Rekonštrukcia a zateplenie rod. domu - čiastočne podpivničený, prvé podlažie začína na úrovni 1,2m nad zemou. 2poschodový,(komu kocka). 2 poschodie plná tehla, prízemie škvárové kvádre. Hrúbka obv. plášťa 40cm.
Akú navrhujete hrubku tepelneho izolantu a druh izolantu na takýto dom, aby som sa nemusel obávať rosného bodu a pocítil investíciu na penaženke.
Uvažujem o 15cm fasadného EPS
@thorin Aspoň 20 cm EPS na steny - plná tehla, alebo voštinová, metrická... takmer neizoluje... Začnite to riešiť už teraz ako celok, začnite výpočtom. Tak bude výsledok najlepší a zároveň za najnižšiu cenu.
@blacksr neviete mi stým poradiť? Robíte také niečo??Výpočty a návrhy.
Chcem to brať komplexne a preto sa snažím k tomu aj tak postaviť. Chcem kvôli tomu búrať schodisko, terasu a betonový prístrešok. - všetko je prilepené o dom (beton - žiadna izolácia, len super vodivosť).
Preto by som to urobil čo najlepšie. + mám obavy s prevedenia, že dobre si ja naplánujem, keď majster zle zrealizuje.
@kelso007 polovica domu je podpivničená, strecha je vyriešená. Terasa je ako balkon - len v oveľa vacšich rozmerov. Treba ju stavebne oddeliť od domu. rovnako aj schody. Neviem si predstaviť , ako by som ich odizolovaval.
@thorin ak neni tá pivnic vykurovana asi by bolo lepsie sa dáko povenovat tej... zateplit strop. oddelit schodisko a terasu bude mooooc nákladné vzhladom na prínos. keby bolo mozno foto ,,,
@ada32 Rozdiel medzi nimi je, dierované izolujú lepšie než plná tehla, ale z pohľadu strát aj dierkovaná CV alebo CDm sú slabo izolujúce. Čiže zateplenie v nejakej forme potrebujú.
@kelso007 je vykurovaná kotlom, ktorý v nej je. Teplota tam neklesne pod 13C, ale beriem izoláciu stropov, len u mna skoro nemožné, max 2-3cm z dôvodu nízkych stropov.
Terasa a schody su v zlom stave - 40 rokov nechané na pospas počasiu, na terase odhalené a hrdzavé nosné prvky,..atd
Myslím že oprava by výšla podobne ako stavba novej terasy.
@kelso007 Hlavný problém toho domu je , že niesú zateplané obvodove steny, obrovský únik tepla. Spotreba plynu za rok Január2012 - December 2012 = 3240m3.
Keď sedím v obyvke tak zo severnej steny cítim chlad - ťahá. Meral som teplotu obv. stien pri cca -15 a mala okolo 12C
@blacksr doteraz nam vsetci projektanti rozpravali ze 44 porotherm uz nepotrebuje zateplenie. Ale mame presne tento problem a potvrdila si mi ze zateplit urcite treba. dame min. 20 ale este predtym nas caka termovizia.
Takze na dome c. 2 mury 100rokov stare plna palena tehla 50cm hrubka ani nerozmyslat a zateplit tiez? Urcite ano, na co sa pytam vsak? len mam tusenie ze tam bude 20 malo...
@ada32 Moderný Porotherm, Heluz hr. 44 cm naozaj podľa platnej normy zateplenie nepotrebuje. V tom majú pravdu.
S týmito tvárnicami sa tie staré voštinové, metrické a plné nemôžu ani porovnávať. Tieto nové sú z tepelnoizolačného hľadiska "panie" tehly. :-) Z hľadiska pevnosti už nie - lebo ten vzduch, ktorý je v moderných tvárniciach, síce spôsobí podstatne lepšie tep.-izol. vlastnosti, ale zároveň tehlu oslabí (ale postačí bohate, nebojte). Plná tehla izoluje asi 5x horšie než tá moderná typu therm.
@blacksr potom by som posielala nase astronomicke seky za energie tvorcom noriem :-D . mame sice velky dom ale aj tak 22tis kwh rocne je prilis. strechu mame zugrund prerobenu a poriadne zaizolovanu hned po kolaudacii. tam velke uniky nebudu. tak budu niekde inde. po tej termovizii budeme mudrejsi. =-)
@blacksr Ako hrubu izolaciu by ste odporucali na dom ca 120 rocny, poschodovy, ciastocne podpivniceny, postaveny z kamena (asi pieskovca), mury hrubky 50-70 cm???
@lll2010 Tuná ťažko radiť... Asi nejakú drevenú konštrukciu (neviem kam a ako ukotviť) a do nej vlnu 18-20 cm, zvonku obklad. Okná osadiť zarovno vonk. hrany steny. Základy zatepliť sypaným penosklom.
@lll2010 Nieco s nizkym difuznym odporom. Nobasil (alebo podobnu) - bud do dreveneho rostu - ako prevetravanu fasadu (ukoncenu obkladom alebo omietkou). Je to cenovo narocnejsie, ale urcite najlepsie riesenie.
Alebo ako ETICS kontaktny system - to by bolo asi jednoduchsie aj lacnejsie, co najvacsiu hrubku samozrejme.. To ti urobia aj bezni majstri.. Samozrejmostou su suche zdrave mury!
@spiderhst penosklo je kvalitný izol materiál ,je určený na mechanické namáhanie, podmienkou je, že sa použije ako doska. tým nemyslím násyp v tvare dosky ale platne spájané pojivom na dosiahnutie plochy. Po rozdrvení sa z toho stáva štrk, akonáhle sú v materiáli medzery, do ktorých môže prenikať vlhkosť, parametre sa zásadne menia.
@43jarko Lenže cena... a slabšia izolačná schopnosť než vlna... dokonca ak je povrch steny krivý, tak nič moc teda... preto si myslím, že radšej nekontaktne dať izoláciu, do roštu
cenníková cena je identická vlna/Multipor, vlna sa ale vyrába za každým rohom a obchoďáci dajú bežne zľavu 30%, Multipor zatiaľ vyrábajú iba v Nemecku a maximálna zľava je 22%. 14 cm Multipor má rovnaký tepelný odpor ako 13 cm vata, v dokončenom systéme má ale vyššiu paropriepustnosť a je nehorľavý ako jediný izolant okrem penového skla. minerálna vlna aj Multipor majú rovnaké nároky na rovinnosť podkladu, lepia sa celoplošne zubovou stierkou... Pri odvetranom systéme je samozrejme zaručená najvyššia paropriepustnosť, namiesto vaty sa dá použiť na mokro fúkaná celulóza, ale trochu solídnejšie opláštenie ako PVC siding vyjde nad 30,00/m2. Týmto systémom sú opláštené hotely Kempinski na Štrbskom plese...
nie kubík Multiporu vyjde na 50,00 bez DPH, čo je aj bežná cena fasádnej vlny pri maloobchodnom predaji, je to na figu pretože nechcú posunúť výrobu na regionálnych výrobcov ale asi majú strach keď vidia ako znižujú kvalitu napr. na linke v Šaštíne, ten Multipor dôjde zabalený ako bonboniéra a naši ho poničia blbou nakládkou...
Tak si to zhrnme (ceny su oficialne od vyrobcov, bez zliav)
multipor
lambda 0,045
R pri 140mm 3,11
faktor difuzneho odporu mi 3 (cim menej tym lepsie)
cena na m2 pri 140mm 26E
cena na 1ku R 8,36E
ISOVER TF PROFI
lambda 0,036
R pri 140mm 3,85
faktor difuzneho odporu mi 1 (cim menej tym lepsie)
cena na m2 pri 140mm 29E
cena na 1ku R 7,53E
@thorin Na obvodove murivo by som pouzil EPS hrubky 15 - 20 cm (neviem ci by 20 cm nerobilo problem = hrubka steny 60 cm je dost). Volil by som sivy EPS, ktory ma lepsie tepelno izolacne vlastnosti. Vo vasom pripade je potrebne pouzit material ktory ma co najnizsiu mernu tepelnu vodivost a to kvoli tomu, ze nemozete ist do velkych hrubok. Kvoli cene by som do vlny pri obvod. stenach nesiel. Napr. Orientacna cena vlny s mernou tepelnou vodivostou 0,032 je cca 120 eur / m3, cena EPS Neo s mer. tep. vod. 0,031 je cca 85 eur / m3. 15 cm vlny = tep. odpor 4,7 m2K/W, pri 15 cm EPS = tep. odpor 4,8 m2K/W. S polohou rosneho bodu v konstrukcii problem nebude. Obvodovy plast riesit komplexne vratane vymeny starych okien. Nove je vhodne umiestnit na vonkajsiu hranu muriva s tym ze by som olepil ostenia okien EPS resp XPS napr 4 cm a ramy by som nasledne prekryl fasadnym EPS aspon do 1/2. Samozrejme je potrebne riesit aj zateplenie stropu a podlahy a penazenka to urcite pociti ;)
@dominik_boksansky prečo nemôžem ísť do veľkých hrúbok? Či už dám 15 alebo 20 tak to už je jedno. . 60cm odvodové múry alebo 55cm voľným okom - bez rozdielu. Neopor je drahší o 30% a lepšie tepelnoizolacne vlastnosti o 20%. Tak neviem. Začal som uvažovať o 20cm EPS70 - biely.
@thorin taketo rozhodnutia by sa nemali robit pocitovo, ale mat spocitane co ktora hrubka prinesie. Kludne sa moze stat, ze tych 5cm navyse neprinesie tamer nic, ked tomu nebudu prisposobene aj ostatne konstrukcie.
A este jedna malickost z vlastnej skusenosti, ak sa pouzije hrubsia izolacia ako v projekte, kludne sa moze stat, ze na cloveka pod strechou zacne prsat (lebo prekrytie strechou sa zmensi) :).
@thorin uvadzal som 15 - 20 cm. Mozte dat aj 30 cm, ak Vam nebude vadit, ze hrubka steny (70 cm) bude ako v atomovom kryte :). Rozdiel v cene medzi EPS70 a EPS Neo na jednotku tepelneho odporu je podla cennika cca 0,3 eur. Ak sa vsak podari s predajcom tento rozdiel eliminovat isiel by som do neoporu. Osobne tiez zvazujem pouzitie tychto dvoch materialov na novostavbe. Rozhodnutie vsak urcite spravi cenova ponuka a mozne zlavy.