@radoslavc hm ak mas izolovany sokel a podlahu je to zbytocne podla mna... mozno tam kde nie je izolacia na sokli... ale treba to posudit ako celu "tepelnu obalku" domu.. inak to budu vyhodene peniaze..ziadny prinos
pekná blbosť, treba občas používať aj zákony tepelnej techniky a stále sedliacky rozum. Fakt je, že izol. bude brániť premrzaniu smerom dolu a teda zvýši teplotu na vonkajšej strane základu, ale prínos je tal malý, že cena za prácu a materiál sa vráti asi po 136 rokoch.
Je to alternatívny spôsob zatepľovania ochladzovaného obvodu budov. (Nič nové Rusi nevymysleli.)
Teplo-technické normy (slovenské aj EU) a zásady výpočtu energetickej náročnosti (Energetická certifikácia) poznajú aj vertikálne aj horizontálne zateplenie obvodu budov a teda návrh aj výpočet účinku je v súlade s predpismi vypočítateľný.
Zatepľovania chtivým laikom by som chcel odkázať, že to má svoje úskalia, ktoré pri návrhu treba zvažovať.
@janik78 grafy z obidvoch linkov bychádzajú z nedostatočných údajov , sú skreslené, priebeh v reáli je iný.
@kntsz ešte dodatok, za systém energetickej certifikácie by sa tvorcovia mali ospravedlniť, ,je to prakticky nezmysel, to čo sa z neho získa sa dá napísať na troch riadkoch . Znôška údajov z nesprávnych podkladov.
Prted rokmi sme odovzdávali kanály ústredného kúrenia z ktorých sa nedala vypustiť voda otvorením kohúta, kompresor nebol. Kolega hovorí, vedˇto vydrží, je to zaizolované. Čo myslíte zamrzlo to?
@jan45
Systém energetickej certifikácie je taký aký je.
Osobne si myslím, že s tým netreba nič robiť. Nie preto, že by výpočty boli úplne správne (s tým s tebou súhlasím), ale preto, že zateplenie ochladzovaného obvodu budovy či už vertikálne alebo horizontálne, vplýva iba na vylepšenie obvodu podlahy a v rámci úniku energie podlahou na teréne to neurobí viacej ako 10% a teda na úniky budovy ako celku sú to možno 1-3% tá v závislosti od konkrétnej situácie. Takže ak by sme šli do nejakých úplne presných výpočtov diskutovaného zateplenia, by nám to v rámci celej budovy urobilo možno 0,5% a menej, čo nestojí za zvýšenú prácnosť, ktorú by nemal kto platiť. Už dnes sú ceny za EC rodinného domu tak nízke, že by to nemal kto robiť.
Neviem či som správne pochopil tvoj príbeh o kanáli UK. Predpokladám, že sa jedná o vyrovnávanie teplôt medzi dvomi prostrediami od seba tepelne odizolovanými. Ak nie je na strane kanála UK dostatočný zdroj tepla (ak sa neprevádzkuje), tak sa teploty vyrovnávajú bez ohľadu na hrúbku zateplenia. Samozrejme pôvodná zemina má svoj prirodzený zdroj tepla, ale či bude dostatočný treba skúmať.
@kntsz v čom je úskalie takého zateplenia?....videl by som tam trochu problém s prechodom dažďových zvodov a tiež trochu problém odvedenia zrážkovej vody.....ale zase netreba kopať...
Predpokladám že reálne meranie z takéhoto riešenia neexistuje.
tak toto je mega(autocenzura) :-D
@eagleowl - ved ked uz kopes pre zaklad ...
ako uz napisal @jan45 a @kntsz - dokonca si dovolim tvrdit, ze rozdiel medzi "kridlom" a nezateplenym soklom bude z pohladu teplotechnickeho tak zanedbatelny, ze investicia len do XPS je rovna vyhodenym peniazom
@sgi320 a kto hovorí že to musí byť novostavba? :-)
Stále žijem v tomto že zateplením sa rieši hlavne eliminácia tepelných mostov, ktoré môžu byť príčinou kondenzäcie pár na vnútornej stene so všetkými dôsledkami....a samozrejme úspora energie ako bonus....(no a čo si myslíš o návratnosti tak to si asi môžeš len "cucať z prsta"....)
@sgi320 krídlo má podobný účinok ako zateplenie základu.....presne od miesta kontaktu izolácie s múrom smerom dole...
V prípade že je zatepľovanie základov vyhadzovanie peňazí do luftu neviem prečo to všetci robia.
@eagleowl vsetci zatepluju zaklady? kde? ;-) ano, zateplovanie zakladov je vyhadzovanim penazi do luftu, zaklad (ked piseme napr. o zakladovych pasoch) je min. 60cm v zemi, co chces zateplovat na zaklade v zemi? to XPS, ktore sa lepi okolo dosky a DT-ciek nie je zateplenim zakladov, je prerusenim tepelneho mosta medzi vonkajsim vzduchom a vnutornym priestorom, XPS polozene na zem horizontalne nema v zasade ziadny iny ucinok, ako ten, o ktorom pisal @jan45, ze sa neskor ochladi poda pod nim
@sgi320 tak že zateplením sa nezatepľuje ale prerušuje tepelný most😁 a nepísal som náhodou to isté ? :-) .... ja som presvedčený že pôda pod krídlom sa nikdy neochladî na rovnakú teplotu ako bez neho......tak že tak:-)
@rkorba aky si mal xps? taky zentys by som veril ze nasiakol ale ravatherm isto nie
@radoslavc to je riesenie vhode pri rekonstrukcii, zvysi to nezamrznu hlbku takze izoluje, a odvadza to zrazkovu vodu od zakladov, a je to dobry podklad pod chodnik :)
@eagleowl pisal si o zateplovani zakladov ;-) co je hovadina, a rozdiel medzi pojmom zateplenie a prerusenie tepelneho mostu je ten, ze pri "zatepleni" sa snazime dosiahnut min. pozadovany tepeny odpor konstrukcie, pri "preruseni tepelneho mosta" ide najma o odstranenie moznosti kondenzacie vodnej pary na vnutornom povrchu interieru, co vsak neznamena, ze tepelny odpor konstrukcie v danom mieste musi splnat normu, ano, da sa polemizovat o vyzname pojmov, rozhodne vsak plati, ze zaklady sa nezatepluju, ten kto napcha medzi zaklad (ci uz pas, alebo DT) styrodur, a rozumie tomu, co robi, tak to robi s umyslom oddelenia betonu od zeminy, nie s umyslom zateplenia zakladu
@evatothova ako ako ? inak, kontrolna otazka, nemali ste vy uz aj steny vytiahnute? lebo ta fotka ma matie
odpoved znie - tak, ako vsade, chcete sokel? aky vysoky? kolko zapusteny? kolko cm EPS je/bude na stenach? steny su ako hrube? aky rozdiel bude medzi UT a nulou?
@sgi320 ano to je stara fotka.
Ako vsade? Cize tam mame dat 20cm styroduru? Sokel odskoceny dnu nie. Steny si 30cm. Budeme dosypat zeminu. Rozdiel medzi tetenom a UT. Teren bude max po deku mozno kusok pod deku cize rozdiel medzi UT a 0 bude od 30-35cm.
Podlaha ma cca 28cm. Cize zemina bude max do polovice hrubky dosky