Dobrý deň,
rád by som sa poradil ako vyriešiť zateplenie sokla a či je podľa vášho názoru potrebné riešiť drenáž. Jedná sa o dom vo svahu na ílovitom podloží. Medzi domom a susedovým pozemkom je priestor jeden meter a pozemky oddeľuje operný múr, nakoľko susedov dom je položený vyššie. Doteraz bol sokel nezateplený a zrážky sa vsakovali popri ňom do zeme (na sokli je hydroizolácia - lepenka, ktorá je miestami poškodená a musí sa urobiť pred zateplením nanovo). Nepozorovali sme vo vnútri domu vlhnutie stien v oblasti nad podlahou.
Plánujeme zateplenie šedým polystyrénom a sokel XPS-kom. XPS lepiť na nové asfaltové pásy BAUMIT SupraFixom.
Na troch obrázkoch som znázornil súčasný stav, návrh zateplenia bez drenáže a s drenážou.
Odkopali sme zeminu po plánovanú spodnú hranu XPS a jeho vrchná hrana bude cca 10 cm presahovať izoláciu medzi základmi a tehlou. Je podľa Vás potrebné robiť drenáž, alebo stačí realizovať variantu kde sa na XPS-ko priloží nopová fólia a zasype naspäť pôvodnou ílovitou zeminou? Ak odporúčate drenážovať, je nakreslené riešenie správne?
Vopred ďakujem.
@pekru ahoj, tvoj dom mi velmi pripomina moju situaciu a moj dom. Ilovita zem, u nas aj vysoka spodna voda, mierny svah, sused pozemok vyssie s opornym murikom bez odvodnenia, ibaze nie 1m ale 3m od domu.
Ja som robil dve drenaze, kedze mame spodnu vodu, robil som obvodovu drenaz cca 2m od celeho zakladu domu do hlbky cca 14.-1.5m.
A potom drenaz ako naznacujes ty na obrazku 3. Tato drenaz na tretom obrazku, tu som daval do hlbky cca 0.7 m pod teren a sluzi hlavne na odvodnenie dazdovej a povrchovej vody, kedze od suseda mi tecie aj cast vody, ktora dopadne na jeho pozemok a hlavne nas il a myslim, ze aj vas jednoducho neprepusta vodu. cize po povrchu voda jednoducho tecie a steka.
Drenaz mam zvedenu do 5kubikovej nadrze. V lete vyborna vec na polievanie v zime otrava na odcerpavanie, lebo 5 kubikov sa rychlo zaplni.
Ja mam zateplene zaklady 90cm s toho 80cm je pod teren perimetrom, potom nopovka, geotextilia a v nej kamene a drenazna rura. Neviem ci je to spravne alebo nie, ale pred lepenim eps som este zaklady natrel tekutou izolaciou
Myslim, ak by si zvolil 3. moznost tak to mas zakreslene spravne
Este poznamka: nehovorim, ze moje riesenie je najlepsie, ale v nasom pripade sme to museli riesit takto:-))
@dbe Všetko je v poriadku, ale to natieranie základu (ktorý je pod vodorovnou izoláciou) je úplne zbytočné. Ten základ navlhne zospodu, zozadu, zovšadiaľ, lebo je v zemi, a nezabrániš mu v tom, keď ho natrieš spredu.
@pekru S tou geotextíliou obal po dĺžke drenáž aj s kamením a prikry ju znovu vrstvou kamenia, aby sa zbytočne nezanášala splaveninami z povrchu. I keď to máš tam dobre zakreslené, že je vyvýšený zásyp drenáže nad okolitým terénom.
Mozno zahnut nopovku do L a vyspadovat od domu. Na privalovu vodu z kopca drenaz stacit zrejme nebude, ak ju nezadrzi oporny mur, treba svah odvodnit. Ilovita zem je zradna, venuj sa tomu naplno, radsej sa porad s odbornikom.
@pekru ak je co k len mala sanca, ze privalova voda z kopca pretecie oporny mur, zo strkoveho obsypu sa rychlo urobi vana plna vody. Som laik, ale drenaz by som vynechal.
Sokel by som zateplil xps a kvalitnou izolaciou proti vode. Okolo by som vybetonoval suvisly nepriepustny okapovy chodnik vyspadovany od domu, a vedla este urobil betonovy zlab, ktory odvedie privalovu vodu mimo domu. Pod okapovy treba zhutnit strk.
To drenážovanie malo byť riešenie, ktorému som sa chcel vyhnúť, nakoľko sa bude ťažko realizovať vyvedenie drenáže do nádrže, resp. trativodu. Aký problém by mohol nastať bez drenážovania po zateplení, keď doterajší stav (dom má cca 37 rokov) nespôsoboval problémy s povrchovou vodou v murive a ani podzemnou vodou? Predpokladal som, že voda by sa ďalej vsakovala do zeme ako doteraz a xps ktoré je nenasiakavé a chránené nopovou fóliou by nemalo utrpieť škody...
Ako píše laco17, voda sa do základu dostane aj s drenážou aj tak zospodu a zozadu.
@peto99 aj ja som len laik, ale presne o takomto riešení som uvažoval. Aj v prípade, že trativod kde by bola drenážna rúra vyvedená by nestihol vsakovať by sa v štrkovom obsype a rúre držala voda.
Uvažoval som ako píšeš po zateplení sokla o vybetónovaní časti medzi domom a múrom so spádom k múru kde by bol urobený žľab a ten vyvedený od domu do záhrady.
@pekru bud to vybetonuj so zlabom, alebo po zatepleni prihrn iba zeminou. Strk by som vynechal. Medzi xps a zeminu treba nopovku. Vybetonovat mozes aj neskor, ak by bol s vodou problem. Ja by som tam mozno ulozil do vyspadovanej hliny zlab, pre istotu.
Ahojte,
taktiež by som chcel poradiť.
Cez leto by som chcel zatepliť základy domu + sokel.
Dom je zateplený okrem sokla.
Chcel by som dať XPS + nopovú fóliu. Okolo domu by som chcel dať zámkovú dlažbu, pod ktorú by som chcel dať taktiež XPS. Je to podľa Vás v poriadku ? Nepoškodí sa XPS pod zámkovou dlažbou? Prípadne ako by ste to riešili? ďakujem
@pekru niekedy je drenaz viac na skodu ako na osoh. V prvom rade je potrebne zodpovedat na otazku co vlastne chces tou drenazou docielit? Ak to ma sluzit na odvedenie povrchovej vody tak to je zle. Povrchova voda sa ma odviest po povrchu. Ako vyssie bolo spomenute @peto99 zasyp okolo domu kamenivom ti spravi super vanu do ktorej bude stekat povrchova voda takmer odvsadial kedze to bude najnizsie miesto. Sam som to zazil ked som mal obkopane zaklady a zacalo liat. Voda mi tam stiekla, vytvoril sa pekny bazen a stala tam aj 2 dni a dalsi tyzden vykop schol - ilovica. Preto som drenaz vobec nerobil okolo celeho domu, ale len z hornej strany prakticky ako poistku na odvod vody mimo domu. Vo vela pripadoch je naozaj lepsie drenaz vynechat ako ju robit.
@dominik_boksansky su pripady, ked je strk okolo sokla nejlepsie riesenie. Napr vtedy, ked je siroky previs strechy,mlebo v takom pripade sa tam dazd nedostane, a strk brani vzlinaniu vlhkosti zdola.
V ilovitej pode a vo svahu by som strk urcite nedaval, na to su projektanti
@peto99 to xps pod dlazbu nie je az taká blbosť . Odporúča sa to. Nakoľko máme pivnicu a budeme to celé rozbíjať chcel by som rovno aj pod chodník dať XPS
nazdar, predpokladám že cokel už máš vydrenážovaný a zateplený Zaujímal by ma aký si zvolil priečny sklon drenážnej ryhy. všade sa píše len o pozdĺžnom /1-2 cm/ ale priečny......
Zdravím, všetko je hotové ako píšeš. Nakoniec sa to robilo tak, že sa urobila za nopovej fólie vaňa pozdĺž celého domu, naspodok sa dali dve drenážne rúry, zasypalo sa to kamennou drťou a až nakoniec na vrchu sa to prekrylo ochrannou geotextíliou, aby nečistoty nezaniesli drť a rúry. Podklad sa hlavne zarovnal, aby napr. ostré skaly v podloží nepoškodili nopovú fóliu. Sklon sa urobil mierne k domu, kde sú položené drenážne rúry. Tie boli vyvedené do vsakovacích košov. Prikladám foto...
Dobry den, prosim vas chcem sa s pytat, ked ste lepili ten styrodur na zaklad aj ste ho zrovnavali? predpokladam,ze nebol moc rovny...lepene je to maltou alebo duo contactom? diky
Dobrý deň, základ veru nebol rovný, natiahli sme naň jadrovú omietku, potom išiel na omietku asfaltový pás s posypom a potom sa styrodur lepil pur penou na to určenou. Ale ten asfaltový pás tam nemusel byť.
Uff makli ste si urcite, preco jadrovu omietku? kvoli paropriepustnosti? malta obycajna nie je dobra? Unimalt s pieskom? ja som kupil starsi dom, toto ma caka na jar, chcem zateplit steny mam ich z palenej plnej tehly , kupelna je studena jak mrazak a ked to budem robit,chcem spravit aj sokel a nopovku dat, lebo mam velke zaklady do bokov, cast musim odburat bur.kladivom lebo mi trcia von spod steny, bude zaujimave to doriesit, je tam mega tepelny most.
Nerobil som to ja, ale jeden chalan a on povedal že mám kúpiť jadrovú omietku. Zrejme má dobrú konzistenciu, aby na betónovom základe držala, neviem ako by sa chovala malta. Tento sokel bola prvá časť pred zatepľovaním domu a vtedy som ešte nemal naštudované stavebné materiály. On potom lepil aj asfaltové pásy a styrodur. To riešenie s nopovkou a štrkom som už robil ja.
Aha, a mali ste problemy s premrzanim zakladu? Tepelny most pri podlahe? Co mate aku izolaciu na stenach, resp material steny? Od celkoveho zateplenia je to rozdiel co sa tyka tepla a tak? Zbieram co najviac info, diky
@romcovw Premrzanie nebol problém.
Išlo o odstránenie tepelného mostu, tak sme išli so styrodurom pod úroveň terénu ako sa odporúča. Steny sú postavené z dierovanej tehly čo sa vyrábala pred cca 40 rokmi. Hrúbka múru s omietkami a brizolitom cca 38 cm. Dávali sme sivý polystyrén 12 cm. Efekt zateplenia značne citeľný aj čo sa tepelnej pohody týka aj spotreba plynu išla skoro na polovicu. Kotol kondenzačný cca 11 ročný.
tak to je dobre ze pomohlo, ja mam steny klasicka stara plna palena tehla, rozmyslam nad bielym polystyrenom10cm, ten sivy lepsie izoluje? mam tiez kondenzacny kotol Immergas a podlahovku
@romcovw v dnešnej dobe by som išiel radšej aspoň do 15 cm. izolácia podstatne lepšia a cenový rozdiel zanedbateľný. 10 cm bola skvelá hrúbka tak 7 rokov dozadu 🙂
@pekru chcel som sa spýtať, chcem zateplovat a mam dilemu s vzlínajúcou vlhkosťou od základu domu medzi xps a múrom. Ako to vyriešiť aby vlhkosť nešla medzi polystyren a múr?
Na 1.foto su este nezaizolovane zaklady,medzi xps a dlazbou je asi 5cm.
Na 2.foto sú zaizolovane základy, ale co vlhkost co by mohla ist od základu medzi mur a xps?
Na 3.foto je zlatou farbou vyznačená dodatočná izolácia proti vzlínajúcej vlhkosti.
Ako to má byť správne?
Ďakujem