Tepelné mosty - drevostavba

Zdravím mal by som takú všeobecnú otázku ohľadom tepelných mostov pri drevostavbe. Keď sa spájajú nosné konštrukcie (KVH), nie vždy sa podarí všetky konštrukčné prvky natlačiť na seba. Aká medzera medzi jednotlivími spojmi je ešte ok a akú už treba dodatočne vyplniť, aby nevznikali tepelné mosty? Napríklad: 5mm je už dosť a je nutné to aspoň vypeniť, ale 1mm je v rámci tolerancie a je zbytočné sa nad tým pozastavovať, kedže v tak úzkom priestore vzduch nedokáže cirkulovať. Alebo - nakoľko celý dom je následne zaizolovaný vonkajšou izoláciou, je zbytočné sa nad takýmito hlúposťami pozastavovať? Vďaka za prípadné reakcie
Odpovedať
Alebo je správne - je hlúposť sa nad tým pozastavovať. Však si zober aké medzery sú v tehle. 5mm nie je medzera, navyše bude stále uzavretá, nebude sa tam miešať vzduch z vonku alebo "krížom" cez celý dom. Nebude tam prúdenie vzduchu. A vzduch je celkom dobrý izolant (v uzavretom priestore), veď na tom princípe fungujú (skoro) všetky izolácie - uzavreté malé "bunky" vzduchu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od koenzim:

Alebo je správne - je hlúposť sa nad tým pozastav…
@koenzim áno, vzduch je výborný izolant a preto aj robia pórobetón či klasické profilované tehly s dierami. Ale tie diery sa robia vertikálne, kdežto medzera pri nosnej konštrukcii ide 14 centimetrov od vonkajšej strany k vnútornej, tj. ako keby tá medzera bola horizontálna. Ale asi sa fakt zamýšľam nad blbosťami a vďaka parozábrane sa tam beztak nemá ako dostať vlhkosť (len vonkajšia) 😌
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ignit:

Zdravím mal by som takú všeobecnú otázku ohľ…
@ignit Tepelný most vzniká len vtedy, ak tepelne vodivý materiál spojí interiér s exteriérom. Pre posúdenie detailu mi napíšte.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blacksr:

@ignit Tepelný most vzniká len vtedy, ak tepelne…
@blacksr Ono aj vzduchová medzera vie spraviť tepelný most, nemusí ísť len o vodivý materiál. Skúsil som načrtnúť, čo mám na mysli - to naľavo je pohľad zpredu, kde sa preklad (napr. nad dverami) nedotýka nosného trámu a vznikne tam medzera. To napravo je potom rez tou medzerou. Modré šípky predstavujú ochladzovanie vzduchu (strana z exteriéru), červené zase zohrievanie vzduchu (strana z interiéru). Ten vzduch začne cirkulovať, veď aj preto sa robia okná s troma sklami či sa plnia argónom. (samozrejme v lete je to zase naopak - vonku je teplejšie, takže ľavá strana bude vzduch ohrievať). No a môj dotaz bol, pri akej veľkosti tej medzery je to už problém (hoci len malý a ide mi hlavne o možnosť kondenzácie vlhkosti. Tepelné straty budú nula, nula prd).
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ignit:

@blacksr Ono aj vzduchová medzera vie spraviť tep…
@ignit Vždy je lepšie vzduchovu dutinu vyplniť penou - vzduch rozdelíme do menších medzier a tepelne izoluje. Medznú hodnotu pre lambda vzduchu vs medzera by som vedela zistiť. Stačí sa však riadiť tým, že radšej výplň izoláciou ako nechať medzeru.
Odpovedať
Tu to vidím skôr na zvukový most než tepelný.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blacksr:

Tu to vidím skôr na zvukový most než tepelný.
@blacksr Pri väčšej medzere je to samozrejmosť (ten môj ilustračný obrázok vyzerá, ako keby tam bola 1cm medzera, ale je to skutočne len ilustrácia, aby bolo jasné, na čo myslím). No aj moja pôvodná otázka znela, kedy nad tým mávnuť rukou a kedy už stojí za to tam niečo natlačiť. Lebo napr. pri medzere 1mm je problém tam vôbec niečo napchať, možno tak skúsiť nasypať piliny. Pri 5mm by tam už možno šlo pustiť penu, pri 1cm už asi skôr zdžubať tesárov, nech to prerobia
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ignit:

Zdravím mal by som takú všeobecnú otázku ohľ…
@ignit Hlavne aby si to mala od vnútra vzduchotesné a keď ti budú robiť zateplenie tak to budeš mať dier až až ,keď ti to budú kotviť. Poraďte sa naozaj s Blacksr. Preto som aj drevodom zavrhol pretože ak by som našiel dibru firmu na realizáciu tak by to bolo drahšie ako murovaný.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ignit:

@blacksr Pri väčšej medzere je to samozrejmosť (t…
@ignit a už si videl nezateplenú drevostavbu? lebo ja ne. a pokiaľ je zateplená tak akokolvek vzduchová medzera v nosnej konštrukcie je prekrytá a teda žiaden tepelný most nevznikne. Samozrejme rozprávam o vonkajšom zateplení.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackomt:

@ignit Hlavne aby si to mala od vnútra vzduchote…
@blackomt Že je to drahšie než murovaný - s tým počítam a zároveň mi je jasné, že pri drevodome sa dá pokaziť omnoho viac vecí ako pri klasickom murovanom. Ale aj napriek tomu do toho pôjdem. Ak by mi šlo hlavne o peniaze, tak pôjdem do murovaného, svojpomocne a dostanem sa možno na 50% ceny z drevodomu na kľúč... @palo18: Videl, pri výstavbe, preto aj tento môj dotaz :) A to, že sa to potom obije OSB doskami a zvnútra aj SDK a ide tam aj parozábrana a z vonku zateplenie s omietkou - to je všetko pravda, ale medzera tam aj tak môže spôsobiť teoreticky problém. Ak bude vonku 35°C, vnútri 22°C, môže sa z vonkajšej strany na parozábrane kondenzovať voda (keďže čím vyššia teplota, tým vyššia koncentrácia vody vo vzduchu a teda i vyšší rosný bod), ktorá sa vsiakne do konštrukcie. A pár dekád takto vlhkej konštrukcie môže spôsobiť problémy... (teda, aspoň tak nejak si to predstavujem)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od ignit:

@blackomt Že je to drahšie než murovaný - s tým p…
@ignit predstavujete si to nesprávne, je tam viac primcípov a fungujú spoločne. Drevodom aj keď má spáry medzi drevami, cez ktoré sa svieti, akumuluje (paradoxne) a izoluje. Grafy o prestupe tepla sú teória , aké vstupy dáte taký výsledok bude. A vstupy nedokážete exaktne zmerať.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ignit:

@blackomt Že je to drahšie než murovaný - s tým p…
@ignit Tak potom dobrý stavebný dozor inak sa môže stať, že ti tam bude vánok viať 😁 trošku básnického čreva sa tu hodí 🤣
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od ignit:

@blacksr Pri väčšej medzere je to samozrejmosť (t…
@ignit 1 mm nevadí
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ignit:

@blackomt Že je to drahšie než murovaný - s tým p…
@ignit S tou kondenzáciou je to trochu inak. V minulosti som tu toho veľa popísala, nechce sa mi opakovať. Len 2 zásady: 🔹️ difuzny odpor materiálov (presnejšie ich difúzne hrúbky) smerom von musí klesať 🔹️vodná para nerobí škodu, ak je konštrukcia bez rosného bodu. Z tohto pohľadu vzduchová medzera nemusí byť strašiak. Zvyšok si pohľadajte. Plus môj fotoalbum s drevostavbou.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?