Ahojte, hladal som na fórume aj na internete ale nikde som nenašiel odpoveď či už kladnú alebo zápornú. Jedná sa o to, že by som chcel zatepliť starší RD. steny sú krivé rôzne nerovnosti na omietke. niekde je opadá inde drží jak fras. Strecha má presah toľko, že z estetického hľadiska tam môže ísť max 10cm zateplenie. Napadlo ma spraviť od krokiev až dole drevenú konštrukciu zo strešných lát kotvenú o fasádu. Príde mi to ako jednoduchý spôsob ako to celé vyrovnať. Do medzipriestoru dať striekanú izoláciu ktorá sa sama prilepý a zaroven by bola aj kotvená (lambda 0.021 čiže 10-12cm dostatočná izolácia). Videl som pár fotiek že sa to tak robí ale na vetranú fasadu a moja otázka znie či je na takúto penu resp. typ zateplenia možné natiahnuť fasádu priamo ako pri polystyréne.
@tronic hodnota tej lambdy patrí pre tvrdú penu.Si si vedomý toho , akú veľkú pálku by si platil pri pri tej hrúbke? Robí sa to pod odvetranú fasádu.Strešné laty nie sú dajak extra rovné a dosiahnuť s nimi peknú rovinu pre fasádu ,hmm no neviem...
podľa mňa blbosť...
Už ked som založil vlákno som našiel na stránke výrobcu citujem: Absolútne najefektívnejšou formou izolácie betónových budov, stien a skeletov, ale aj tehlových a porfixových domov je práve kontaktná tvrdá PUR pena. Nanáša sa priamo na betón v niekoľkých vrstvách, pričom má takmer 2 násobne vyššie tepelno-izolačné účinky ako napr. polystyrén alebo kamenná vlna. Je extrémne flexibilná a bezproblémovo dokáže zaizolovať oblé prvky, vikiere, polkruhy, výbežky rúr odvetrania a podobne. Jedinou nevýhodou tohto systému je, že naňho nevieme naniesť omietku.
@igorkoo nemusia to byť vyslovene strešné laty ale aj narezané fošne kludne. A neviem akú pálku by som platil. Co som tak pozeral zbežne ceny tak 200m2 spravia za 6-7 tisic (a to som dal hrubku 10cm lenze ako vravim steny su nerovne takze miestami by bolo aj menej) polystyren pri rovnakom tepelnom odpore musí byť 20cm co je m2 cca okolo 9-10€ takže 2000€ len za polystyrén + ďalší materiál + práca zatepľovacov tak neviem ak by striekana bola drahsia o poviem príklad 2-3 tisic ale podstatne lepsie izolacne vlastnosti pri hrúbke max 10cm tak tak ked sa nato pozerám tak že dom ktorý sa stavia nebude stáť nakoniec 160 tisic ale 163 tisíc už umňa nehrá rolu aby som natom šetril. Staviam to preseba chcem aby to bolo pekne aby to bolo dobré aj na úkor ze to bude trochu drahšie.
Je to blbost cela zazracna pena aj ta pomocna drevena konstrukcia.
Treba riadne zmerat krivost stien a podla toho zvolit hrubku sedeho polystyrenu, ktory sa ked bude treba zbrusi, alebo dopeni, ked vznikne vacsia medzera.
Zober si 3m vodovahu pobehaj cely dom a budes vediet na com si.
@tronic No neviem, aj Icynene je tvrda pena, jedna z tych kavalitnych ale aj ta ma "iba" 0,037. Pytal som sa schvalne, ze rad by som videl technicky list od nejakej, ktora ma 0,021. Samotny vzduch ma cca. 0,026, tak sa mi tych 0,021 zda tazko uveritelnych.
@tronic nič proti tvrdej pene ale tá cena asi neskončí na rozdiele 3.000
Ak budem veriť že:
tvrdá pena má λ = 0,021 a 10cm R=4,76
EPS sivý má λ = 0,031 tak 15cm R=4,84 (možno 7,-EUR/m2 )
Tá tvrdá pena bude mať X tepelných mostov z povedzme z nejakých hranolov (pre šírku 10cm) ....už samotné hranoly budú hromada peňazí ak to má byť suché rovné rezivo....potom ich montáž.....na to OSB ? (do toho by som určite nešiel) a montáž.....na to adhézny mostík a fasáda? ....
Podľa fotiek tá strecha má celkom OK presah......mne príde EPS ako oveľa jednoduchšie riešenie....
@tronic difúzny odpor by som vypustil z hlavy (to je marketing vaty aby zdôvodnila cenu - argument je nehorľavosť čo má snáď zmysel v podkroví a u poschodových budov ) vzhľadom na to že stenou sa dokáže dostať iba zanedbateľné množstvo vodnej pary....čo nevyvetráš to stenou nezachrániš.
Hlavne treba z fasády odstrániť starú omietku čo dobre nedrží....