Epdm a paropriepustnost

Dobry den, hydrizoláciu plochej strechy plánujeme v skladbe EPDM od Firestone, pod to PIR zateplenie. Chcem sa spytat, ci má zmysel pod to dat poistnú hydroizoláciu (fóliu)? Paropriepustnej skladbe by sme sa tesili, ale PIR aj spádovy EPS zabranuje paropriepustnosti. Poradte prosím, ci má vyznam o tom uvazovat. Popri vsetkom je EPDM 1.mm lepsia volba, ako 1,5-2.mm PVC a pod to asfaltovy pás? Dakujem za odpovede!
Odpovedať
Pod tym je betonova doska? V projekte je aka skladba? Ziadna folia nie je paropriepustna, ani EPDM, ani PVC. Paropriepustne su len podstresne poistne folie pod skridlu. Bezne sa to robi v skladbe odspodu - Beton, parozabrana (asfaltove pasy), volitelne separacna PE folia (pri PIR zbytocna, pri EPS povedzme), PIR, spad (PIR alebo EPS), geotextilia (tiez otazne, ci ju treba pod EPDM, pod PVC sa dava), EPDM, geotextilia, strk Asfaltove pasy sluzia okrem parozabrany aj ako poistna hydroizolacia...ale ked zatecie izolacia, tak....
Odpovedať
@zefe Pod tym je betónová doska - monolit. Takze pod EPDM, PIR a Pe fóliu dat asfaltové pásy, ci zbytocné? V projekte asfaltové pásy, geotextília, PIR, TPO.
Odpovedať
Asfaltové pásy nie sú zbytočné a určite ich tam daj, vytiahnuté až na úroveň atiky. Ich primárna funkcia je parozábrana, aby nešla vlhkosť z interieru do izolácie, pretoze cez EPDM sa urcite neodvetra.
Odpovedať
Profilova fotka
v EPDM majú byť komínky, takže sa odvetrá
Odpovedať
@jan45 Aj keby boli, co sa odvetra, ked je polozena na izolacii? Nie je tam ziadna vzduchova medzera...
Odpovedať
Profilova fotka
@zefe izolácia nie je zlepená, sú tam medzery , strecha sa nahreje na 60°C, vznikne para, tá má cca 700x väčší objem, ak sa nemôže dostať von, preniká do nižších vrstiev ktoré majú nižšiu teplotu a znovu sa zráža na vodu.
Odpovedať
@jan45 hmm, vdaka. Opytam sa realizatora, ci davaju kominky. Lebo idem robit EPDM o chvilu. Ale v principe, ked je zospodu dobre spravena parozabrana z asfalt pasov, pri pokladke izolacie neprsi (to by som im nedovolil robit aj tak) a EPDM tesni, vlhkost sa do izolacie nema ako dostat. Len spekulujem... Na PVC kominky netreba? To som videl len ako zufale dodatocne "riesenie" na bytovom dome, ked cez PVC zatekalo. Po oprave PVC samozrejme. Ale prd platne, ked je izolacia plna vody. Odvetra sa to za 100 rokov...
Odpovedať
@szoli81296 @zefe Ahojte mam EPDM, Firestone, realizator firma Mediderma. Zlozenie, mame betonovy strop, a potom myslim asvaltove pasy, polystyren, EPDM,.. Neviem o akych kominkoch jan45 pise. No ja som sa vyhybal akymkolvek dodatocnym otvorom, aj odvetranie kanalizacie som radsej riesil z boku. EPDM som vyzadoval v jednom kuse.
Odpovedať
Profilova fotka
@rimor som zvedavý, ako by ste riešili bočné odvetranie pri streche 500 a viac m2. A plochu fólie tiež.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@rimor @zefe riešili ste nakoniec nejaké odvetrávanie EPDM v skladbe plochej strechy ? V návrhu nemám žiadne komínky ani odvetrávacie elementy.
Odpovedať
@purplesticks nie, nemam ziadne.
Odpovedať
@purplesticks ani ja nemam ziadne, akurat som si urobil cez atiku, kontrolny otvor /ako parozabranu mam vanu z asfaltovych pasov a z vane odpadovu rurku 32 so zatkou vyvedenu na fasadu/ a mozem tak zhruba zistit ci tam je nejaka nebezpecna vlhkost
Odpovedať
Článok sa načítava...
ahojte, riešime teraz rovnú strechu a tiež uvažujeme aj nad epdm. Dostala som však radu, ktorá súvisí s touto temou, a teda ze strecha s touto foliou musi byt odvetrana. citujem : "podla vasho rezu je to jednoplastova strecha teda je odvetravana len cez paropriepustnost strtesnej folie preto hladajte foliu s dobrym mickom teda co najviac parodifuznu. tomu vyhovuje napriklad fatrafol 810 ktory ma micko cca 10 000 , ale su aj s mensim mickom napriklad so siky alebo inych vyrobcov plus minus 10%. Doporucovana folia EPDM je u vas uplne nevhodna lebo ma micko 65 000 teda ako by ste obrazne 6 fatrafolov dali na seba. Co moze byt uplne fatalne ak necakane pride silny mraz, tak na spodnej strane folie sa vam spravi namraza zo skondenzovanej vody a stale sa bude zvatsovat, potom nahle pride jeden slnecny a teplejsi den a tato namraza sa nahle rozpusti a vsetka vam zatecie do stavby a moze to byt celkom poriadne mnozstvo vody. Preto som to tam napisal ked som videla tu "dobru radu" od niekoho nedalo mi neupozornit na to. Takze ano EPDM je naozaj super folia ale nie na jednoplastovej neodvetranej streche co sa projektuje v dnesnej dobe na 95 percent ale len a vyhradne v odvetravanej streche s odvetravacou medzerou. TPO - tak tie su tiez uplna parozabrana micko maju 50 az 100 tisic teda 5az 10 x sa budu horsie zbavovat skondenzovanej pary ako fatrafol, teda opat reba zabezpecit dodatocne odvetravanie strechy, napriklad suborom stresnych kominkov, bohuzial ani projektanti v tomto nemaju uplne jasno kreslia strechy zasadne neodvetrane a folie davaju podla toho ktora firma im da vacsiu proviziu. Ono aj tie stare asfaltove strechy by vydrzali desatrocia keby strechy boli dostatocne odvetravane, ale neboli, alebo to nefungovalo uplne spravne, a kedze boli nalepene na podklad, tak vzdy tesne pod nim skondenzovana voda zamrzla a vlete zas vplyvom tepla zovrela ale v oboch pripadoch zvacsila svoj objem co sposobilo roztrhnutie asfaltoveho pasa v danom mieste a suvislosti si viete domysliet. Bolo a je to iba o tomto momente yteda o vodnej pare ktora sa zo strechy musi dostat perec. Folia kedze je pruzna a nenalepena sa sice neroztrhne ale postupne sa bude tvorit lad na spodku vo vacsej a vacsej vrstve a ten vam potom zatecie do stavby. treba bud domontovat dostatocne mnozstvo odvetravacich kominkov jedna moznost alebo proste tu medzeru vytvorit pomocou pridavnej drevenej konstrukcie, pripadne sa do strechy ukladavaju odvetravacie kanale, ktore vyustuju pod plechom atiky alebo na fasade" tak teda ako? pridanú drevenú konštrukciu nechcem, dat cca 8 kominkov (75m2) mi príde velke predierovanie EPDM ked ju človek chce mat co najcelistvejsiu... tak jedine zeby tie odvetravacie kanale? co si pod tym predstaviť? tie kanale by boli v ktorej vrstve? pod foliou ci pod polystyrenom? @rapidek @zefe @purplesticks @rimor @jan45 ti co pisete ze ju mate, ako ste so strechou zatiaľ spokojni?
Odpovedať
@1bubko2 Som spokojny, kominky som nedaval. Robila to certifikovana firma od Firestone (pricom dost detailov mi upravili na spravny sposob predpisany vyrobcom) a ziadne kominky sa neriesili. Podotykam, ze pod izolaciou je parozabrana z asfalt pasov, odkial by sa tam tie litre vlhkosti zobrali? Bez parozabrany to asi bude o inom. Ale nejdem odborne polemizovat, lebo nie som odbornik v tejto oblasti. Mam 2 svetlovody, ak tam budu litre vody 😄 , tak si dam pod ne vedro, nech vykvapka alebo zacnem chovat rybicky vo svetlovode. 😛
Odpovedať
@1bubko2 Este k tej paropriepustnosti...pan ti chce ocividne silou mocou predat PVC. Ak tam bude (neviem odkial) vela vody, podla mna sa prd odvetra aj cez PVC.
Odpovedať
@zefe práveže ona nam to nebude realizovať, je to mimo ich radius pôsobnosti... to je len rada od nej 🤷
Odpovedať
@1bubko2 My bývame 6 rok, a vďaka Bohu žiadne problémy so strechou. Zloženie a realizácia viď môj príspevok vyššie. Žiadne komínky ani otvory v streche som neriešil.
Odpovedať
@1bubko2 Súhlasím ako píše @zefe . V skladbe plochej strechy je dôležitá parozábrana. Ak je tá zhotovaná na 100%, nehrozí žiadna vlhkosť/voda pod strešnou fóliou. Ja plánujem oxidovaný asfaltový pás a nato ešte pre istotu PE fóliu hrúbky 0,4mm. Dlho som preferoval EPDM fóliu, ale ako plynul čas, rozhodol som sa, že použijem TPO.
Odpovedať
@1bubko2 mne to pride ako preorientovanie sa na PVC. ja nemam ziadne odvetranie, mam urobenu vanu z asfaltovych pasov a vytiahnutu cca 10cm na atiku a jeden kontrolny otvor /odpadova rurka HT32 so zatkou a tam viem skontrolovat ci sa tam nejaka voda nachadza. tak isto si neviem predstavit ako tam zacnu mrznut hektolitre vody co zatecu do stavby... odkial sa tam naberu?
Odpovedať
@rapidek ja neviem ako to funguje s tými parami čo tam chodia hore dole, varia sa, mrznu... 😄 @rimor a ako mas to otvetranie spravené? nejakym kolenom doboku cez atiku a tam nejaká mriežka? popravde zatiaľ neviem ako sa robí odvetranie kanalizacie, tak neviem ako je robené cez foliu a ako doboku a čím sa to ukončuje
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?