Zdravím vás,
chcel by som sa spýtať ohľadom zateplenia, ktoré sa chystáme budúci rok zrealizovať. Dom je postavený z Heluz 30, železo betónový strop 15cm, v celom dome sú na stropoch sadrokartóny, v podlahe je zateplenie 17,5 cm polystyrén. Fasádu by sme chceli zatepliť 20cm polystyrénom, základy 15cm styrodurom cca 1tehla (sokel) a pod terénom 1 až 1,5 DT ako to vyjde. Celkovo sú DTčka 3. Vodorovná hydroizolácia bude zhruba 8cm pod úrovňou terénu. V podkroví sa do budúcna možno počíta zo zobytnením, zatiaľ sa bude využívať ako odkladací priestor. Nevieme ako ho zatiaľ zatepliť čo najefektívnejšie a najekonomickejšie, či dať len jednu vrstvu isoveru medzi krokvy 20 cm alebo rozprestrieť izoláciu po železo-betónovej doske. Strecha má sklon 40 stupňov. Pôdorys domu je obdĺžnik 15,2 x 8,5 m. Izby sú orientované na juh, obývačka s kuchyňou HS portál (3m) na juh ostatné okná východ a sever. Nadmorská výška je 260 m.n.m. Vykurovanie je elektrické podlahové.Myslíte, že to bude takto ok, alebo by ste niekde pridali, poprípade niečo zmenili? Ďakujem za každý názor.
@jozef244 vzjadrim sa len k podkoviu. Tiez som riesil tuto dilemu a nakoniec som sa rozhodol pre definitivne zateplenie medzi a pod krokvy, lebo riesit to nejakym docasnym sposobom nema zmysel. Kupil som sklenu vatu 22cm s lamdou 0,033 W/m.K, a budem davat dve vrstvy.
@marcel714 nie, financne to vychadza horsie ako klasika, ktoru si viem urobit sam. Iba ak by som bol obmedzeny priestorovo, tak by som nad tym uvazoval.
@jozef244 ja som za rozrolovanie mäkkej vaty po žb doske. Ušetríte tak na vykurovaní podkrovia a budúcnosti, ak sa bude zobytňovať, môžete ešte urobiť v streche úpravy, ako vikier, prestupy strechou, či výmena poistnej hydroizolácie, ak zdegraduje. Navyše, ak teraz zateplíte strechu, musíte parotesne urobiť parozábranu a následne podkrovie pravidelne vetrať
A keby dame tento rok izolaciu len medzi krokvi 20 cm bez parozabrany a dalsi rok dokoncime pod krokvi plus parozabrana? Ide o to ze prioritne potrebujeme zateplit fasadu a zaklady kde su urcite najvacsie uniky tepla. A jedna sa nam momentalne aj o financie.
@jozef244 aby mohla tepelná izolácia dobre fungovať, musí byť minimálne pri jednej vzduchotesnej vrstve (parozábrana, omietka, betón), ideálne medzi dvomi vzduchotesnými vrstvami (plech - purpena - plech). Keď dáš vatu len tak do priestoru medzi krokvy, bude izolovať len v bezvetrí
@marcel714 Sú dva druhy purpeny - s otvorenou bunkovou štruktúrou (mäkká) a s uzavretou bunkovou štruktúrou (tvrdá). Cez tú mäkkú para prechádza a cez tvrdú nie
@jakino ano,to viem.Takze ak nastriekam na pivale medzi krokvy (20cm) 30 cm makkej peny a neplanujem podkrovne byvanie,mal by som dat aj parozabranu pod to?
Btw odporucas datveste izolaciu aj na podlahu povale?Je z betonoveho miaka 25ky a 6cm nadbetonaz.
@marcel714 betón je dobrá parobrzda, na ten netreba dávať parozábranu a ani na povalu už netreba nič dávať. To platí, ak dáš penu na betón. Ak dáš penu do strechy, treba dať odspodu peny parozábranu. Len akurát, že keby si dal 60 cm mäkkej vaty, mal by si to o polovicu lacnejšie a 2x lepšie by to tepelne izolovalo...
@jakino ja to chcem.praveze rozdelit a dat aj tam aj tam.Aby nebolo v lete na povale pod ciernou skridlou peklo,ze mi az lyze povykruca.a zase dat nieco aj priamo na povalu.
@jakino mam otázku na teba. Tiež budem riešiť zateplenie stropu. Strop je od porfix nosníky, vložky +zálievka 5-6 cm betonova. Bude ten betón slúžiť ako parobrzda? Alebo treba dať, aj parozabranu na betón pod tepelnú izolaciu?
V betóne nieje žiadna prasklinka :-) dva dni pred betonazou lial dážď v kuse, tak som strop nemusel pred zalievkou polievať vodou a na druhy deň po betonazi som ho cely prekryl foliou kvôli odparovaniu vody a ešte som vodu zalieval pod foliu na foliu, kvôli horúčavam co nastali potom.