Ahojte.Tento týždeň nám partia dokončila zateplenie domu. Celý dom je pripravený na nanesenie fasádnej omietky, teda kotvy, rohovníky, sieťka a kleber. Nejaký rok sledujem spotrebu plynu a v zimných mesiacoch v priemere nám vychádzala 4,5 kubíka za deň, teda v čase keď ešte dom nebol zateplený. Včerajšia spotreba (v noci -4 C) ma normálne zaskočila, 4m3 plynu za 24 hod. Na základe týchto čísel ani neevidujem žiadne prilepšenie spotreby po zateplení. Je tu niekto, kto sledoval spotrebu pred zateplením a po zateplení? Niekto, kto by mi vedel napísať o koľko percent sa mu znížilia spotreba plynu?
Zateplenie: cementovým lepidlom lepený fasádny biely polystyrén v hrúbke 20 cm. Prevdepodobne eps nelepily na rámiky, ale na buchty. Kotvy zafrézované, zátky lepené penou, zakladacia lišta nebola použitá kvôli tepelným mostom, rámy okná prekryté polystyrenom - 2 cm, medzeri vypenené.
Zateplená plocha/steny/ : 134 m2
Ďalšie údaje: kúríme na 25 stupnov, máme teplovodné podlahové kúrenie, základy zateplené 15 cm XPS, okná rehau geneo 3+, v strope 45 cm minerálnej vlny (lambda 0039)pod kastlíkmy kooltherm fasádne dosky 5cm, rekuperácia - dôkladné dodržanie vzduchotesnoti stavby.
@ekino13 spoj medzi soklom a fasádou máš tiež vypenený? Fasádna izolácia sa nad pomurnicou spája s minerálnou vatou? Izoláciu stropneho rebríka máš poriesenu?
@ekino13 ako si na tom so solárnymi ziskami z okien ? ono nie je jedno či je vonku zatiahnuté, veľa spraví slnko do interiéru. Mne ráno (z noci) dokúri na 23,5°C a ako náhle vyjde slnko, teplota v dome vyletí na 24,5°C (vytiahnuté žalúzie). Kotol sa zapne len v noci, keď klesne na 22,8°C.
Keď nesvieti cez deň slnko, tak sa kúrenie zopne večer a do cca. polnoci kúri, potom to vydrží až do rána.
Tak isto vetranie a jeho frekvencia môže byť iná. Stačí že zapnete rúru - pečie sa kura alebo koláč, hneď máš kW tepla do interiéru ako odpadové teplo. Detto počet ľudí v dome hrá rolu - nadýchame. Aj samotné telo vyžaruje tepelnú energiu na úrovni cca 120-150W (v závislosti od veľkosti človeka 😄 ), sviečka okolo 90-100W tepla, televízor vytvára odpadové teplo.
Nie je deň ako deň, určite to sleduj v dlhšom časovom úseku, zapisuj viac dní a uvidíš že sa to deň odo dňa bude líšiť.
Keď si dáš cca 150 dní počas vykurovacieho obdobia x 4 m3 tak máš 600m3 * 10,69 = 6 414 kWh / 125m2 = 51m3/m2 p.a. čo je celkom v pohode (samozrejme nerátame to že ten objem spotreby sa líši. A vodu ohrievame aj cez leto. Prakticky si v A0 alebo tesne lízneš A0. Nie je to žiadna tragédia 🙂
25 stupnov a este od podlahy, no fuha. to by som ani nevedel fungovat v takychto podmienkach 😄 zniz o stupen, potom o dalsi a po case o dalsi. ked to budes robit postupne, nebude to taky "sok" a ani to nejak nebudete vnimat, ze by bolo odrazu chladnejsie.
tu clovek chce poradit ohladom spotreby plynu pred a po zatepleni, no ozyvaju sa tu len otuzilci a ladove medvede, nech stiahne kurenie, dik tym ste mu urcite pomohli a aj zodpovedali otazku..
Ahoj,
nebudem ti davat radu ako znizit spotrebu na zateplenom baraku, pretoze neviem, ale len tak pre porovnanie.
Kupil som starsi dom, zatial len na chaluparcenie.
Nie je zatepleny, z polovice je dom podpivniceny, okna najlacnejsie dvojsklo, kotol mam plynovy stacionarny Attack20, alebo nieco podobne, kurenie radiatormi plechacmi, na strope palach a nad nim hruby povalovy poter.
Termostat mam v spalni, orientovanej na sever a tuto miestnost volame mraziaren, pretoze to je masaker ako je tam chladno. Cize termostat nerobi nic ine len zapina a vypina kotol. Mam ho nastaveny na 21 stupnov.Kupil som kachle, obycajne najlacnejsie Wamsler Rio, ktore su umiestnene na chodbe. Ked sa teploty blizia k nule tak zakurim a dvere do mraziarne su otvorene takze sa mi vyhreje, ze mozem chodit v kratkom tricku. Kurit som zacinal cca od 15:00 a posledny krat som prikladal okolo polnoci. Ked mam vykurene, termostat samozrejme nezapina kotol a radiatory su vlazne. Pocas Vianoc 2021, sme tam stravili 3 tyzdne a ked bola teplota okolo 0, tak spotreba plynu bola cca od 5-7m3/24h. Bez dokurovania si kludne za 24 hodin potiahol plynovy kotol od 12-15m3. Trosku sa mi tato spotreba zvysila, pretoze som si pred touto zimou dal namontovat do komory a spajze 2 radiatory naviac.
Ked odchadzame domov tak znizim teplotu na termostate na 14-15 stupnov a ked v piatok prichadzame tak zakurim v kachliach a ked sa dom ohreje postupne zvysujem teplotu na termostate aby mi plynovy kotol nezozral aj susedove deti.
Pre predstavu som prilozil foto o aky dom ide.
Neviem ci som ti pomohol, ale aspon pre porovnanie nejake cisla.
@ekino13
to je zaujímavé, že tá spotreba aj po zateplení je taká istá. Tiež by som čakal zlepšenie. A k tým 25 stupňom, nemáte suchý vzduch v dome? Lebo čím suchší vzduch tým viacej vytáčaš termostat a stále si to telo pýta viac a viac tepla.
@ekino13 známy, čo montuje rekuperácie, tepelné čerpadlá, FVE a podobne mi vravel, že po spustení rekuperácie sa zvýšila spotreba oproti vetraniu oknami.
1. Obvodové steny musia vyschnúť, kedže si posunul rosný bod.
2. Obvodové steny nemajú taký vplyv na únik tepla ako napríklad strop
3. 25°C je v NED dome masaker, my máme 21 - 22°C na spanie a pri väčšej teplote musí byť strašne suchý vzduch.
Skús nachvíľu vypnúť rekuperáciu, čo nebude zmena
@tom329 Áno mám vypenené. Nad pomurnicou mám 25 cm min. vlny, ktorú sme nechali trčať do podbitia ešte 20-25 cm, takže prepojene s fasadnym eps /skontroloval som to/. Výlez mám s izoláciou a tiež ešte dodatočne zateplený. Všetko sme robili svojpomocne, seriózne s fotkami podchytené. Bývame tam už rok, za ten rok spotreba bola 864 m3 plynu. Keď to spriemerním tak mi vychádza 2,36 m3 za deň. Teraz od 9. novembra do 2 . januára spotreba plynu bola 248 m3, to je 54 dní, priemer 4,6 m3. Ja som čakal, že spotreba výrazne klesne keď už fasádna izolácia bude prepojená so soklovou a stropnou izoláciou.
@fugas20 jasne že to uvidím na spotrebe, mňa skôr zaujíma to že prečo nenastala teraz zmena keď sme nič nemenili (nastavenú teplotu v dome), vonku sú plusminus také isté podmienky.
@standa1981 1. celá stavba už je vyschnutá. Rekuperácia už beží viac než rok. Máme ju s rotačným výmenníkom, napriek tomu máme vnútri suchý vzduch, momentále display ukazuje 30 %-nu vlhkosť. Chápem že obvodové steny nemajú taký vplyv na únik tepla, ale až takto? Tomu neverím...Tak kvázi to sú vyhodené peniaze.
@ekino13 viem ze je to mimo otazku..ale neda my to..pri podlahovom kureni teplota 25 ?? Boze ja mam 21 a to mam male deti…skus znizit na 23aspon uvidis ako spadnes na spotrebe
aha 🙂 takze cloveku co zateplil a cakal usporu pri svojom komforte kurenia, poradite aby znizil teplotu a usetril tym 🙂 rada nad zlato po zatepleni ...
ja som tiez prekvapeny trosku, ale cital som viac clankov / tem kde sa spominalo to iste ... ze ta uspora nebola razantna, tak okolo 10-15 max 20 per ...
to je potom take, preco narvat tisice do zateplenia, kazdy tvrdi, ze to sa oplati ...
@standa1981 pise ze rekuperaciu ma uz rok, nie den....co mu to pomoze?
Ja fakt neviem ludia...ved tu presne napisal kde ma problem....riesi rozdiel spotreby medzi zateplenou a nezateplenou stavbou.....
Pytal sa preco mu stupla spotreba ked zacal kurit z 21 na 25 stupnov? Nie...50% odpovedi je ze naco tolko kuri, nech znizi teplotu a klesne spotreba....bravo...asi by na to sam neprisiel...
Ja sa ani necudujem ze sme ako narod tam kde sme....ked nevedia ludia chapat textu/polozenej otazke a vyjadruju sa uplne odveci...
Ps: ano, ani ja som nepisal k veci ale zaujima ma nejake fundovane vysvetlenie jeho problemu...
@ekino13 mne to nepríde, že by sa spotreba po zateplení neznížila. Síce po jednom dni by som závery nerobila, ale čisto matematicky: ročná spotreba pred zateplením 864, z toho spotreba počas vykurovacej sezóny (dajme tomu ako pisal Dominik Galaba) 4,6 x 150dní = 690. Rozdiel 174 (ročná spotreba mimo vykurovania) podelíme počtom dní v roku a vyjde cca 0,5 na deň.
Denná spotreba na vykurovanie pred zateplením je 4,1 (4,6-0,5) a po zateplení 3,5 (4-0,5). Úspora po zateplení je 0,6 z 4,1 teda cca 15%.
Moderné murivo (pórobetón, "vzducho-tehla") má v hrúbke 30cm obvodového plášťa tepelný odpor 3,5 a viac. A to už samé o sebe je dosť oproti starým stavbám. Takže zateplením takéhoto plášťa už zázraky neurobíš, hlavne pri teplote na ktorú vykurujete. My kúrime v dennej časti na 22,5°C a to som v pohode celý večer len v trenkách aj pri telke. Nočnú časť tak okolo 20°C a aj to si vyvetrám, lebo sa mi tam zdá teplo. A to niesom žiaden ľadový medveď.
@zltalienka diki za reakciu. Nadalej budem sledovať spotrebu a uvidíme.
@tom329 mňa napadla jedna vec. Zistil som, že páni majstri eps nelepily na rámčeky ale na kopčeky a zvislé húsenice, tým pádom medzi eps a múrom prúdi vzduch ktorý prispeje k ochladzovaniu múru, k tepelným stratám. Toto mi potvrdil aj jeden fachman, ktorý mi zároveň poradil odmerať teplotu vzduchu medzi eps a múrom. Cez víkend to premerám a potom dám info.
Mám prerobený 55r. dom, rok sme bývali v nezateplenom dome spotreba za deň (vykurovacie obdobie) 12-14m3, kúrenie podlahové plocha 90m2 + 40m2 dva radiátory s teplotou vody z podlahy.
Po zateplení 15cm sivý polystyrén + povala vata 30-40cm + polovica domu podlaha polystyrén 10cm miniem 5m3/deň
Po zateplení ti musí dom aj udržať teplo, nie len stále kúriť a dokurovať.
Skús znížiť teplotu vody v kúrení.
@ekino13 aby si to mohol vobec porovnat spravne,musis pocitat s rovnakou vonkajsou teplotou..ja sledujem teplotu aj spotrebu v dome a za posledne dni stupla spotreba kedze klesli nocne teploty v noci..
@ekino13 tiez mam bungalov tiez podlahovku a aj rekuperaciu. A tiez mam priemer cca 5 kubikov za den. Teraz v jari idem zateplovat vatou tak dam vediet ci nastala nejaka zmena 😄