Dobrý večer
Idem si k vám pre radu, resp. skúsenosti. Tento rok na jar sme sa presťahovali do rodinného domu s vodným podlahovým kúrením, s čím teda nemám vôbec žiadne skúsenosti. Teraz, ako začalo byť chladnejšie som postrehol, že dom rýchlo vychladne a pomaly sa zahrieva. Máme kotol protherm raja 9kw, nastavený na max výkon 6kw a teplota vody 35 stupňov.
Príklad zo včerajška/dneška: Termostat bol cez deň nastavený na 22 stupňov.
O 22:15 sme mali v dome 23,4.
Ráno o 5:45 sme mali 21,3 s tým že v noci bolo cca -1.
Cez deň sme v práci, kotol nešiel, o 17:00 to bolo 20,3.
Je normálne, aby počas noci dom vychladol o 2 stupne? Máme smart termostat takže vidím presne kedy bolo koľko stupňov, kedy sa kúrenie zapne a pod. Napr. dnes za dve hodiny z 20,3 na 20,4 t. j. za dve hodiny 0,1 stupňa hore.
Pozrel som sa tiež na prietok vody, ten je regulovateľný pre všetky miestnosti zvlášť. Termostat máme jeden a ten je v obyvačke. V obyvačke+kuchyni je nastavený prietok 2l / min, ostatné miestnosti 1,5l / min.
Úžitková plocha: 100m
Tehla: 30 porotherm
Zateplenie: 20
Okná: 3 sklo plastové
Nastavenie termostatu:
23:00 - 07:30 19 stupňov
07:30 - 17:00 16 stupňov
17: 00 - 23:00 22 stupňov
Budem vďačný za každú radu alebo postreh. Ďakujem
@richard0723 nie som žiadny expert, iba 1 ročný užívateľ vodného podlahového vykurovania a myslím, že 6 stupňový rozdiel teplôt počas 24 hodinového cyklu nie je možné s týmto typom kúrenia dosiahnuť.
@zltalienka tých 16 stupňov je kvázi iba nastavená teplota. Reálne sa to pohybuje na úrovni cca. 20 stupňov v dome v tom časovom intervale 07:30 - 17:00
@richard0723 to mi je jasné, dom nestihol až tak vychladnúť. Ale poter a podlahové kúrenie áno a teraz mu bude trvať, kým sa znova rozohreje tak, aby zdvihol teplotu v dome na 22°C.
@richard0723 podľa toho ako píšeš kúriš len večer a znova musíš všetko nahriať a nemáš naakumulované dostatočné teplo. Ja by som dal trvalo 22 alebo cez deň 21 aby nebol veľký rozdiel
@richard0723 napada ma X otazok len pre svoju zvedavost, ale nech to nekomplikujem tak odporucim len to co uz pisal pier nadomnou - daj tam jednu teplotu s urcitou hystereziou a viac neries
@richard0723 mas to zle nastavene..nemôžeš robit také rozdiely..pri podlahovke trvá aj pol dna aby teplota stupla o 2 3 stupne. Ak chceš daj si max 2 stupne. Najlepšie je keď necháš stále nastavenu rovnaku teplotu a dom iba temperuje. Ušetris..
@richard0723 tvoja podlaha je tvoj radiator.
Ked ma 20C nemozes v dome ocakavat 22C.
Odsleduj si teplotu vody na vstupe a zo spiatocky aby si vedel ci kuris, alebo len temperujes!
Ak ten dom potrebuje 50kWh denne aby nevychladol tak mu to musis dat, to ze vypnes kurenie nic neriesi, lebo ti vychladne a nasledne tu energiu budes musiet dodat aby neklesla teplota pod komfort.
Ja momentalne ohrievam vodu na 30C v akumulacke, ktora odovzdava teplo podlahe, pricom na spiatocke mam 23C, tak som kludny, keby klesla spiatocka na 21C viem ze mam dve moznosti (dodania energie) a to kurit dlhsie, alebo na vyssiu teplotu.
@richard0723 áno, je to normálne keď máš zle nastavený termostat. Presne o tom ti píšu vyššie diskutujúci.
1. Pri podlahovou kúrení nemôžeš nastaviť taký veľký rozdiel teplôt (komfortná a úsporná). A to z jedného dôležitého dôvodu - ten rozdiel teplôt ti nestihne podlahovka dokúriť v tvojom časovom rozvrhu. Chápem, že sa snažíš nekúriť zbytočne na vyššiu teplotu keď nie si doma z ekonomických dôvodov - ale tie ťa paradoxne dobehnú a v konečnom dôsledku minieš viac energie, keď sa podlahovka snaží dobehnúť ten veľký teplotný rozdiel.
2. Nastav termostat s menším teplotným rozdielom 1-2 stupne na ekonomickú a komfortnú prevádzku.
3. Ak ti to termostat umožňuje, nastav na ňom hysteréziu. Je to rozdiel teploty pod ktorú keď teplota v miestnosti klesne, tak začne podlahovka kúriť (u mňa sa osvedčila hodnota 0,5 stupňa)
4. Pri nastavovaní ekonomickej a komfortnej prevádzky ber do úvahy, že podlahovka má nábeh (líši sa od materiálov v podlahe a povrchu) - podlahove musíš poskytnúť čas, aby sa mohla zohriať podlaha a následne teplo sálať do miestnosti. Akonáhle sa podlaha zohreje, odmení ťa teplom a bude sálať po vypnutí ešte nejaký čas.
5. Experimentuj - vyskúšaj jedno nastavenie a nechaj podlahovku žiť svojim životom aspoň dva tri dni aby si zistil ako reaguje.
Ja mám totožné kúrenie ako ty a aj podobnú veľkosť domu a aj zateplenie. A nastavenie je nasledujúce:
Komfortná teplota 23 stupňov od 5:00 do 22:00
Ekonomická teplota 22 stupňov od 22:00 do 5:00
Nakoľko mám vypínané okruhy tak kúpeľňa má svoj samostatný režim
Toto nastavenie sa mi osvedčilo zatiaľ najviac - podlahovka má dostatok času prekúriť dom a je to aj ekonomické.
@barbora220 ďakujem, medzičasom som to všetko poprenastavoval na rozdiel jedného stupňa ako píšeš.
Hysteréziu mám predvolene nastavenú na 0,1. Je to ale smart termostat, ten asi po 2 týždňoch hysteréziu vypne a prejde na nejaký inteligentnejší režim kvázi predvídania. Skúsime, uvidíme. Vďaka ešte raz
@richard0723 este taka poznqmka.pre vasu teplotnu pohodu,casove nastavenie smerujte k tomu,aby ste napr o tej 19-20tej vecer mali maximalnu teplotu.ked napriklad do tej 19tej dosiahne teplota 23st,tak do tej 23h sa uz viacmenej nepohne. Treba si to overit na tom ako vam dom drzi teplotu.
@rkorba ďakujem, pôvodne som mal tiež nastavených 30 na výstupe, upravil som na 35 práve v domnení, že tých 30 nestačí. Predpokladám ale že to teda bolo nedostatkom naakumulovaneho tepla. Odporučil by si skôr prejsť späť na 30?
Teplota na vstupe/spiatočka sú pre mňa viac menej nové pojmy, zatiaľ som s tým nerobil. Keby si ma vedel odkázať na nejakú stránku kde si to naštudujem, poprípade nasmerovať kde a ako to skontrolujem, budem vďačný🙂
@dent budem musieť pár dní počkať, než zabehneme nový systém udrzovania +- rovnakej teploty ako mi tu bolo odporúčané, ale viac menej by to malo sedieť ako píšete. Ďakujem
Tiez mozem potvrdit vyssie spominane, ze najlepsie mat fix teplotu alebo s minimalnym rozdielom.
Napr co som odpozoroval na nasom dome so spotrebou tak ci som dal fix alebo rozdiel komfortnej/ekonomickej teploty pocas dna/noci tak bol rozdiel zanedbatelny(iba niekedy ked hned od rana v slnecnych zimnych dnoch pomohlo dorovnat teplotu slnko) ale zato vyraznejsi diskomfort.
moje skusenosti s podlahovkou : čerpadlo ide nonstop 15.10-15.4....teplota podlahy sa riadi ekvitermicky .: ked je cez den teplo tak ide do podlahy 22,st , v noci aj 32 st . cez den mám ešte nastavený pokles kriky ked nie som doma ....kotol spína kotlový termostat .toto sa mi osvedčilo najviac , uberanie tepla na noc malo ten istý efekt ako písal autor. ..