Ahojte ludkovia,
mam otazku: zhrnali ste ornicu pred vykopom zakladov , alebo nie? Lebo v niektorych fotoblogoch to vidim a v niektorych nie....Naco je to dobre? A je to vobec treba? Poradte...Dakujem.
Tiež by ma to zaujímalo, mne osobne sa to zdá zbytočná robota, ale ja tomu moc nerozumiem. Momentálne nás to tiež čaká, ale neviem prečo by sa to malo robiť, keď je pozemok celkom rovný, a to čo sa zhrnie sa v konečnom dôsledku bude musieť znova nazad nahrnúť, lebo proste je určená výška pokiaľ tá zemina musí byť.
nas tiez o par dni caka zhrnanie ornice...ornica ani vykopana zem nepatri do zakladov, nakolko casom sadne a mozu popraskat mury, treba pouzit riadny zasypovy material
no mne to vcera povedal stavebny dozor, ze vraj niekto to robi, niekto nie, ale ze je to dobre...Ale vraj potom tam treba dat viac strku ci makadamu ci co,,..
@maluboma Ja som nezhrnal a ani som neplanoval...Uz to tu niekto vysvetloval ze preco sa to tak robi ale neviem to najst...Co si pamätam tak tam bolo pisane nieco o kyslosti pôdy atd...ale to ze ornica sadne, to nieje ten dôvod....sadne kazda...praskat nema preco...V platni je tiez dost zeleza.
A v poslednom case co som videl xxx domov tak to nerobili..
ornica pokial je kvalitna tak je pomerne cenna a aj z toho dovodu ju treba zachranit. Pri stavbe sa okolie doslova znici a aby ste si potom nemuseli zhanat ornicu, co nie je vzdy take jednoduche ako to vyzera a ide to aj do penazi.
Ja som si ornicu nechal stiahnut a pekne v jednom rohu pozemku som si aj uskladnil. Ked dostaviam tak ju mam na pozemku (nepotrebujem ju zhanat a vozit) len ju necham rozmiestnit po pozemku presne tam kde je to potrebne.
Za dalsie ako tu uz bolo spomenute, ornica nema ani zdaleka taku unosnost ako hnedozem alebo ilovite vrstvy pody, preto sa nehodi pod zaklady alebo pod zakladovu dosku, kedze lubi sadnut a tym mozu zase zaklady trpiet a praskat.
Ak sa teda da, tak si ornicu nechajte stiahnut a podla moznosti jej urcite na pozemku miesto kde vam bude najmenej zavadzat.
My sme pekne krasne ornicu stiahli, na pozemku znikla pekna komu, ktoru sme prikryli ciernou foliou aby nezarastla travou a pekne prehnila a bola urodna:)
hm, a vy ste to zhrnuli a hned robili vykopy, alebo jeden den zhrnuli, a na druhy kopali? to sa pytam kvoli nejakemu bagriku,,ci ho treba objednavat na dva x...ale asi hej, ze??
-ornica sa stahuje koli tomu,ze napr. mi sme zacali stavat na byvalom poli,kde boli sadene rozne sadeniny,tym padom sa to hnojilo a neviem co vsetko...Teraz sa z byvaleho pola robi IBV.Ja som ornicu stiahol,nejakych 10 cm nikoho nazabije,uskladnil v rohu pozemku a teraz na jar,ked uz mam postavene nou pekne pozarovnaval pozemok.
My sme v jeden den zhrnuli ornicu a asi o tyzden kopali zaklady....mozno by ste to stihli aj v jeden den...ale zaklady treba po stiahnuti ornice poriadne vymerat a oznacit (vapnom) a to je tiez celkom pekna prplacka...
@maluboma je to velmi potrebne, pisal o tom aj @wittner ... ak nechces aby ti dom sadal kadejako, tak jednoznacne ornicu prec...nehovoriac o hodnote kvality tejto pody, - urodnej pody - ktoru je priam barbarstvo nechat pod stavbou....
Ornica sa pod každou stavbou musí zobrať-bezpodmienečne! Vyplýva to aj zo zákona.
Nehovoriac už o problémoch - technických ak ju niekto nezoberie.
Ako to vobec može niekoho napadnúť nezobrať ornicu ?! :-|
No dobre, ale my tam máme na povrchu nejakú navážku ílovitú. Ornica je hnedá a tmavá a toto je bledučko hnedé až zlté. Tak to je pravdepodobne nejaká ílová navážka. Tak v tom prípade to je úplne zbytočné to sťahovať.
Prečo diskutujú ľudia čo o tejto problematike nič nevedia? Odstránenie ornice, alebo odborne povedané skrívka humusového horizontu záleží od toho, ako je pôda charakrterizovaná v katastrálnej mape (či je to orná pôda) a kde z hľadiska sídla sa nachádza (v zastavanom území alebo mimo neho). Podľa toho sú stanovené podmienky či treba ornicu odstraňovať alebo nie. Ak áno, tak podľa bonity pôdy sa určuje poplatok za vyňatie z PPLF (Poľnohospodársky pôdny a lesný fond) a musí byť spracovaný aj výpočet skrývky s určitou hĺbkou, ktorý tvorí súčasť rozhodnutia o vyňatí z PPLF na pozemkovom úrade. Tak isto je dôležité uloženie a použitie takto odstránenej ornice. Rozhodnutie pozemkového úradu je záväzné a je súčasťou žiadosti o stavebné povolenie. Je to veľmi široká a komplexná problematika a nesúvisí s únosnosťou základovej pôdy, ale so zákonom o ochrane pôdy. Prosím Vás, pýtajte sa odborníkov a nevymýšľajte si rozprávky. Ja som autorizovaný architekt.
ja za mňa ako laika poviem toľko : pre mňa je ornica zlato...aj keď som si na začiatku neuvedomila čo to je teraz si uvedomujem čo máme nazhrňané a teším sa keď si ju budem čistiť sitkovať od buriny a vysypem si ňou záhradu a trávniky... :-)
@polystyren možno máš pravdu možno nie..no my sme už postriekaní a povdychovaní všetkým možným a ani si to neuvedomujeme..a ornica pre mňa zostane vždy najkvalitnejšia pôda..
@polystyren min. 15 rokov tam nikto neoral ani nesadil a nikdy nie družstevníci..to že je to orná pôda ešte neznamená že bola 50 r chemicky "ošetrovaná" max ju domáci hnojili..ale ty vieš viac ;-)
@s555 Ako som písal v inej reakcii - skrývka ornice sa robí v závislosti na kategórii pozemku a jeho umiestnení, preto je niekedy nutná zo zákona a niekedy nie.