Informatívne meranie tepelných strát domu

Toto je navod na informativne meranie realnych tepelnych strat domu pre jeho uzivatela 🙂 Princip merania: Zistenie rozdielu teplot "vnutri v domu vs teplota vonku mimo domu" pri dodavani konstantneho tepelneho vykonu.
Odpovedať
Zdroj tepla treba pouzit ten co realne pouzivate v dome ale je nutne aby dokazal konstantne dodavat vykon bez vypnutia alebo bez jeho zmeny. Napriklad elektricke konvertory musia dokazat bezat stale na ten isty vykon bez toho aby ich vlastny termostat vypol. Pri teplovodnom podlahovom kureni je idealny pripad elektricka spirala ktora ide na konstantny vykon napr. 2 kW. Pri elektrickych kabloch tiez treba zabepecit aby isli stale na 100 % ak je taka moznost alebo zabezpecit cez casovac presne "davkovanie" ich plneho vykonu aby bol znamy sumarny vykon. Tj ked kabel bude mat napr. 2 kW tak pri casovani 50:50 doda do domu vykon 1 kW. Pri tepelnom cerpadle je zabezpecenie konstantneho tepelneho vykonu asi nerealne. Respektive neviem ako by sa to dalo uzivatelskym nastavenim dosiahnut. To iste plati pri plynovom kotly, neviem ci je mozne dnesne moderne kotle nastavit v uzivatelskom rozhrani na konstatny vykon ktory bude aj realne dodany.
Odpovedať
Na meranie si treba vybrat peknu studenu noc na "pocasie.sk" kedy nebude fukat vietor a teplota vonku nebude extremne stupat alebo klesat pocas noci 🙂 Zvolte si "hodinovu predpoved", graf vam ukaze ako sa asi bude menit teplota pocas noci vo vasom regione.
Odpovedať
Profilova fotka
na čo je to určené?
Odpovedať
Pred samotnym meranim je dobre mat pri zapade slnka uz interier domu vyhriaty na nejaku obyvatelnu teplotu od 20 do 25 stupnov. Tymto zabezpecite ze vysledok merania sa bude najviac priblizovat realnej situacii a tym aj bude realny a pouzitelny dalej 🙂 V tejto faze treba priblizne odhadnut ze kolko vykonu potrebujete aby ste tych 20-25C udrzali v dome ked bude rano napriklad -5C. Cim sa lepsie trafite tym budete mat presnejsi vysledok a nebudete musiet merat znovu pri inom vykone. Priklad: Ja som mal dom v triede A1, vyhrievane bolo okolo 75 m2 a 2kW el.spirala dokazala urobit rozdiel 31C pri vnutornej teplote 25C a vonku -6C. Vas zdroj tepla nastavite na tento vas odhadovany vykon aby bol konstantne dodavany do domu.
Odpovedať
@jan45 teraz co myslis ako to meranie ? Ak myslis meranie tak na to aby si vedel ake ma tvoj dom realne tepelne straty 🙂 Co si s tym dotycny uzivatel urobi je uz jeho vec, ja to nenutim nikoho merat 😎
Odpovedať
Zapadlo slnko, vy ste pustili vas zdroj tepla na konstantny tepelny vykon ktory poznate. Ak je mozne tak nepustajte v domacnosti ziadne ine zariadenia ktore by mohli generovat teplo, ideal je aby ste opustili dom aj vy nakolko vacsie typy ludi generuju aj 100 W tepla 😄
Odpovedať
Rano pred svitanim pridete do domu. Odmerate teplotu vnutri domu, teplotu mimo domu. Ziskate rozdiel teplot. A kedze poznate trvaly tepelny vykon co bol privadzany do domu tak uz viete urcit informativne tepelne straty domu pre dany rozdiel teplot. Napriklad moj pripad: Rozdiel teplot bol 31 C, privadzany tepelny vykon cez el.spiralu 2 kW, ja som pridal 100 W, chladnicka 50W, ine spotrebice 30W. Takze realne tepelne straty boli 2180 W pri rozdiele teplot 31 C (vnutorna teplota 25 a vokajsia -6C). Ked spravite viacero takychto merani (aspon 3) pri roznych vonkajsich teplotach a roznych vykonoch (viac zima =>viac vykon) tak si potom mozete aproximovat cez graf aj tepelne straty pri ostatnych vonkajsich teplotach.
Odpovedať
Profilova fotka
@bksl to plati pre drevostavby
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?