Pomoc s vyberom lokalnej rekuperacie

Dobry den, Chcela by som poprosit o radu okhladom rekuperacie v starsom RD. Mame RD postaveny v 1990 v radovej zastavbe, dvojposchodovy s plochou strechou (kocka ktora ma na pol domu balkony z predu aj zo zadu). Dom zatial nie je zatepleny (zateplenie je planovane). Okna plastove s dvojsklom. Vykurovanie kondezacnym kotlom a radiatormi. Všetky riešene izby sú na jednom poschodí - tri splane a jedna kupelna. Momentálne sme vo fáze rozhodovania. Problem c.1. V kupelni (9m2; 24m3) sa po vecernom kupani/sprchovani zvysi vlhkost z 60 na 85%, je z toho orosene okolie okien a skla, samozrejme aj vyspliechana voda na podlahe od deti. Kupelna nie je odvetana ventilaciou. Jedine riesenie je nechat otvorene okno a cakat kym sa znizi vlhkost vetranim. Kedze okno po vecernom sprchovani zatvarame az nad ranom, tak to sposobuje vychladnutie kupelne. Odvetranie ventilaciou na strechu nie je mozne, lebo neexistuje. Jedine riesenie je odvetranie cez stenu na ulicu (resp. balkon). Rozhodli sme sa to riešit rovno rekuperaciou a tam zvazujeme dve moznosti tykajuce sa lokalnej rekuperacie: 1. lokalna rekuperacia s keramickym "vymennikom" so spätnym tahom konkretne: https://www.krby-kotly.sk/rekuperator... , ktora automaticku regulaciu rýchlosti - (má 4st. rýchlosti: 15/28/48/68 m3/h), snimac vlhkosti, aj teploty, takze zachytí narazove zvysenie vlhkosti a aktivuje vyšší vykon (max 63m3/h). V skusenostiach zakaznikov som sa ale dočítal, ze pri zvysenej vlhkosti sa rekuperacia zapne na vyssi vykon, ale len v rezime odsavania, t.j. neprepina sa tam a spät, aby vymenila vzduch v miestnosti a zaroven znizila tepelne straty. Kezde vsetky izby s rovnakou lokalnou rekuperaciou by boli na jednom poschodi, obavame sa, ci rekuperacia v kupelni zapnuta na max vykon v režime odtahu, nesposobi nasavanie studeneho vzduchu cez ostatne tri rekurepacie na tom istom poschodi. To nas priviedlo na myslienku pouzit v kupelni iny typ rekuperacie a to Mitsubishi VL-50E, co je lokalna rekuperacia s max vykonom 54m3/h, ktora má Entalpický výmenník so spätným získavaním vlhkosti. Ako výhodu vnímam to, ze v miestnosti nebude podtlak ako v prvom prípade. Ako potencionálny problém vnímam to, ze Entalpický výmenník prenáša aj vlhkosť, ktorej sa ale chceme v kúpeni zbaviť. (otazku regulácia pri Mitsubishi VL-50E neriešte - to vyrieši manžel hygrostatom). Finálna otázka č.1: ktorú z týchto dvoch rekuperácii, by ste odporučili pre daný účel použiť? Problem č.2 sa týka spálni (spalna 1 - 20m2, 52m3, spalna 2 -20,5m2, 54m3, spalna 3 -14,5m2, 38,5m3) Po tom co pribudli deti, zatvarame dvere v spalnach a do rana sa "nadycha" vlhkost (a vydýcha vzduch). Nasledkom toho bojujeme rano so zvysenou vlhkostou, orosenymi oknami, pripadne obcasnou plesnou v rohoch, ako dosledok zvysenej vlhkosti v spanach (rano je vlhkost zvysena na 65%). Ako riesenie chceme pouzit hore uvedenú lokalnu rekuperaciu s keramickym "vymennikom" so spätnym tahom, do kazdej z uvedených izieb. Problém je len s umiestnením. dom je v radovej zástavbe a okná máme cez celú šírku izby. Jediné miesto kde sa dá umiestniť rekuperácia, je na stenu, pod okno, kde je pripojenie radiátora - doslova rekuperacia bude pod oknom a nie pod stropom ako býva zvykom. Finálna otázka č.2: ak umiestnime rekuperaciu pod okno (t.j. nie pod strop), spôsobí to problém s vetraním, alebo zníženú účinnost výmeny vzduchu (vetrania)? Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
do tak malého zariadenia sa nedajú umiestniť potrebné plochy bez rizika zanášania , takže o účinku pochybujem. Vyrába sa to a používa, ale v iných podmienkach ako sú u nás.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

do tak malého zariadenia sa nedajú umiestniť potr…
@jan45 kde sú tie iné podmienky?
Odpovedať
Dakujem. Nechcem sa bavit o teme ucinnosti. Precital som si velmi vela recenzii na amazone, alergu, ebayi z roznych kutov sveta, oslovil som znamych aby sa podelili so skusenostami a v tom mam jasno. Potrebujem len pomoct s rozhodnutim, ci do kupelne bude lepsi typ 1 alebo 2 (popisany v prvom prispevku) a ci umiestnenie rekuperacii v spalnach pod okno bude mat negativny vplyv na vymenu vzduchu, pripadne uvitam ak uvediete fakty a racionalne argumenty, nie domnieky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od buggi7:

Dobry den, Chcela by som poprosit o radu okhlado…
@buggi7 Treba dat pozor na to zateplenie, idealne montovat rekuperaciu az po nom, pokial rury cez stenu nie su variabilne (ze sa daju natiahnut/vsunut do seba - to pri tych pseudorekuperaciach-"fukackach" dnu-von asi nebude problem). Pri tom Mitsubishi VL-50 sa rura odrezava na mieru, takze ak by nebolo zateplenie, museli by ste k diere v stene pridat zvonku material v sirke buduceho zateplenia (polystyren) a az na to dat koncovy vonkajsi diel rekuperacie. Ale tie Mitsubishi s entalpickym vymennikom asi ne su vhodne do prilis vlhkych prostredi typu kupelna. Osobne prevadzkujem 3ks VL-100, jedna bude mat uz 4 roky ,2 maju 3 roky a nemam s nimi problem, ale su v normalnych izbach. Ale je tu jeden uzivatel, ktoremu navlhol vymennik a ma s tym problemy (asi byva v oblasti s vacsimi mrazmi), preto by som do kupelne radsej tu Mitsubishi nedaval a radsej tam dal obycajny odtahovy ventilator, aj za cenu podtlaku, alebo to okno otvarajte uplne dokoran na kratsi cas a nemusi byt otvorene celu noc. Pri lokalnych rekuperaciach je podstatne: 1. kapacita vymeny vzduchu (1 osoba v pokoji spotrebuje cca 25-30m3 cerstveho vzduchu za hodinu) 2. hlucnost samotnej rekuperacie (dost vysoka aj na najnizsom stupni pri vami vybranom modeli - 27dB pri vzdialenosti 1,5m a to len pri vymene 15m3/hod) 3. tlmenie hluku/vetra zvonku (zvladnu tie 2-6,6W vetraciky narazovy vietor?) Mate tam ale moznost „ochrana pred intenzívnym vetrom/hlukom“, takze ak by ste vybrali tento model, urcite si to dajte, asi vedia, preco to ponukaju 4. ucinnost rekuperacie tepla. Ja som preto vybral do izieb Mitsubishi VL-100, lebo ma dostatocny vykon pri prijatelnej hlucnosti - 60m3 pri 25dB ale pri vzdialenosti 3m (kazde navysenie hluku o 3dB je pre ucho ako dvojnasobna hlucnost), tlmi hlucnost zvonku o vyse 30dB (a to je fakt) a ma klapku, ktorou sa daju uzaviet diery von. Pre mna su tie prefukovacky detske hracky. Nehovorim, ze nieco nevyvetraju, ale vzhladom na ich cenu a vykon je to aspon pre mna nedostatocne. Tiez je divne, ze vyrobcovia uvadzaju, ze nejaky model vyvetra tolko a tolko m3 priestoru za hodinu. Mozno vyvetra, ked tam nikto nie je, ale ked tam pridu ludia, vykon je vacsinou nedostatocny (lebo ma byt 25-30m3/hod na osobu v pokoji). Ale je pravda, ze je lepsie aspon nieco, ako nic. Ak by ste chceli robit dieru pod okno, mozno by to nebolo az tak zle. CO2 totiz klesa k zemi, takze cim nizsie budete odsavat, tym ucinnejsie pojde CO2 von. Kamarat mal urobenu v panelaku dieru na balkon, v lete tam mal pustenu mobilnu klimatizaciu a v zime tam osadil lokalnu rekuperaciu (prefukovacku dnu-von) . Mal to tiez v urovni niekde pod oknom a fungovalo mu to.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od durino:

@buggi7 Treba dat pozor na to zateplenie, idealne…
@durino odťahová ventilátor kde vyviesť? Dá sa urobiť do strechy? Cez skridlu s čiapkou? Nebude to kondenzovat.?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@durino odťahová ventilátor kde vyviesť? Dá sa ur…
@blackp Nemam skusenosti s montazou odtahovych ventilatorov, iba s pripojenim do existujucej vzduchotechniky. Bolo napisane, ze jedine riesenie je odvetranie cez stenu na ulicu (resp. balkon). Takze by som spravil dieru (ako v pripade rekuperacie, len mensiu na rozmer ventilatora), osadil prislusnu ruru s miernym spadom smerom von, z vnutornej strany dal odtahovy ventilator, za nim spatnu klapku (silikonovu-tesnu), na vonkajsiu stenu by som sa to snazil nejako esteticky prisposobit, ale najlepsie tak, aby tam bol presah od steny, aby pripadny kondenz vytekal mimo fasadu, dalej este jednu spatnu klapku, aby bola v rure v stene vzduchova tepelna izolacia (medzi 2 klapkami), na vonkajsiu stranu nejaku mriezku/vyduch, aby tam neprsalo. Neviem, ako by sa to spravalo v silnych mrazoch, ci by vonkajsia spatna klapka neprimrzla od kondenzu. V tomto mozno poradi niekto skusenejsi.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od blackp:

@jan45 kde sú tie iné podmienky?
@blackp v trópoch
Odpovedať
Montovali sme 5 ks lokálnych rekuperacii podľa projektu lebo kvôli stropom nemohla ísť jedna centrálna. 3 išli do troch spálni a 2ks išli do kuchyne s obývačkou
Odpovedať
Lokalne rekuperacie pouzivaju na celom svete. Nasiel som recenzie z Fínska, Dánska, Anglicka (jeden užívatel žije v oblasti kde je zvýšená vlhkosť 300 dní do roka) a dokonca som našiel recenzie aj z ruska a ukrajiny, kde užívatelia recenzovali účinnosť pri -15°C, takze nasom pasme je pouzitelna. Vela uzivatelov chvali znizenie vlhkosti, vymiznutie rosenia okien, zlepsenie spanku. Zaroven poznam troch spokojnych majitelov lokalnych rekuperácii, ktoré sú ale použité v bezných miestnostiach, nie v kúpelni. Ako som písal, otazka, či to má zmysel je bezpredmetná. Bývame pri Trnave a z dlhodobého hľadiska tu nie sú trvalé mrazy. Spomenute vetranie cez okno je v našom prípade v zime neprakticke. Okna su sklopné, dajú sa otvorit len tolko, co dovolí doraz. Kto pouzije kupelnu posledny, ten otvorí okno. Rano pri vstavani do prace sa okno zatvorí. Pri kupani malych deti sa na obklade stien kondenzuje para a "cela kupelna je mokra". Preto to potrebujeme riešiť komplexnejsie, ako vetranie oknom. Co sa týka otázky odvetrávacieho otvoru, mame v plane spravit otvory cez stenu na balkon (svojpomocne). Smerom na strechu ist nechceme, lebo je to komplikovanejsie - plocha strecha je nad kupelnou najhrubšia - najvyssi bod spadu. Na taky zasah do strechy by sme museli volat firmu. Touto cestou ist nechceme. Co sa tyka kondenzovania, vsetky rekuperacie maju v navode na montaz podmienku vyspadovania potrubia smerom von a zaroven maju exterierove kryty, ktore vedia odkvapavat kondenzat mimo fasady (aj ked na produktovej fotke to nemusi byt vidno). Ak odsávaci ventilator rieši niekto iny a obáva sa kondenzátu, dá sa pouzit potrubny diel so zachytavacom kondenzatu, ktorý má prepad do odpadu (cez sifon), alebo prepad pod zateplenim az na "zem" (ak sa prepadove potrubie instaluje pred zateplenim). Ale to len pre info. Pri otazke, ci do kupelne pouzit odsavaci ventilator, alebo rekuperaciu, su moje myslienkové pochody nasledovne. Nakolko riesime konkrétny problem s odvodom vlhkosti v kupelni, ktorý je celoročný, nechcem pouzit obycajny ventilator s vypínacom, lebo urcite nastane situacia ze ho obyvatelia zabudnu zapnut, alebo ho zabudnu vypnut, alebo ho vypnu skor ako klesne vlhkost na priatelnu hodnotu. Preto by v takom prípade bolo vhodne pouzit odsavaci ventilator s hygrostatom, ktory sa aktivuje pri zvysenej vlhkosti a vypne po klesnutí vlhkosti na nastavenú uroven. Nasiel som konkretny typ, jeho cena je 130€ a ma saci vykon 115m3/h (https://www.pvmsystem.sk/cata-ventila...). Ten vzduch sa ale odsaje z domu a je to teply vzduch, ktory sa musel "vykúrit". Ak zároveň inštalujeme dalšie tri rekuperacie v spalnach, tak moze nastat situacia ze podtlak vyvolany odsavacim ventilatrom v kupelni, sposobi nasavanie chladneho vzduchu cez ostatne tri izby, kde budu dalsie rekuperacne jednotky. Preto mi príde racionálnejšie použiť rekuperáciu aj v kupelni, ktorá vzduch v kupelni len "vymení" (Mitsubishi VL-50E). Takze v súvislosti s vysie uvedenymi faktami a predpokladmi, myslite si ze pouzit spomenute typy rekuperacie v kupelni, by bolo neracionalne? Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od buggi7:

Dobry den, Chcela by som poprosit o radu okhlado…
@buggi7 ten geniálny "sem-tam-fuk" má len dve možnosti, ak funguje v tom genitálnom 😁 režime vstup 45 sekúnd / výstup 45 sekúnd .....45 sekúnd buď nasávate do domu vzduch netesnosťami (alebo nič nenasávate) a 45 sekúnd netesnosťami vytláčate vzduch (alebo nič nevytláčate) tak že rozdiel medzi týmto "sem-tam-fukom" a obyčajným ventilátorom (z ktorého máte zbytočnú fóbiu) je z praktického hladiska len cena....(účinnosť bude skoro rovnaká-ale o tej ste sa nechceli baviť - tak to rešpektujem🙃 ). Čo sa týka tej fóbie z obyčajného ventilátora: "urcite nastane situacia ze ho obyvatelia zabudnu zapnut, alebo ho zabudnu vypnut, alebo ho vypnu skor ako klesne vlhkost na priatelnu hodnotu".....k tomu len toľko že vypnutie sa dá riešiť obyčajným časovačom nastaveným na interval, ktorý sa ukáže ako dostatočný na odsanie dostatočného množstva vzduchu.....tak že potom už hrozí len zabudnutie zapnutia......čo nie je až také kritické....to sa dá tréningom zautomatizovať😁 A čo som tým celým chcel povedať....že 45/45sec režim je meganezmysel, ktorý ušetrí rádovo menej ako deklaruje .....
Odpovedať
@eagleowl: zaujimaju ma fakty a argumenty, nie vase fabulovanie a zosmiesnovanie mojho vyberu. Napiste mi argumenty preco nepouzit rekuperaciu v kupelni? Ak nie rekuperaciu preco nepouzit rovno ventilator s hygrostatom?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od buggi7:

@eagleowl: zaujimaju ma fakty a argumenty, nie va…
@buggi7 úžasná vzťahovačnosť a ješitnosť😀....Váš výber je Váš výber....ja Vám ho neberiem.....ale nič to nemení na jednoduchej fyzike, ktorá nemá s fabulovaním nič spoločné.....ak chcete vytiahnuť z miestnosti vzduch tak ten sa musí nahradiť okamžite iným - inak vytvárate podtlak....taký pidi ventilátorček na vytvorenie seriózneho podtlaku nemá výkon....naviac.....bežný dom(ako máte) nie je zďaleka vzduchotesný (a nie sú ani domy stavané dnes s prihliadaním na detaily aby sa dosiahla maximálna vzduchotesnosť )...teda ka nejaký podtlak (alebo pretlak) niekde vznikne je kompenzovaný okamžitým prienikom vzduchu s exteriéru....a posledný fakt je že semtamfuk si fúka ten vzduch pred seba a potom ho presne z rovnakého miesta zase odoberá. Napísal som Vám že ja by som použil ventilátor s časovačom.....vzhľadm na to že niečo čo ja považujem za argumenty Vy považujete za fabulovanie nemá zmysel aby som niečo ďalej argumentoval....
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od eagleowl:

@buggi7 úžasná vzťahovačnosť a ješitnosť😀....Váš …
@eagleowl Myslim, ze preto, aby k situacii s podtlakom a pretlakom nedochadzalo, sa tie prefukovacie (dnu-von) rekuperacie instaluju v paroch a su synchronizovane, ze v jednej izbe nasava a v druhej izbe vyfukuje a potom sa to otoci. V pripade 3 jednotiek by to uz nefungovalo idealne, mali by byt vzdy v pare. @buggi7 Prefukovacia rekuperacia v kupelni by v pripade znizovania vlhkosti (na co ju chcete) isla v rezime odtahovy ventilator, ako bolo napisane: -> V skusenostiach zakaznikov som sa ale dočítal, ze pri zvysenej vlhkosti sa rekuperacia zapne na vyssi vykon, ale len v rezime odsavania. Nasiel som v navode VL-100, ze sa nema instalovat v kupelniach a vlhkych priestoroch: Do not install the unit in a bathroom or other highly humid location. (Fire or electric shock may result.) V Navode VL-50: Do not let the unit get wet. Fire or electric shock could result. Cize VL-50 by sa nemala namocit - podla vyrobcu kvoli elektrike a bezpecnosti. Takze instalacia do kupelne je otazna. Ale nepisu tam nic o tom, ze by sa poskodil vymennik.
Odpovedať
@durino dakujem za konstruktivnu reakciu a cas ktory ste tomu venovali. Co sa tyka poctu rekuperovanych izieb, dokopy by boli styri (1x kupelna a 3x spalna, ale mozeme dat piatu -VL-50 do kupelne a stvrtu spätnu nedame do kupelne, mozeme ju dat do obyvacky, alebo kuchyne), zaroven mate pravdu, ze rekuperacie maju bezdrotovu synchronizaciu. Az potom, co som sa docital, ze v pripade zvysenej vlhkosti sa kupelnova spätna rekuperacia zapne na do rezimu odsavania na vysoky vykon, som zacal hladat inu alternativu a naskytla sa VL-50, ale tam som tiez narazil na toto upozornenie o uraze elektrickym prudom v kupelni v navode na montaz. Pisal som aj do dvoch firiem, ktore maju v ponuke VL-50 a dopytoval som sa ci je vobec do kupelne vhodna (ci uz otazka vlhkosti, otazka entalpickeho vymennika, alebo ci tam dat odtahovy ventilator). Dosla len iedna odpoved a to, ze len par zakaznikov, maju VL-50 a VL-100 v kupelni sa nestazuju, ale castejsie montuju spätnu lokalnu rekuperaciu. Zaroven som nasiel na internete par fotiek instalacii VL-50 v kupelni. Fotky boli zo Slovinska a Danska. Neviem no. Dufal som, ze niekto, kto sa v problematike vyzna, napise informaciu o tom, ze lokalna rekuperacia sa do kupelne nedava, lebo (vysvetlenie), alebo potvrdi, ze lokalna rekuperacia sa dava aj do kupelne a nie je to problem ziaden problem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od buggi7:

@durino dakujem za konstruktivnu reakciu a cas kt…
@buggi7 Prepáč, ale ak máš štipku rozumu a aspoň nejaké základy fyziky ovládaš, tak si určite vieš predstaviť, aké deje nastávajú na tom vymenniku pri mínusových teplotách a tej vlhkosti v kúpeľni... A je úplne jedno akej konštrukcie ten výmenník je, kto tu lokálnu rekuperáciu vyrába. Ale keď čítam, tak si urputne presvedčený o svojom správnom riešení, takže kúp, nainštaluj a po dvoch rokoch tu daj svoje postrehy ako inšpiráciu pre ďalšieho.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@buggi7 Prepáč, ale ak máš štipku rozumu a aspoň…
@frantisekca takze ake riesenie navrhujes?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od buggi7:

@frantisekca takze ake riesenie navrhujes?
@buggi7 To som už napísal. Vidím, že čítaš iba to čo chces a ostatok ignoruješ. Tam iné riešenie není a aj táto téma je zbytočná.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Pridam subjektivne skusenosti po montazi a mesiaci pouzivania, ak by niekto hladal informacie a skusenosti. Napisem o vsetkom, na co som bol zvedavy, ale nenasiel som na nete odpovede. Dom postaveny 1990, kocka s plochou strechou, okna len vpredu a vzadu, zatial nezatepleny. Styria obyvatelia z toho dve deti (1,5+4r). Po dlhom hladani som vybral starsie rekuperacie: Aspira Ecocomfort RF 160. Zaujali ma funkcie: - 3 pracovne rychlosti ventilatora - 4. najpomalsia rychlost - nocny rezim - pevny cyklus 45/45s - variabilny "smart sensor" cyklus 10-120s podla interierovej a exterierovej teploty vzduchu (nizsia ext. teplota skracuje cyklus, aby sa nenasaval zbytocne schladny vzduch) - sledovanie urovne relativnej vlhkosti a automaticky rezim odsavania na 2-12min 1x za hodinu, kym neklesne vlhkost pod nastavenu uroven (uroven mozne nastavit na 50/65/80%) - snimanie okoliteho svetla a automaticka aktivacia nocneho rezimu, ktory spomali ventilator tak, ze ho nie je pocut. Da sa vypnut aut. nocny rezim, da sa vypnut aj sledovanie vlhkosti. Da sa rucne zapnut nocny rezim na trvalo. Co sa tyka snimacov, vzhladom na cenu som bol skepticky ci to naozaj bude mat reklamovane funkcie, kedze taketo funkcie "mavaju" lokalne rekuperacie s cenou 600-700€. Skontrolova som DPS a nasiel som termistor, fotodiodu aj snimac relativnej vlhkosti. Na riadenie pouzivaju MCU Atmel, takze to nebol lešteny prd. Co sa tyka nakupu, v dnesnej dobe e-shopov sa da kupit priamo z talianska od vyrobcu za 330€/ks, ale na koniec som ich kupil od severnych susedov este lacnejsie, cena 1200€ za 4ks. Protiprudove lokalne rekuperacie ma odradili cenou. Mal som zalusk na mitsubishi VL50 a VL100, ale vzhladom na cenu a absenciu regulacie som od toho upustil. Montaz 5.1.24., diery vyvrtala firma s jadrovym vrtakom a odsavanim, neporiadok minimalny. Vrtanie trvalo dokopy hodinu aj s presuvanim medzi izbami, cena 160€. Namontovane su, pod stropom v obvodovej stene, diagonalne voci interierovym dveram v troch spalnach na poschodi a v obyvacke na prizemi. Rekuperacie som montoval spojpomocne, montaz trvala cca 8hod. Na YT je vela videi s montaze - nie je to nic komplikovane. Po mesiaci sme zhodnotili s manzelkou, ze to bola dobra investicia. Od montaze sme prakticky neotvorili okna v danych izbach. Objektivne hodnotenie: v kazdej izbe mame vlhkomer a vlhkost klesla z 60-65% pod 50%, bezne je vlhkost okolo obeda 35-45%. Samozrejme rano po prebudeni je vlhkost okolo 50- 52% a na oknach je vyzrazana vlhkost vo forme orosenych skiel, ale uz len niektore dni a len v rohoch okna, nie po celom spodnom okraji. Pred montazou bol spodny okraj okna oroseny do vysky 2-4cm. Co sa tyka ucinnosti. Ked bolo v januari dva tyzdne pod nulou (u nas 0 az -5°C), subjektivne sme citili "sviezi vzduch". Teplomery v izbach hlasili o 0,5° nizsiu teplotu ako je nastavena na kureni, ktore je nastavene na 21°C. Predtym sme ale nesledovali teplotu na teplomeroch v jednotlivych izbach. Aby som bol objektivny, zo zvedavosti som pod kryt rekuperacie pripol termistor na meranie teploty nasavaneho vzduchu, ktory bol pripojeny k multimetru a pri vonkajsej teplote -2°C som meral teplotu nasavaneho vzduchu pri minimalnej rychlosti (nie nocny rezim). Je normalne, ze pri nasavani sa vymennik "vybija", takze pri nasavacom cykle je na zaciatku teplota rovnaka ako izbova a postupne klesa. Chcel som vediet, kam az klesne. Pri fixnom rezime 45/45s klesla teplota nasavaneho vzduchu na konci cykku na 8-9°C. Pri rezime "smart sensor" sa cyklus skratil na 10/10s a teplota na konci nasavacieho cyklu klesla na 14°C. Subjektivne hodnotenie: Rano, nie je v izbe vydychany vzduch, aj ked je celu noc rekuperacia prepnuta do nocneho rezimu. Rano po odtiahnuti zavesov sa rekuperacia prepne z nocneho rezimu na minimalnu rychlost a ten kusok vlhkosti na sklach zmizne do hodiny. Ako velky bonus vnimame to, ze v izbach je vzdy cerstvy vzduch. Perlicka je, ze ked deti prdia "smradochov", alebo maly vypusti bombu do plienky a zasmradi celu izbu, tak za 15min po tom nie je ani stopa. Dasli subjektivny priklad- ked sme mali pred montazou rekuperacie navstevu a v obyvacke bolo 6 dospelych a 4 deti, za 90min bol vzduch vydychany a vsetci sme sa citili neprijemne. Teraz kedze rekuperacia vetra priebezne sa nic take nedeje (aj ked len na minimalnom vykone). Nevyhody. Je pocut "zvuk". Nie je to nic rusive alebo strasne, po 2hod to clovek nevnima. Spat sa da aj pri minimalnom vykone (t.j. nie nocnom rezime). Zaroven je vyraznejsie pocut stekanie susedovho psa (nie viac ako v lete, ked su v noci pootvarane okna). Nic z toho ale nenarusa spanok. Vyskusane aj na detoch.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od buggi7:

Pridam subjektivne skusenosti po montazi a mesiac…
@buggi7 a teda dali ste aj do kupelne? a vsetko ok tam?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sunshine85:

@buggi7 a teda dali ste aj do kupelne? a vsetko o…
@sunshine85: nie kupelnu som este neriesil
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?