak si uz zamestnany, tak nezdanitelna ciastka sa ti uplatnuje uz u zamestnavatela... ovsem opat zavisi aky velky prijem mas... nezdanitelna ciastka je momentalne vo vyske 335,47... a v praci ti to pocitaju takto: hruba mzda - odvody - nezdanitelna ciastka = zaklad dane a z toho ti odvedu 19% dan... ak ti tu dan v praci odvadzaju, znamena to, ze mas prijem vyssi ako nezdanitelna ciastka a pri prenajme uz nato nemas narok.... ked das byt do prenajmu, tak do 15.2. poziadas zamestnavatela o vystavenie potvrdenia o vyplatenych prijmoch, zaplatenych odvodoch a dani (zjednodusene povedane) a danove priznanie si budes robit sam... v casti kde uvedies prijmy z prenajmu uvedies aj tvoje naklady... a rozdiel zdanis... tu je este ta oslobodena suma z prenajmu (5 násobok zivotneho minima, co je k 1.1.2009 178,92 ... x5 = 894,60) vypocet bude nasledovny: prijmy z prenajmu - 894,60 - vydavky (platby za byt druzstvu, elektrika, plyn, internet, kablovka) = danovy zaklad a z neho vypocitas 19% dan z prijmu....
Odpovedať
Profilova fotka
Sharin dakujem Ti..no myslim ze asi to dam niekomu urobit co sa v tom vyzna lepsie.. :-) ..kedze na byt mam hypoteku tak to poziadam banku o nejaky vypis urokov za dane obdobie a mozem si to tam tiez uplatnit??alebo ako to je s tymi urokmi?
Odpovedať
Profilova fotka
ja by som chcela riesit situaciu, ze byt ma dvoch majitelov (1/2 a 1/2 v podielovom spoluvlastnictve) ale na najomnej zmluve bude uvedeny iba jeden ako prenajimatel a ten potom poda aj danove priznanie - uz ma DIC takze staci len oznamenie, nemusi sa nanovo registrovat. Da sa to? Alebo musia tu registraciu a oznamenie spravit obaja spolumajitelia, aj ked nie su manzelia. Tak ze vsetky prijmy aj vydavky su prijmane a platene z jedneho uctu. A este sa tu niekto pytal ohladom vybavenia bytu - ked sme do bytu kupili nabytok, chladnicku, pracku, scasti prerobili jadro - da sa to uplatnit ako vydavky, len to normalne s original blockami viest v evidencii alebo ako?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, prosim vas o radu...majitelka bytu, ktory mam prenajakty ziada aby som zaplatila dan z prenajmu...ma na to pravo? nie je to povinnost prenajimatela platit tuto dan? suma je 352 eur za minuly rok 2010, chcem odmietnut tuto sumu yaplatit, len neviem ci mam na to pravo. Dakujem za odpoved.
Odpovedať
Profilova fotka
@slniecko87 Jednoznačne je to jej povinnosť, nie Tvoja. Je to predsa jej zdaniteľný príjem, tu niet o čom...
Odpovedať
brixina,nepodvadzaj,ze vobec mas odvahu s tym ist na verejnost,iste si veriaca podvodnicka
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?