Dobrý deň, mnohí s nami pre inšpiráciu zdieľate fotky na blogoch, ja by som rád skôr technické riešenia. Išiel som trocha inou cestou, tak možno niekoho to inšpiruje... Samozrejme, rátam s tým, že sa nájde mnoho hejterov, napokon ja tu aj veľa predajcov TČ, a iní zas môžu mať pocit, že si práve vybrali pri stavbe RD zlé riešenie. Nič z toho nie je pravda, dávam iba zopár prvých mojich "odlišných" skúseností "do obehu".
RD pri Banskej Bystrici, dvojpodlažný, 210 m2 vykurovanej plochy + nevykurovaná dvojgaráž. Architekt bol "umelec", pekný projekt, v technológiách sa vôbec nevyznal, ale nevadí, aj tak ma bavilo naštudovať si to. Náš koncept by som nazval Vládzem - Nebudem vládať. Teda momentálne sme ešte v produktívnom veku, do domu si v podstate môžeme dať akúkoľvek bežne dostupnú technológiu, ale o 15 rokov, (keď sofistikované technológie dosiahnu svoju životnosť) budeme na dôchodku. Možno nebudeme vládať finančne, možno ani fyzicky.... Navyše štát tým neustálym sprísňovaním noriem chce povedať jediné: bude problém s energiami, budú drahé, možno ťažko dostupné, možno budú výpadky. Preto som chcel dom, ktorý bude technicky jednoduchý. Z toho dôvodu nemám TČ, ani inteligentnú domácnosť, dokonca ani rozvody vodnej podlahovky, ani ÚK, a ani elektrovoltaiku (mám iba kábel na strechu).
Základom je tvar. Zadal som architektovi kocku, on to trocha poludštil, takže výsledný tvar je sexi, ale zato iba nepatrne narúša ten ideálny tvar kocky. Veľké okná na juh, ale čiastočne aj východ a západ (ale zas nie celé presklenné steny). Ytong 300, zateplenie 22 cm (malo byť 20 cm, ale chcel som aspoň 5+4 na prekladoch pod kastlíkmi vonk. žalúzií). Rovná strecha, 35 - 45 cm polystyrén. Nad SDK ešte 10 cm vata, ale nie všade (asi na 80% horného podlažia). V podlahe 17 cm šedého polystyrénu, ale viete, ako to vyzerá v podlahe. Samý kastlík pre vodu, odpad, káble... Okná sú najslabší článok, čo sa týka izolačných vlastností. Strašili ma, že plast by mohol robiť problémy pri tých rozmeroch, tak som pustil do gatí a napriek tomu, že som chcel dať peniaze prioritne do nízkej energetickej náročnosti, zvolil som hliník (okrem malých okien na sever). Tie okná vychádzali ako slabý článok aj vo výpočtoch, a aj v realite tie rámy sú studené. Najlepšie hliníkové sú vždy horšie, ako najhoršie plastové (drevené). Ale zas umožnilo nám to dať bezrámové rohy. Sklá sú špičkové, a zas na tých veľkých oknách je pomerne priaznivý pomer skiel a rámov.
Teraz použité technológie: Kúrenie elektrické v podlahe (devi káble). Akúkoľvek vodu v kúrení som nechcel po mnohých skúsenostiach s UK v rôznych domoch. Elektrické kúrenie je síce prevádzkovo drahé, ale zas je ideálne a jednoducho nezávisle v izbách regulovateľné. Navyše nepočítam, že to bude hlavný zdroj kúrenia. Hlavný zdroj kúrenia je kachľová pec s krbovými dvierkami (akumulačná). A to tom je hlavne to moje (pozitívne) prekvapenie, ktoré chcem s vami zdieľať. Tá pec vykúri z 90% celý dom napriek tomu, že tam nie je žiadna vodná vložka, žiadne rozvody vzduchu dohora, a dokonca to nie je ani hypokaust. Jednoducho, iba tým, že je centrálne umiestnená (3.5 metra od schodiska). Vrch vykuruje iba cez otvor schodiska 103 x 265 cm. náročky som tam dal iba posuvné sklenené dvere až po strop. V starom RD sme mali na schodisko obyčajné dvere vysoké 200 cm pred tým ešte jeden preklad (teplo sa plazí po plafóne), a tam takmer žiadne teplo dohora nešlo. Hore máme do izieb dvere vysoké 210 cm, čo tiež pomôže (dvere v plnej výške po plafón by boli ešte lepšie, samozrejme).
Pre úplnosť musím poznámku k tomu, že pec vykúri dom na 90%. My máme trocha iné preferované teploty, ako väčšina ľudí. Už v starom RD sme mali nastavené 20 st. Ak sme zakúrili aj v peci, okolo pece bolo viac, ale zas mnoho kútov v dome nemalo ani 20 st. V spálni sme si zvykli mať 17 - 18 st. Manželka by chcela v spálni 14, ja 20, tak sme si zvykli na 17. Odmenou nám je, že sme už roky neboli chorí a nemusíme riešiť suchý vzduch, rôzne zvlhčovače a pod. Takže teraz v novom RD to funguje nasledovne: Ak svieti slnko, tak vôbec netreba kúriť. Dokonca aj teraz, v zime, pri takto krátkych dňoch slnko dom vyhreje, popoludní je v obývačke 23 nadránom 20. Lenže tento rok je nezvyčajne daždivý, od cca 20. novembra do Vianoc nezasvietilo slnko. Takže preto sme prekúrili v októbri 110 kg dreva, v novembri 160 a v decembri 400. Stred zimy je vraj 20. januára, keby som aj do 20.1. prekúril ďalších 400, tak je to 1070 kg za pol zimy, teda niečo cez 2 t. ročne. Neviem, koľko je to m3, asi 3,5 kubíka?
Ja viem, mnohí budú písať, že či sa to oplatí robiť z drevom, ale pre mňa je to požehnaním, aspoň nemusím do fitka. Tá pec ide tak max. na 40% podľa výpočtov kachliara. Projektoval ju na kúrenie každých 12 hodím 20 kg, alebo min. polovičná dávka 20x 10 kg. My tam kúrime iba 1 x denne 12 - 15 kg dreva. Ešte po 12 hodinách má v najteplejších miestach 75 st. a po 12 hod stále 42 st. Keby sme tam kúrili viac, v obývačke by nebolo príjemne. Teda sumár, ako nám pec vykúri dom: Obývačka 23 - 20 st. kúpeľna WC dole 20 st. do spálne nechávame zatvorené dvere, tam je 17 - 18 st. Techická 19 - 20. Aha, ešte som zabudol, údaje platia pre zamračené, teplota 0 st. Horné podlažie. Chodba, kúpeľna WC 20 st. Moja pracovňa 20, spálňa pre hostí 20, dcérina izba by tiež mala 20, lenže zatvára väčšinou dvere, tak tam má nastavené kúrenie na 20, ktoré takmer vôbec nazapína. Potom máme hore ešte sklad (firemných vecí), tam sa takmer nechodí, dvere zatváram, je tam 17 - 18. Na konci chodby je šatník tam je 19. To všetko v podstate úplne bez elektrického kúrenia.
Ešte jedna vec k peci: Nechcel som veriť, ale keď sa kúri suchým drevom, z komína viditeľne nejde absolútne nič (iba CO2). Sused ani netuší, kedy kúrim. Ale základ je suché drevo, a hlavne, zapaľovanie zhora (to som videl prvý raz v živote, keď ma to učil kachliar).
Aby som nezabudol, máme rekuperáciu, s predradeným zemným výmenníkom, ale aby som bol úprimný, veľký rozdiel nevidím keď sme ho zapli. Skôr si od neho sľubujem, že rekuperácia nebude musieť v mrazoch rozmrazovať a že (vraj) v tele to bude mierne chladiť. Ale ako predradené vyhrievanie nám funguje už to, že nasávanie ide cez dvojgaráž, kde sa nasávaný vzduch ohreje o 4 st. Nebol to zámer, jednoducho inak sa to nasávanie nedalo ťahať. Ochladzuje nám to garáž, ale nevadí mi to.
TUV: V pôvodnom projekte napájaná elektrovoltaikou ale nakoniec som dal normálny bojler 120L, a ako alternatívu OPOP "lázeňská kamna tlaková". Poznám to z chaty, 1,5 až 1,8 kg odrezkov a všetci sa môžeme sprchovať. Nejaké väčšie poleno sa tam ani nezmestí, je to vyslovene na rôzne odrezky. Takže el. bojler som využil zatiaľ iba raz, keď som skúšal, či funguje. Ten 12L bojler / OPOP mám zapojený iba do vane a sprchových kútov. TUV v umývadlách z drezoch je moje vôbec najväčšie "víťazstvo" nad tradíciou. Vo všetkých RD, čo som býval (a chodím na návštevy) sa nedočkáte teplej vody. Kým príde, už dávno máte umyté ruky, či zuby v studenej. Teplá ale vbehla medzitým do trubiek kde zas ochladne, takže vy sa umývate v studenej, ale platíte za teplú. Obeh TUV pre mňa nebol riešením. Takže sme využili súčasný trend skriniek pod umývadlo. V kúpelniach a kuchyni skryté 5l bojlery. Na WC prietokáčiky, tiež v skrinkách. Teplá voda od prvej kvapky. Navyše, individuálne nastavenie teploty pre každé odberné miesto. V kúpelniach sa nechcem obariť, tak máme 38 st. a rovnako aj v kuchyni, ale ak by som chcel umyť v kuchyni nejaký mastný pekáč, tak na chvíľu zvýšim teplotu v kuchyni, ale v kúpelniach sa nikto neobarí. Toto naozaj každý obdivuje, a silno to každému odporúčam. Až by som povedal, že áno, s tým konceptom RD bez TČ u každého neuspejem, je to vec vkusu a prorít, ale to, že si dnes ešte ľudia "klasicky" riešia TUV v umývadlách už po tejto skúsenosti neviem pochopiť.
Elektrovoltaiku nemáme, ale nechal som zálohovať dva okruhy najdôležitejších svetiel, žalúzií a garážovú bránu na automatické 700W meniče s 80 Ah autobatériami. Nestojí to zas tak veľa peňazí a človek nemusí hneď hľadať sviečky. Navyše, dve chladničky a mrazničku viem prepnúť na externú zástrčku v krabici na fasáde. Ak by bolo najhoršie, pripojím elektrocetrálu. Nasťahovali sme sa v lete, a zabudol som si poznačiť stav elektromara. Ale zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by sme mali väčšiu spotrebu elektriny, ako bežná domácnosť bez el. kúrenia. Čo sa týka TUV v tých umývadlách, dal som do jednej kúpeľne, kde si zvykneme hlavne umývať ruky a zuby merač. Denne 0,8 kWh, k tomu si občas umyjeme ruky v druhej kúpeľni a občas nejaký tanierik sa opláchne v kuchyni takže rátam 1,5 - 2 kWh denne. No občas je človek aj mimo domu, tak povedzme do 600 kWh ročne za TUV. Ostatné bude za varenie, chladničky, svietenie pranie... Uvidíme, ale nejaké veľké účty nečakám.
Takže ak sa niekto bojí problémov s TČ, ide to aj takto. Susedovi napríklad odišlo po dvoch rokov, zavolal technika od výrobcu, ten dal dole kryt a vraví "No do tohto by som radšej neštúral"... Viem, že tí, ktorí to dodávajú sa teraz do mňa pustia, ale ja viem, ako je rok od roka väčší problém dotiahnuť do troch objektov, v troch rôznych mestách, ktoré vykurujem plynovými kotlami technika, ktorý by spravil iba základný servis. Vyčistenie, nastavenie. Ešte pred pár rokmi chodili automaticky 1 x ročne, že "to sa musí", dnes ich tam neviem dostať. Všetci asi v Anglicku, alebo v dôchodku, alebo začali robiť poisťovacích agentov, neviem... Každopádne. takto som to poriešil zatiaľ ja. Ak vás niečo zaujíma, skúsim pohľadať viac detailov.
Takze mas v strede domu kotolnu a keby si isiel na par tyzdnov prec, tak sa ti s tym bude zena urcite trtosit a radsej si zapne elektricku podlahovku aby dosiahla komfort nas ostatnych.
Ta vasa teplotna pohoda mi je divna, lebo 99% zien (ak sa tvoja zena nevola Fero :-D ) by tvoju skotsku povahu poslalo vies kam 8-)
Riesenie decentralneho ohrevu TUV sa mi jedine pozdava na tvojom zmyslani 8-)
@rkorba Ja mám kolegu ktorý má tiež rád chladnejšie 19st a že to aj jeho manželke vyhovuje a keď boli na návšteve tak len tak povedala že konečne nemusí mať v dome mikinu na sebe :-D lebo ja mám doma 23,5st radšej budem tričku za pár € naviac ako sedieť v mikine. A nosiť do stredu domu toľko m3 to tiež nepochopím keby ešte kotolňa ako kedysi v pivnici. Za tento mesiac som 5x zakúril a myslím že to stačí.
Chápem, že to nie je pre všetkých, ale manželka kúri ešte radšej, ako ja. Miluje oheň. Inak, kto nezažil, netuší, aké je také kúrenie jednoduché. 3 minúty denne. 15 kg dreva je 3/4 banánovej krabice. V nej sa to aj parádne nosí, má otvory na držanie. Položíte štyri trojkilové polená, na to taký drevený zámotok s voskom (predávajú v OBI po 100 ks), na to zopár triesok, alebo suchých konárikov. Žiaden papier. Zapáliť zapalovačom a je hotovo. Dve hodiny to horí plameňom, ďalšie 2 - 3 hodiny dohára pahreba, potom úplne zavrieme prívod vzduchu. Pec následne kúri 1,5 dňa.
Inak zabudol som, k peci máme externý prívod vzduchu, dvierka sú "s oplachom", fúka na nich privádzaný vzduch, takže ich takmer netreba čistiť. Takáto pec nemá rošt, ani popolník, popol vyberám 1 x mesačne. Neskutočný komfort oproti kachľovej peci, čo sme mali v starom dome.
Ešte k tej tepelnej pohode, 22 - 20 st. máme v najvzdialenejšej časti obývačky, termostat je na obvodovej stene. Asi 3 metre od pece mám displej rekuperácie (ale tak, že naň pec nesála), tam je takmer stabilných 23 st.
Chapem celkom vas koncept, aj ked s chystanim dreva to povacsinou ludia dobre zvladaju a vo vyssom veku.
Krb akumulacny mame aj my, navyse este vylepseny teplovodnym vymennikom, co ma nespornu vyhodu v odoberani tepla a celkovou hospodatnostou systemu.
Tiez podlazny 2x120m2 nieco atypicke kockoidne. Umiestneny je tiez pri centralnom schodisti takze teplo prirodzebe prudi nahor cez schodistovy platnovy priestor 3,5x1,2m. Pri teplotach okolo 0-2 °C staci rozlozit prvou pokladkou 6kg brikiet a po prehoreni nechat pomaly splynovat dalsi 3ks teda, celkovo 12kg. Obostavba sa pekne nabije, nejaka cas tepla ide do AN. Podlahovka po vykureni + 1 st vypina celkom, takze dalsie teplo konstatne udrzuje salanie krbom s prirodzenym prudenim hore, pri otvorenych dverach polahky vykuri aj izby, navyse pomaha aj rekuperacia , kde odpadovy vzduch na poschodi je tahany do krajnejsich priestorov.
Zvycajne je dalsie dokladanie drave zbytocne lebo cele dolne podlazie ma 25,5 st hore 24,6 pri vypnutej podlahovke, kym klesne teplota o 1 st trva to vuax ako 24 hod.
Moznost vypustit krbovy vymennik pri vypadku, alebo cielene je tiez vitana ( neskusal som )
Co sa tyka TUV tam je TC prinos nesporny, aj uspora casu. Teplu vodu okamzite po otoceni kohutika, docielite bud vasim riesenim ( celkom sa mi pozdava), alebo nepretzite spustenym obehovym cerpadlo v urcitom case ( u nas od 5- 22hod, cerpadlo ma prikon 5w), ale treba ratat s tepelnymi stratami na potrubi, to je cena za teplu vodu po 4 sekundach. U nas konjretne 300l zasobnik, denna spotreba ee teraz od 5-7kwh, vysoka spotreba vody, pri faktore COP 3,6 to je cca 20kwh tepelnej ee na ohrev TUV. - (to je ta cena za centralny vymernik v technickej, dlhe rozvody , a tepla voda po otocrleni pakov) Ohrev na 47,5 st.
Vodnu podlahovku bolo skoda nedat, je velka konkurencia na trhu s TC a aj nejhorsie a najlecnejsie TC by bolo pre vas prinosom a sam by ste bol mozno prekvapeny jeho zivotnostou, no a v pripade poruchy by ste stali mali v zalohe vas vstavany elektrokotol ktory je do nakladov mierne horsi ako odporaky s lokalnym zonovym ucinkom.
Kebyze staviam znova dom, mozno by som pristal na koncepte zemou ohrievanych/odvetracanych stien, a potrebnt rozdiel dokuri druhy centralny zdroj s minimalnymi narokmi.
Pozdravujem
@miso555 Ja ťa tiež nepochválim za riešenie aj keď musím povedať že sa mi to nechcelo dočítať do konca. Ale s toho čo som si prešiel tak to máš riešené ako v tých najlacnejších katalógových domoch ktorým stačí aby preliezli normu, všetko na elektriku a jediná akože úspornosť je v tom že ťa bavý kúriť do pece. Príď nám povedať aj tak za 5 rokov či ťa stále bavý každý deň kúriť a navyše do pece v obývačke, mimochodom dal si si elektrické káble aby sa dala teplota pekne regulovať a ako reguluješ to vykurovanie pecou, keď tam sa teplo šíry ako chce. Keď ťa to prejde a tá elektrina bude mať veľké spotreby pouvažuj aspon nad klímov do každej spálne na vykurovanie.
@janopopovec veľmi dlhé rozmazané príspevky len jedna maličkosť každý zdroj len na činnú energiu má rovnakú účinnosť 100% lebo nemá komín je úplne jedno či najlacnejšie konvektory alebo najdrahšie folie, rozdiel je len v spôsobe šírenia tepla, kúriť drevom každého raz prestane baviť, zvlášť ak sa viem dostať k prachom tým do čoho sa vyznám oveľa jednoduchšie
@miso555 Ahoj. Je to podobný koncept ako mám ja, s tým rozdielom že ja mám elektro-kotol. Čo sa týka teplej vody, tak v zime to nie je problém, nakoľko aj teplá voda v potrubí dáva teplo, ktorá sa v dobre izolovanom dome nestratí a pokiaľ príde teplá voda, tak sa umývam (otužujem)v chladnej vode, ktorá ma i tak cca 20 stupňov. Mám síce urobený cirkulačný okruh, ale ten nepoužívam. Teplotné rozdiely v izbách mám menšie, nakoľko cirkulácia rekuperácie rozvádza teplo od pece rovnomernejšie po celom dome. Týmto spôsobom viem vykurovať cca 280 m2. TUV v lete dávajú slnečné kolektory. Zapaľovať oheň v lete v dome sa mi nepozdáva, ten zapaľujeme len pri grilovaní.
@martosko no mám už dosť rokov, aby som vedel, či mi robí problém 3 minúty denne sa venovať zakúreniu. Hlavne ma nebaví riešiť rôzne úniky a poruchy, mám ich za celý život dosť. Na tomto mieste skúsenosti susedov o tom istom. Jeden mal poruchu na TČ už po roku a pol, druhý po ôsmych rokoch TČ po životnosti, a najmä už so samotnou vodnou podlahovkou býva problém bez ohľadu na to, čím sa do nej dodáva teplo. Známy sa už mesiace snaží vyregulovať podlahovku na plyn. Vraví - vieš, to nie je také jednoduché, technik to hneď vzdal s tým že to si musíte regulovať sami, lebo ja k vám prídem, priškrtím nejaký okruh na rozvádzači, ale vy až o dva dni zistíte, či je to dosť, alebo málo...
Táto pec má jedinú podmienku, čo sa týka regulácie. Treba si vždy pred zakúrením pozrieť počasie. Ak by sme zakúrili na začiatku slnečného dňa, tak by to bola katastrofa.
Ale mnohí tu píšete, že povieme si o 5 rokov, či ťa to bude baviť. No ja by som mohol napísať, dúfam, že s a stými TČ nedožijete nejakých dlhodobých výpadkov elektriny. Lebo život sa vie rýchlo zvrtnúť. Takto pred rokom by sme napríklad nikdy neuverili, že už marca budeme chodiť s handrami na tvárach, všetko bude takmer celý rok zavreté a že nám teraz od 4.1 budú hroziť, že ani do roboty sa nedostaneme...
@vrajoz na 280m2 elektrokotol? Z akeho dovodu nepouzovate zmiesavac pri TUV , spolocny menovatal budu asi naklady ze. !
@duzu rozmazane myslis nepriehladne ? Vela balastu ? V kazdom pripade kurit len krbom je otrava, ktora vyzaduje cas, ci sa da hovorit o pracovne vytazenych ludoch to neviem. Vela ludi na dedinach stale ficia na kotloch na pevne, neviem si predstavit ako to popri praci stihaju. Preto si neviem predstavit spoliehat sa na krb ako primar. Navyse TC mi teraz papa 11kwh/d + 6kwh TUV bol by som idiot keby som kuril inak.
@miso555 V tom mas recht, nikdy nevies kedy sa to zvrtne, preto mame ten krb s moznostou fungovat aj bez elektriny. A popravde sa cudujem ludom ze tak naivne doveruju systemu ze sa o nich postara.
Trošku mi to príde ako návrat pár desaťročí dozadu, ale každý má svoje priority. Na rodinnom dome je vždy čo robiť, takže fitko je zaručené aj bez rúbania dreva. Predpokladám, že do budúcnosti nevidíš a nevieš ako na tom budeš zdravotne vo vyššom veku. No a pri tých cenách za pec, ktoré tu občas vidím, to radšej to TČ a asi by mi zostalo aj na pár rokov za elektrinu.
Tak tak tie pece nie su zadarmo ani ta elektricka podlahovka, celkovo to bolo drahsie ako dobre tepelne cerpadlo :-o
Ked chce nech ma, ale treba si priznat jedno dom nesluzi jemu ale on domu! :-S
PS tiez mam krb v kuchyno obyvacke 50m2 a keby som mal dlhodoby vypadok, tak zavriem dvere a nastahujem rodinu tam a zijeme ako niekto normalne stredovek :-D
Vzdy som si myslel ze fuj mesto, ale odkedy sa zdrziavam na dedine pocas vykurovacej sezony (s rekuperaciou), kedy vsetci palia to co hori, tak zastavam potvrdeny nazor ze v meste (nie velkomeste) je pocas vykurovacej sezony lepsi vzduch ako na dedine!
@miso555 No môže to byť tak ako hovoríš ty, alebo to bude tak že si nepripúšťaš nedosatatky tých vecí čo si si vybral a výhody tých ktoré si zavrhol. Lebo napríklad pri kúrení krbom nieje v ničom problém ani nosiť drevo ani kúriť veď sú to len tri minúty a dokonca po dvojhodinovom kúrení máš jeden a pol dňa teplo aj keď je to najobyčajnejší teplovzdušný krb, v celom dome v každej izbe je rovnako či na poschodí či prízemný lebo teplo sa samo perfektne šíry samo aj bez prieduchov, ale pri podlahovke ktorú nemáš je problém aj jej nastavenie. Ale ok aj taký ľudia ako ty musia žiť komu by tie stavebné firmy predávali tie najlacnejšie bungalovy v ktorých sa kúri elektro konvektormi a nejakou pieckou aby to splnilo normy, a keď sa to dobre predá tak tí ľudia si to tiež budú pochvaľovať pokým nevyskúšajú niečo lepšie. Mám presne takého kamaráta ako ty ten stavia nový dom akurát s toho vyšla kópia domu jeho rodičov zo 60-tych rokov tiež sa mu žiadna nová technológia nepáči, tak má pec na pevné palivo a elektrokotol ako mali doma a elektrický boiler, dokonca je v tom taký zarytý že si do kúpeľne nedal ani podomietkové batérie lebo sa bojí ak by sa pokazili aby sa nemusela rozbíjať dlažba, a toho svojho presvedčenia sa nedrží len pri stavbe domu napríklad si neplánuje ani kúpiť novšie auto keby musel lebo tie novšie sú plné elektroniky a to sa mu nepáči lebo tá sa môže pokaziť, čudujem sa že sa dokáže vôbec voziť na aute čo má airbeg a ABS.
Tak veľa šťastia nech sa ti dobre býva hlavná vec že ty si spokojný z riešením aké si si vybral, ja v tej tvojej zostave vidím jedinú výhodu že musela byť lacná a ja už mám tiež dosť rokov aby som vedel že lacné riešenia nebývajú tie najlepšie alebo najkvalitnejšie.
@rkorba no samozrejme, že to bolo drahšie, hoci ak by sme zarátali aj cenu podlahovky, tak to možno vyjde ako podlahovka s nejakým drahším TČ, alebo len mierne viac. Lenže mne to spĺňa nasledovné:
1. Vidíme v zime oheň. Oheň, rovnako ako voda je základný živel, ktorý človeku dodáva energiu, pôsobí relaxačne. Nie nadarmo si ľudia robia jazierka a ohniská.
2. bude to slúžiť desiatky rokov.
3. Pec je odolná voči akýmkoľvek výpadkom energií.
4. Ak chcem komfort, môžem kúriť elektricky. Rátam s tým, že aj budem. Tento rok som si chcel dať taký skúšobný "drevený", ale plánujem si dať v mrazoch aspoň jeden čisto "elektrický" týždeň, aby som mal predstavu, koľko to žerie "na elektrinu". Následne budem kúriť podľa toho, či ma bude baviť pec, alebo nie. Pokojne budem kúriť aj čisto elektrinou, ak by ma nebavil oheň.
5. Ak budem v dôchodku, nemyslím, že budeme potrebovať kúriť celý dom. Vrch na zimu pokojne môžem zavrieť, budem kúriť iba 70 m2.
6. TUV v lete tiež nebudem zohrievať pecou. Tie tri mesiace, kedy sú horúčavy pôjde v pohode bojler. Kedykoľvek môžem dať na strechu EV, mám tam káble. Dokonca by som mohol ten zemný kolektor, ktorý je predradený pred rekuperáciu použiť na TČ, ktoré mi bude zohrievať TUV, ak by som veľmi chcel. Zatiaľ nevidím dôvod.
Na druhej strane, ak by som mal TČ, tak by som tŕpol, kedy príde prvý výpadok. My to bývame pol roka, ale suseda vravela, že tu mali už aj 5 dňový výpadok v najväčších mrazoch. Všetci sa tu vraj vtedy sťahovali k rodičom do mesta. Ja by som si rovnako ako teraz užíval nielen teplučko, ale aj horúci kúpeľ.
@martosko skoda ze si necital cely jeho prispevok. on nema najobycajnejsi teplovzdusny krb, ale tazku akumulacnu pec a to je podstatny rozdiel. teplo sa primarne odovzdava salanim a vedenim, nie konvekciou, preto nepotrebuje prieduchy o ktorych vravis.
@miso555 prajem majitelovi aby si uzival luxus tej pece, ja do toho idem tiez, aj ked pec nebude podla kachliara idealne umiestnena.
@rkorba s tým smradom debina vs. mesto máš pravdu. Pekne vidieť na komínoch že kde horí čisté drevo a kde bordel minule z 3och domov zadymená u nás pólka dediny keď som pozeral z kopca
@jumt No my bývame na kopci, ale čo sa deje dole v dedine, tak to by som mohol každý deň fotiť na výstavu fotografií. Je so súboj zadymovacích strojov. Ale musím povedať, že v predošlom dome sme mali plyn, ale nechali sme si aj kotol na koks (lebo plyn sa zavádzal dodatočne, tak som ho nevyhodil). Keď boli nejaké odrezky zo záhrady, tak som občas prepol na kotol. Keď som ale vyšiel na ulicu, tak som tiež zistil, že susedia museli mať zo mňa radosť.
V tých kotloch sa v podstate ani nedá kúriť bez dymu. Keď tam človek niečo priloží, , vždy to znova začne dymiť. A hlavne, nebaví človeka dávať každých 12 minút po malom polienku, tak tam poriadne naloží, a aby kotol neroztrhlo (a aby to chvíľu vydržalo), tak gazda privrie vzduch. A je z toho dymovnica ako vyšitá.
Až keď nám postavili túto pec som uveril, že kúriť sa dá aj celkom bez dymu, a aj tie splodiny horenia, ktoré samozrejme nejaké odchádzajú (najmä CO2) odchádzajú iba dve hodiny počas 24 hodín. Základ je ale suché drevo a zapaľovanie zhora. Potom už nič neprikladať, iba regulovať ťah (na to sú tiež automatiky, bolo mi to ponúkané, ale asi tušíte, že v súlade s mojou filozofiou jednoduchosti som to odmietol 🙂 Skrátka, držím sa citátu, ktorý sa pripisuje Exuperymu: "Dokonalé nie je to, k čomu už nemožno nič pridať, ale to, od čoho nemožno nič odobrať".
Takže pred pecou nemám dokonca ani žiaden plech, či sklo, iba kompozitnú lepenú podlahu Quick step. Netreba, keďže sa nič neprikladá, nemôže nič z pece vypadnúť.
@martosko krb či pec je vždy len lokálny spotrebič, nech sa šíri teplo akokoľvek ,vždy je najteplejšie len pri takom zdroji,najviac tepla ked horí najsilnejšie , nejde to regulovať, zap-vyp, čo naložíš musí zhorieť,s max účinnosťou,naviac ak chceš vykúriť celý priestor domu musí byť tak navrhnutý, presne kde zdroj ,zažil som všetke možnosti, to isté klíma, podlahovka má jedinú výhodu čo iné nemajú ,môže byť všade teplo aké požaduješ takmer nepatrný rozdiel i v priestore či dole alebo hore to pri iných nejde, krb je viac pre relax ako pre teplo, pri iných zdrojoch taký relax nemáš, ak by som chcel šetriť tak splynovací kotol na drevo+AN v kotolni, to je najlacnejší spôsob získania tepla no najprácnejší
@misso555 ten citát si vystihol: Dokonalé nie je to, k čomu už nemožno nič pridať, ale to, od čoho nemožno nič odobrať". preto postaviť čo najjednoduchší dom i tak je už nutný od 2021 kde nemusíš riešiť žiadne zložité kúrenie
@rkorba na zimu sa presťahovať do malého mestečka, nemecký dôchodcovia chodia na celú zimu na Čiernu horu do prenájmu kde nemusia kúriť, prišli ked som ja odchádzal
@miso555 ja som si precital tvoj prispevok cely, reku co to bude za zazrak a zrazu som sa zarazil ! 1. steny ytong plus zateplenie 220mm / najdrahsi stav. mat s enormnym zateplenim/ 2. kotolna v strede domu , 3 ohrev TUV na tri rozne systemy, trochu komplikovane a predrazene, alebo nie??? so mnou tiez tu skoro nik nesuhlasi ale mam dom snad o polovicu lacnejsi ako ty a bez sialenstiev 🙂 1 steny obyc. tehla 25cm co stal stvorak snad stvrtinu s tvojho ytongu / mna osobne 11,- eur / m2 / plus 20cm EPS 80f , ziadna kotolna ale iba klima / multisplit / za cakum prask aj s montazou 3.5 tisic, 3 ohrev TUV mam 80 lit. bojler s OBI za 76,- eur a funguje !!! inak tiez mam ako zdroj elektrocentralu akurat, ze na benzin za ani nie 3 stovky a fungujem a fungujem a fungujem a tiez tu skoro nik so mnou nesuhlasi, akurat si dovolim tvrdit, ze za polovicne naklady ako ty a nevypisujem tu, ze som objavil teplu vodu 🙂 nechaj ludi snivat svoj sen ono to raz snad kazdemu dopne kym splati hypoteku, bo za vlastne stavia tu snad 1/10 ucastnikov, ja napr. som preto taky setrilek! a na zaver platim mesacne za komplet elekt. dom 120,. eur a preplatky mam cca 100 - 150 eur zalezi od vonk teploty no tuto zimu to snad bude aj skoro 200,- typujem, apropo pri 18 az 20 stup. by sme snad pomrzli, sme taliani u nas je obyv. 23-25 a spalna min 22 st. a oblubujem ako to tu uz niekto pisal doma chodit s tielku a slipoch a spat odkryty v tomto zas setrilek nie som mam rad tepelnu pohodu
@kavar ale väčšinou tu žijú slováci ktorý doteraz zažili viac zimu ako teplo až teraz sa to obracia a ked otužuješ si zdravší a 22 ti je i veľa, to záleží od aktivity človeka ak ležíš na gauči potrebuješ viac tepla ako ked máš viac pohybu napr. len pri varení
@mcsmekac Prípravy na klímy máme aj my, nechal som to spraviť hore, lebo ma strašili, že s takými veľkými oknami bude treba dom aj chladiť. Lenže toto leto sa vôbec potreba chladenie neukázala, úplne stačili vonkajšie žalúzie a bypass na rekuperácii. Teraz mi zapojili aj zemný výmenník pred rekuperáciu, takže by mala ešte o niečo viac chladiť. Uvidím ešte toto leto, a ak nebude treba, tak tie trubky a káble odstrihnem, lebo zatiaľ mi to trčí zo stien. Samozrejme, že som zvažoval aj dole klímu kvôli kúreniu, ale máme dosť vysoké nároky na dizajn a architektúru, a ešte aj tie dizajnové klímy by nám dosť špatili, respektíve nevedel by som pre ne nájsť vhodné miesto.
@kavar No neviem, aký je rozdiel v cene murovacích materiálov, ale postaviť dnes RD, to sú také náklady, počnúc pozemkom, projektom, prípojkami a končiac záhradou oplotením a samozrejme vybavením a zariadením domu, že aj keby mi niekto dal murovací materiál zadarmo, tak to nejaký rozdiel v cene nespraví. Možno, ak si niekto stavia celkom svojpomocne, tak tieto rozdiely v cenách viac cíti.
@janopopovec Aha, díky. No, áno, ak má niekto splynovací kotol a AN, tak tiež to dáva zmysel. Ale všetko má svoje pre a proti. Napríklad ja si pred príchdom z dovolenky môžem cez apku zakúriť, s tým splyňovákom by to nešlo.
@miso555 My mame TC, som si zvykol ze bezi v tichosti bezobsluhovo, s napojemim na net, vyraba TUV, vykuri cely dom na 25 st. Iste by to zvladli aj odporaky ci elektrokotol, ale celkove dodane teplo pri 4 -5 st sa pohybuje niekde okolo 55kwh tepla na kureni za den + za TUV 15kwh = 70kwh x 30 = 2100kwh + ostatatna energia spotrebicov za mesiac x4 mesiace a som na 8400kwh x 0,13 = 1092€
TC to zvladne s vyraznou usporou kurenie 11kwh ..TUV 5kwh =16kwh x30 dni x5mesiacov = 2400kwh x 0,13 c = 312€
Nerobi mi problem kurit aj krbom no toto je cista robota a teplo skoro zadarmo. Nuz clovek trpne ci neklakne TC v tu najhorsiu chvilu, stale je ho mozne dalej prepnut na elektrokotol kurit dalej, aj ja som si to musel vyskusat ze co keby.
@miso555 Paci sa mi tvoj pristup v tom,ze mas zdroj tepla v dome,ktory je absolutne nezavislý od inych zdrojov.Proste nalozis drevo,a teplo v celom dome.Mnohi ludia sa totiz teraz stavaju zavislí od displayov a apiek v mobile, a neuvedomuju si ,ze ked sa jemu cosi stane,ci ten jeho premakany system bude schopny obsuzit aj iný clen rodiny okrem neho.Nehovoriac o tom,ze cim viac komponentov system obsahuje,tym vacsia pravdepodobnost poruchy.
Nakoľko rekuperácia pomáha rozviesť teplo z akumulačnej pece po celom dome?
Myslím keby nebola rekuperácia, asi by to až také ideálne nebolo. Vlastne nahrádza teplovzdušné rozvody klasického krbu.