Poprosim o radu a izolaciou

Dobry den chlapi, potreboval by som poradit s izolaciou...staviam si na chalupku a prave robim podkrovie...a chcem izolovat strechu...problem je v tom ze som obmedzeny hrubkou (kvoli oknam) cize krokvy mam 16 cm takze som sa rozhodol dat isover unirol profi 16 samozrejme aj parozabrana a tu prichadza moja otazka na krokvy budem davat este profili na sadrokarton vznikne mi medzera 2-3 cm medzi krokvami a sadrokartonom..mozem tam vopchat este polystyren alebo uz ho nemam davat?nikde som nevidel kombinaciu vata a polystyren..lenze uz nizsie pod krokvy ako tie 3 cm nemozem...dam ram teda aspon polystyren alebo teda nedam nic?dakujem
Odpovedať
@niko88 prečo aj pod profily nechceš dať vatu? 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 pretoze ten vyrobca konkretne isover nema 2-3cm vatu ale zacina az od 5cm aspon tak som sa docital
Odpovedať
@niko88 v rolke asi áno, ale doskovú kúpiš aj 20 mm 🙂
Odpovedať
Dakujem skusim pozriet nato...ale vraj tam sa muai bejaky pomer dodrzat pod parozabranu a nad a neviem ako to je...
Odpovedať
Profilova fotka
Buďto doskovú, ale kľudne kúp aj tú rolovanú 5cm a bez problémov ju stlačíš na 3 cm....
Odpovedať
@lordxor vies aby to zas netlacilo na parozabranu a niekde ju nepretrhlo..len neviem ked dacam pod strop 16cm teda medzi krokvy 16cm a potom parozabranu ,koľko cm mozem dat potom na parozabranu
Odpovedať
Profilova fotka
Podľa mňa ju nepretrhne, vata sa toľko stlačí a z druhej strany ti podrží trošku tu parozábranu tá 16 vata... Treba vyskušať ... Zožeň niekde nejaký odrezok tej 5cm a keď budeš mať porozábranu vyskúšaj.
Odpovedať
Profilova fotka
@lordxor stlačiť 5cm izoláciu na 3cm = zhoršiť zásadne jej izolačné vlastnosti .....možno aj o 50% 🙂 Pri 2cm by som radšej vsadil na to že použitie reflexnej parozábrany je vhodné pri kombinácii so vzduchovou medzerou....tak že verím že samotná medzera pri hrúbke 2cm v kombinácii s reflexnou parozábranou bude určite lepšia ako 5cm stlačená izolácia.
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl Práve naopak, stlačená izolácia = väčšia hustota = väčšia delta = lepšia izolačná schopnosť na 1 cm hrúbky 😉 Tie teórie s reflexnou vrstvou v praxi moc nefungujú.... V meraniach reflexná vrstva nepreukazuje nejaké extra zlepšenie.... Osobne by som to vyplnil vatou.
Odpovedať
Volal som priamo s vyrobcom isover a ich ludmi a povedali mi ze urcite tam nemam davat 5cm na 2 alebo 3cm ze to len vsetko pokazim...ze radsej nechat vzduchovu medzeru a napriklad vedenie kablov alebo dat isover jeden mi odporucal ze maju 2cm..ze obe sposoby su spravme ale urcote nepchat tam viac
Odpovedať
@eagleowl pokial viem tak ziarenim sa prenasa iba 3-7% tepla, zvysok salanim... Ohladom zmeny vlastnosti pri stlaceni som pocul aj ja, no na druhu stranu ked vidim, ze jedna vata makka ma 0.039 a druha vata tvrdena ma 0.034 tak neviem co je na tom pravdy.. A inak ja by som tam dal tu najlacnejsiu makku vatu do tej medzery (myslim, ze sa da zohnat aj tensia ako 5cm). Neviem co by sa tym dalo "pokazit".
Odpovedať
@igor256 podla vyrobcu nic tym nepokazim ak dam tam 2cm vatu ale ani nic nepomazim ked nedam...takze uvidim po osadedni aka medzera vznikne a rozhodnem sa...dakjjem
Odpovedať
Článok sa načítava...
@eagleowl presne o 40% lebo taký je rozdiel medzi 5cm a 3cm. @lordxor to tak vôbec nefunguje ako si to vysvetľuješ. @niko88 daj kvalitnú doskovú, určite nie polystyrén. Ak teda tam chceš dávať. Ale na chatu bude stačiť aj 16cm obývané príležitostne a vykurované tiež.
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 Presne takto to práveže funguje.... Vieš aký je rozdiel medzi 0,039 a 0,036 vatou?.... len v hustote, tá s lepšou deltou je hustejšia. Toto mám priamo od technika z Isoveru... Čiže stlačením "zlepšíš" deltu, ale samozrejme zmenšíš hrúbku.,.. Čo v tomto prípade je úplne OK. @niko88 No neviem čo by sa akože dalo tým pokaziť 🙂 .... Nehovoriac o tom, že tam stále môžeš viesť inštalácie... Ale už ako ti pasuje...
Odpovedať
Profilova fotka
@lordxor varíš z vody......stláčať vatu je nezmysel. V tomto konkrétnom prípade (stlačenie na pôvodného 50% objemu) čím menej vzduchu v nej bude tým horšie bude izolovať....to je jednoduchá fyzika. Že reflexia prináša "extra" zlepšenie netvrdím....ale nejaké iste.
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 počítať viem ale nie som vôbec presvedčený že zmena sa deje aritmeticky....
Odpovedať
Profilova fotka
@niko88 som rád že ak nie tu tak aspoň u renomovaného výrobcu Ti potvrdili to čo som napísal 🙂
Odpovedať
@eagleowl mam nejake vedomosti z fyziky, aj som precital nejake clanky vyrobcov testy atd. A aj chapem, co chces povedat tym, ze tam bude menej vzduchu teda bude izolovat horsie. No v tvrdenej vate je naozaj menej vzduchu a viac vaty a ma lepsiu lambdu. Tak v com je hacik?
Odpovedať
@eagleowl teoreticky áno , prakticky by som si už taký istý nebol, vezmi si vatu 040 a 035 resp 032, podľa tvojej teórie by mala 040 izolovať lepšie. Netvrdím že stlačením 040 sa to zhorší alebo zlepší, len s tou hustotou a pomerom vzduchu by som bol opatrný 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 háčik bude v štruktúre....v tom aká je hrúbka a pevnosť vlákien, veľkosť a pravidelnosť medzier atď...... .....ja sa tu s nikým nejdem "pretláčať" ale som presvedčený že stlačiť vatu je niečo celkom iné ako vyrobiť vatu vyššej objemovej hmotnosti (aj tam platí že existuje určité optimum objemovej hmotnosti a ďalším zvyšovaním na optimum sa môžu vlastnosti len zhoršiť) .... v kontexte otázky mi celkom postačuje stanovisko výrobcu.
Odpovedať
Profilova fotka
@tino2 viď odpoveď nižšie.
Odpovedať
@eagleowl rozmyslam, ci to nie je myslene tak, ze ak ma vata 20cm 0,039 R=5.13 tak ak sa stlaci na 10cm tak nech ma lambdu 0,035-0,045 tak pri tej hrubke to bude R=2.85-2.22. Teda ano, rapidne sa zhorsia izolacne vlastnosti. Na druhu stranu v porovnani s inou 10cm vatou to bude plus minus podobne.
Odpovedať
@eagleowl a akoze ja nechcem mudrovat fyzika je o faktoch a nie nazoroch. Ja len viem, ze ked clovek makku vatu niekde "nadrbe" tak to urcite izoluje "dobre" tzn. nie je to ziaden tepelny most alebo vseobecne material co by dobre prenasal teplo.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 a ja si zase myslím že to bude izolovať horšie ako tá 2cm vzduchová medzera...... Inak povedané: " Je to síce ďalej, ale zato horšia cesta" 🙂
Odpovedať
@igor256 ten pomer ktorý hľadáš je 1:5 čiže tých 2-3 CM tam kľudne môžeš dať. Určite to len pomôže.
Odpovedať
@eagleowl keby si mal porovnat ci lepsie izoluje 20cm vzduchova medzera, alebo v tej medzere napratanych 40cm vaty tak tiez budes za tu vzduchovu medzeru? Ak tak preco a aky je rozdiel ci je to 20 alebo 2cm? (to nehovorim o prudeni vzduchu v tej medzere kedze sa nejedna o rovny strop ale o sikminu)
Odpovedať
@igor256 podľa logiky @eagleowl by si nemal dávať žiadnu izoláciu šak vzduchová medzera lepšie izoluje.
Odpovedať
Profilova fotka
@tom329 chlapci...keď Vás toto baví 🙂....mňa nie....... Áno, myslím si že 2cm uzavretá vzduchová medzera (aj v šikmine) bude izolovať lepšie ako 5cm vata stlačená do tejto medzery....o 20cm medzere si to nemyslím ani náhodou....ale o tej tu doteraz nebola reč 🙂......ale môžete to rozvádzať veselo ďalej....ja som k téme napísal autorovi moje doporučenie. Tým to považujem za uzavreté z mojej strany.
Odpovedať
@eagleowl jo a s tym uzavretim je tu trosku problem.
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl Nevarím z vody, podobný detail som riešil aj u seba. A technológ z Isoveru (nie obchoďák, ale človek ktorý reálne rieši výrobu a technológiu) mi to veľmi pekne vysvetlil. Jednoducho väčšie stlačenie = vyššia hustota = väčšia lambda. Ale pozor, samozrejme zmenšuješ hrúbku. Takže 50mm vata stlačená na 30mm bude mať síce lepšiu lambdu (súčiniteľ tepelnej vodivosti), ale samozrejme horší celkový R (tepelný odpor) lebo zmenšil hrúbku. Ale v tomto prípade je to v poriadku. A vzduchová medzera určite nebude lepšie izolovať, musela by byť hermeticky uzatvorená, čo určite nebude. Podľa tejto teórie by bolo najlepšie zateplenie urobiť každé 2cm hrúbky parozábranu a nedávať žiadnu vatu...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?