Pred cca 30 rokmi nikto neriešil nejakú tvrdosť polystyrénu, ani ja nie. Kúpil som najbežnejší biely a súčasne jediný typ polystyrénu, aký momentálne vtedy mali v št. podniku STAVIVÁ (lebo tu práve bol najlacnejší), hrúbky 5cm. Nahádzal som ho na betónovú platňu novostavby RD, zalial cca 4 - 5 cm poterom a vybavená vec. Bývam 27 rokov a všetko slúži k perfektne. Podlahy sú také, ako keby som ich bol zhotovil pred týždňom. A ani žiadne strašiaky v podobe nejakého "sadania podlahy", či niečo podobné.
@palo18 Vtedy by som dal to, co by bolo k dispozicii. A hlavne by som o 30r neskor netliachal, ze to stacilo vtedy a staci to aj dnes 😄 😄 ok mas vacsi, ja mam len 20 😄 😄 😄 ale zato XPS 😄 😄
debata sa previedla na osobné útoky a kto má aký (PS). Fakt je, že pri podrobných výpočtoch (zbytočných) sa pevnosťou PS menia aj jeho izolačné vlastnosti a teda aj použitá hrúbka. Pevnosť PS100 v tlaku je 100kPa, to je po starom cca 1kg/cm2. Aj bodový tlak sa cez betón roznesie na cca 20 cm2 , keby sme aj počítali so stlačením 10%, časť vznikne už zabetonovaním, Prídavok od nahodilého zaťaženia je už minimálny.
@gabriela1603 myslim ze @jan45 dal presnu odpoved. (ako vzdy)
napr.: Ja kvoli obmedzenej buducej vyske som daval 5+3cm sivy 150-ku. Na tom je 6-7 cm cementovy poter. Klesnutie ziadne.
PS: Ale to bola cena za polystyren pred 2r. za drobne oproti dnesnym.
Pod 500l zásobník vody stačí 150ka polystyrén v hrúbke 180mm , alebo je potrebný pevný základ ? Realizátor kúrenia ma prehovára na pevný základ a nie polystyrén.
@purplesticks Ja som daval 500 kPa XPS. Asi by stacil 300kPa, ale nie je ovela drahsi, pri ploche technickej v pohode.
Ale mam technicku v nevykurovanom suterene a islo tam len 60 mm. 180mm som nepocital rozdiel 😄