Pozdravujem , chcem od Vas nazor, kupili sme rodinny dom ktory uz ma fasadu - polystyren hrubka 10cm a na nom je samozrejme sietka /lepidlo natiahnuta uz.
Moja otazka je , kedze v projekte je odporucane pouzit na zatrplenie 15cm polystyren , ci je vobec mozne dat este jednu vrstvu (10cm polystyren ) alebo kaslat na to ??
Dakujem za kazdy nazor /radu 🙏🏻dakujem😉
Rozdiel v tepelnej strate na meter štvorcový zateplenia pri 10cm polystyréne a 15cm polystyréne je cca 3,5W. Čiže pre orientáciu 100m2 je cca 350W. Takže si prepočítaj koľko peňazí by ťa stálo pridanie 5 cm izolácie na celý barák ak to je možné, prípadne odstránenie stávajúcej izolácia a nainštalovanie novej s väčšou hrúbkou. A potom to porovnaj s cenami energií a vypočítaj si návratnosť. Momentálne ale nik nevie koľko budú stáť energie o 3 mesiace. Nieto o 3 roky.
Ja by som to nechal tak ako to je. Zatiaľ. Tie hororové ceny energií sa podľa mňa utrasú.
Aj to je malo možno keď to je v lepidle ešte len by stalo za to tam dat ešte 10cm ale aj strop by sa ešte patril aspoň raz toľko záleží ako sa to ešte dá lebo viac ti bude uchidit cez strechu a okná sú aké?
aký starý je dom?
Ja na tvojom mieste, nechám zatiaľ tak, rok sleduj, aké sú náklady a bohvie čo ešte na tom dome "vyskočí". Keď už chceš meniť, tak to sprav poriadne!
Po ročnom bývaní, ak naozaj treba, tak našetri a rovno tam daj 20 cm eps, vymeň kvalitnejšie okná..
ak na podkroví neplánuješ už nič dorábať (rekuperáciu, káble ku kamerám, svetlovod...) tak radšej daj ešte jednu vrstvu minerálnej vaty na strechu, alebo fúkanú izoláciu...
ale ako píšem, s tým by som ešte počkal, že ako sa to po roku bude správať... aké budeš mať náklady na energie... a či ti nevyskočí ešte napríklad vlhkosť odspodu, plesne atď...
@paulus33 Ale no. Pozri, rozdiel v zateplení strechy 16cm minerálnej vlny a povedzme 26cm minerálnej vlny vo výsledku spraví, že tepelná strata cez 16cm minerálnej vlny je 9,1W/m2 a cez 26cm vlny je 5,6W/m2. To je rozdiel 3,5W/m2 strešnej plochy. Pri sto metroch štvorcových strechy to je rozdiel 350W pri -15°C von a vo vnútri 20°C.
Chápeš 350W! Keď zapneš plazmu 42" tak má taký vývin tepla.
350W strata je pri teoretickom prepočte ročnej spotreby cca 0,7MWh - pri terajšej cene plynu tuším 0,05eur/1kWh je to ročne 35eur.
Mám občas pocit, že odborníci a normy s odporúčanými hrúbkami vrstiev izolácií strácajú zdravý sedliacky rozum.
Jasne zateplovali sme tak 2krat,najprv 5cm,no bolo malo a potom 8cm,u nas je to uz dostacujuce dost.A plus aj strechu sme zateplili a tiez aj stropy vnutri,dost velky unik uz potom isiel cez vysoku chodbu,tak tam sme dali 8cm polystyren,a v izbach na stropoch 5cm.Unik fakt minimalny u nas.To vidime aj na termostate,stale sa drzi rovnaka teplota.a v lete chladok,ze sa aj zakryvame perinou.
Skutocne, ak chces usetrit; tak by som sa zameral na strechu. Strechu si sklenenou vatou zateplis aj sam za par eur a zvládneš to za jeden deň.
Zateplenie fasády je asi nenávratná investícia, ak na nej už máš 10cm. Ale onak videl som zateplovať druhú vrstvu polystyrénu na existujúcu fasádu. Povrch bol súdržný, kotvili to klasicky a doteraz to drží.
@toky1 len treba povedat aj b a to je leto. Prehriaty dom a bude to cim dalej tym viac tiez "potrebuje" (ak sa neprisposobime) v lete ochladit. A chladenie su tiez nejake naklady.
@peter0 dom som taky uz kupil , je to nova stavba , problem je ten ze popravde ani neviem skutocne cim je vrch otepleny , kedze nie je ani vylez pod strechu spraveny , je to uzavrete 🤦🏻♂️premyslal som spravit schody hore , no netrufam sa do toho pustit. Nie je tam vely miesta aj tak uz
@toky1 a ja mam obcas pocit, ze vsetci zabudate ze okrem zimy mame aj leto. Cisla su jedna vec a viac ako 20r skusenosti v stavebnictve druha. Ale to ty isto vies lepsie ako ja.
Bol si niekedy v lete v slabo zateplenom podkrovi a riadne zateplenom podkrovi? Mozem ta zobrat k nam na staru chatu... To bol hlavny dôvod mojho prispevku, btw ani v zime to s tymi 16cm nebude ziadna hitparada.
Apropo, uz by bolo načase aby sa ludia na MS prestali vyjadrovat k prispevkom jednotlivych clenov, ale k polozenej otazke... Skoda mlcat
@paulus33 Mám podkrovie zateplené len 20cm minerálnou vlnou. 130m2 podlahovej plochy. Mám tam nainštalovanú klimatizáciu. Od mája do septembra zožrala 70kWh elektriny. Pri cene cca 0.2eur/kWh to bola elektrina za cca 14eur.
Čo dodať viac. Snáď len, že zatiaľ neuvažujem s dodatočným zatepľovaním.
@peter0 zalezi co je par penazi. Ja som zateploval vatou pred rokom za cca 1400 Eur medzi krokvy plus pod asi tak pred dvomi rokmi by ma to iste vyslo na cca 800-1000, dnes pri tychto cenach cca na 2000. Treba brat ohlad aj na situaciu na trhu okolo telenych uzolacii uz ani ten polystyren nestoji par korun ako v minulosti.
@peter0 ja som tak dopadol ked som zil v cenach zo zateplenia krovu a pisal teraz o nacenenie zateplenia fazady a cumel som ako blb na toe jednotkove ceny 😄
ahojte, ja som začal riešiť zateplovanie tiež.. problém je, že na fasáde mám 5cm polystyrén (rok 2000, vtedy to bolo ešte pomerne ok) a nemám príliš chuť ho dávať dolu - rozmýšľam, či by bolo možné/vhodné pridať zateplenie zvnútra na obvodové steny. Keď som si tu na fóre diskusie o vnútornom zateplení prechádzal, dočítal som sa o hrúbke cca 15 cm - čo je ale v prípade nezateplenej fasády. Aký máte na toto názor a aká hrúbka izolácie by bola ok? Vďaka za názor!