Plánujem zatepliť strechu 180mm vatou medzi krokvy a 180mm pod krokvy... Zaujíma ma riešenie zateplenia pod krokvami. Našiel som 2 schodné riešenia a neviem sa úplne rozhodnúť, ktoré je lepšie. Zaujíma ma hlavne to riešenie, ktoré bude tepelne úspornejšie:
1) Krokvové závesy
Vypustili by sa pod krokvu tak, aby po osadení profilu zostalo 180mm na vatu. Trošku sa tu ale obávam toho, že krokvový záves je kovový a v podstate prechádza od krokvy až k sadrokartónu....Či tam nevzniká tepelný most...
2) Dvojitý drevený rošt
Aby som nemusel použiť veľké hranoly - 180mm na výšku, rozdelil by som rošt na dve úrovne, krížom na seba 2x 90mm.. Je asi pracnejšie riešenie....
Neviem sa tak úplne rozhodnúť, čo je lepšia cesta... Vopred ďakujem za vaše rady a skúsenosti...
@lordxor prave robim pomocny rost pre zateplenie 2 x 22cm. S krokvovymi zavesmi nemam skusenost, tak neviem porovnavat. Co sa tyka tepelnych mostov to ti podla mna tazko niekto vycisli ktore riesenie je lepsie.
@sp4jo dík spajko :D ... robil sa dobre ten drevený rošt ?
@roboza
Tak zisťoval som, aký postup má Rigips...
Krokvové závesy originál od Rigipis sú maximálne 17cm.... dajú sa zohnať aj od iných výrobcov dlhšie. Ale tu už nie je zaručené, že budú bezchybne pasovať do profilov a taktiež je otázna únosnosť.
Rigips má na tieto väčšie hrúbky izolácie tzv. "krokvové nadstavce" (viď obrázok). Ale od pohľadu mi to príde ako parádny tepelný most.... :(
@nicearty zaujímavé riešenie... zaujímala by ma únosnosť a či nebude na tom praskať sadrokartón
@lordxor krokvove závesy mi dodali 240ky stavebniny bez zaváhania. V podstate celú objednávku podľa metrov štvorcových komplet všetky komponenty.
Ako urob ako vieš, ale zbytočne si komplikujes život. Stojí to par desiatok eur a je to vymyslené do detailov...
A ako vravím drevený rošt sa tu už pár krát riešil, keď sa ľudia pýtali prečo im asi praská sdk.
@lordxor nazdar, ja sa chystám na niečo podobné túto zimu-jar.
V podkroví, medzi klieštinami a v strope mám 18cm Knauf Unifit 037.
A teraz sa chystám na druhú vrstvu, teda dve vrstvy ako uvádzaš.
Podľa stránky výrobcu sú obvykle dostupné hrubky 6, 8, 10cm atd. Čiže ak chceš použiť 9cm radšej si to over, ja plánujem použiť dve vrstvy 8cm 037.
Izolácia sa bude uchytávať závesy na sadrokartón.
Ja to nebudem osobne realizovať. Známy ktorý to bude robiť vravel, že sa použijú dlhšie závesy (20cm).
Ak som ho správne pochopil tak prvá vrstva sa napichne na tie závesy a dodatočne sa uchytí špagátom. Potom sa osadia CD profily na sadrokarton a následne sa tam inštaluje druhá vrstva to vzniknutej konštrukcie.
Samozrejme jedna vrstva horizontálne a druhá vertikálne.
Neuvádzaš aký priestor ideš zateplovať, ale pred samotnou inštaláciou sa ešte odporúča premyslieť rozvody elektriny (svetla a zasuvky), prípadne klímy atd, ktore môžu isť pod sadrokarton, ale to asi vieš, to uvádzam len pre istotu.
Prikladám aj foto ako to vyzerá u mňa v podkroví. Nad tým stropom je ešte povala, ktorá je tiež zateplená 18cm vatou, takže na strop už budem dávať iba jednu vrstvu 8 alebo 10cm vaty.
@lordxor ahoj, hlasujem za variant 2, ja som robil pomocny rost zo stresnych lat, co ostali po strecharoch. Kolmo na laty pride nosny SDK rost, kolmo nan montazne CD, vid navody rigips.
Pevnost je OK, kazda zvisla latka udrzala 100kg mna, po vzajomnom zosrobovani s latami sa to ani nehne. SDK bude navyse v kazdej miestnosti polozeny po obvode v UD profiloch.
Variant so zavesmi som zvazoval, prislo mi to slabsie (zaves drzi na 1 srobe, ma ist zboku krokvy, tzv na strih. Na drievka som daval 2 sroby na kazdy spoj). Tepelny most podla mna zanedbatelny, ale visiace zavesy by zavadzali pri praci s vatou a prepichli by parozabranu vsade.
@peter_pavlik7e nemam poruke foto, tie zvisle drievka su srobovane. 2x srob hore do krovu, 2x dole do rostovej laty. Predvrtane aby sa nestiepalo. Pocitovo to bolo lepsie so srobmi s polgulatou hlavou, napr 5x80