Aký materiál na vnútornú termo a zvukoizoláciu?

Zdravím Vás, ak sa tu niekto vyzná v izolačných materiáloch, potreboval by som vedieť, aký materiál použiť do podkrovia mikrochaty 3,5x3,5m, kde je už nahodený ,,tatranský profil", ale z nejakého lacného lamina. Okrem toho že to v škárach prefukuje, tak tá strecha netesní žiadny zvuk. Všetky hluky okolia tam počuť, čo ma v noci budí, nechcem si ani predstaviť, čo tam bude v máji ked začne už o tretej ráno j*bať vtáčikom. Strecha je samozrejme sedlová, pôvodný majiteľ tvrdil, že ju zaizolovali 10cm polystyrénom, zospodu je to podbité tým ,,tatranským profilom". Chcel by som to zvnútra ešte dodatočne odizolovať čímsi, čo si predstavujem ako hrubší /20mm +-/ sádrokartón, len miesto sádry je to nejaká lisovaná minerálna vata. Taký sendvič, ktorý je termo a zvukoizolačný a z jednej strany má pohľadovú vrstvu - ideálne nejaký kartón alebo pod. , aby to bolo tmelitelné, brúsiteľné a pretierateľné. A malo by to byť aj ľahké, lebo na tej úbohej streche je stotonová bobrovka a už tak je na nej naložené až až ... dík za tipy.
Odpovedať
@useramateur Najlepšie by proti hluku a zime izolovala striekaná izolácia, ale určite nie 20 mm. To by si musel dať aspoň 20 cm. Pri takej veľkosti chatky (to je skôr ako domček na náradie) nemá zmysel dávať akúkoľvek izoláciu. To si radšej kúp štuple do uší a máš to rýchle a lacné. Nič o hrúbke 20 mm ti nebude izolovať tak, aby si bol spokojný.
Odpovedať
@useramateur odporúčanie- strhni ten obklad a tých 10 cm polystyrénu nahraď vatou. Hneď spoznáš rozdiel v zvukovej izolácii. zvyšok ti napísal @chrobak7 .
Odpovedať
Profilova fotka
@useramateur keď strhnete obklad stačí PS vypeniť škáry, vata nemôže akusticky izolovať lepšie ako kompaktné materiály.
Odpovedať
vata zvukovo neizoluje nic ...to mi aj niektory povedali v byte sme si dali podhlady s vatou, kvoli zatepleniu ? nie, zvuku zhora, ale nepomohlo to ...
Odpovedať
@shadowmilan v byte je s hlukom trochu iný problém, ale zvuková izolácie minerálnou izoláciou skutočne funguje. samozrejme nie je to materiál prioritne určený na "zvukovú izoláciu" ale má významný akustickú útlm. Kdežto polystyrén ako tu už raz bolo na MS prezentované za určitých predpokladov môže akusticko izolačné parametre zhoršovať.
Odpovedať
@jan45 nemyslim si, ze mate pravdu. Odporucal by som mu dat polotvrdenu vatu - tu v doskach, ale nie (nutne) fasadnu. Takato vata izoluje zvuk velmi dobre - vid sadrokartonove priecky. Keby sa do SDK priecok dal polystyren tak to nic neurobi, + je navyse tazsia, takze lepsie izoluje hlbsie tony. Aj tu sa viaceri (aj ja) stazovali na slabu zvukovu izolaciu obvodovych murov pri pouziti polystyrenu. My mame dom z tehly 30 a EPS 20cm, rodicia maju dom v podstate z vaty a ta zvukova izolacia je neporovnatelna.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 je to trochu zložitejšie,
Odpovedať
@jan45 ano, je to zlozite, ale myslim si, ze ste urobili nespravny zaver.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 mysleť si môžete čokoľvek, ale ani jeden z nás nemá podmienky na dokázanie nesprávneho názoru toho druhého. Všetky dostupné údaje z literatúry sa týkajú laboratórnych podmienok bez súvislostí, ostatné údaje sú podložené vnímavosťou zúčastnených. stačí aby v priečke s výplňou PS zostala škára medzi doskou a kostrou a účinok izolácie je minimálny. V tom má vata prednosť, že sa napcháva, ale to nie je kritérium pre obidve hmoty.
Odpovedať
Ďakujem za príspevky, ja to vidím práve na takú nejakú lisovanú minerálnu vatu do tvrdosti dosky s jednou plochou pohľadovou. Podobným materiálom sa vyplňujú interiérové protihlukové steny, difúzory. A áno, uvažujem že cez leto strhnem ten obklad, bude ma tam pravdepodobne čakať úplne odfláknutá izolácia plesnivým polystyrénom, tak tam dám minerálnu vatu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?