Ahojte, chcela by som sa poradiť ohľadne základových pásov. V projekte máme naprojektovanú šírku 500 x výšku 550 plus DT výška 750. Plánujeme do základových pásov koše s roxorom priemer 12 (4 prúty). Viazať to chceme plastovými strmienkami, no najväčší rozmer strmienok je 27x27. Myslíte, že to bude stačiť? V projekte je veľkosť košov 43(šírka)x48(výška). Ešte by ma zaujímalo aký betón tam naliať. V projekte je písaný C 20/25. Ide o jednopodlažný bungalov na rovinatom pozemku. Ďakujem za všetky reakcie :)
@diablicaxyz Preco plastovymi strmienkami? Nie je lepsie strmienkami zo zeleza to viazat? A co sa tyka betonu, tak ten je dobry. Ak ho mate aj projekte napisany, tak dajte taky.
@diablicaxyz do zakladovych pasov som daval roxory len do rohov inak sme ich davali len na previazanie pasov a DT inak nevidim ziaden dovod a uz vobec nie na kose do vencov samozrejme ale do zakladov kde je beton hruby viac ako pol metra?
@diablicaxyz ak chces pouzit vylucne plasttove, tak kup 20x20 a vytvor zo 4 kusov 40x40 s tym ze stredom budes musiet dat jeden prut naviac.
Ale tych strmienok mienies asi celkom dost. Neviem kolko metrov zakladov ides robit ale na bezny bungalov to dvaja musia mat za den poviazane zo zeleza.
@diablicaxyz určite sú tie plastové prvky strmienka so statickou funkciou, alebo sú to len vymedzovacie prvky? (poraď sa so statikom, alebo pozri technický list výrobku).
Čo sa týka zmeny výstuže, betónu, rozmerov konštrukcií, uršite nedaj na názor človeka, ktorého odbornosť nepoznáš, nevidel projekt, nepozná základové pomery stavby. Neznamená to však, že to čo je v projekte je vždy správne (hlavne ak to robil niekto ako typovú záležitosť), vždy je možnosť so statikom optimalizovať konštrukcie ak to situácia dovoľuje, ale to môže posúdiť odborne spôsobilá osoba nie niekto na fóre.
Na ohýbarke ti vyrobia celé koše a nemusíš strmienka viazať na stavbe, prever si či to nebude lacnejšie ako tie plastové.
@diablicaxyz v základových pásoch strmienka nie sú dôležité, ale je dôležité umiestnenie horizontálnej výstuže, takže by som strmienka 43 x 48 určite nenahrádzal týmito plastovými 27 x 27. Strmienka sa dajú kúpiť ak sa vám nechce ich vyrábať a bude to len omrvinka v rozpočte celej stavby
@diablicaxyz ešte ste ani nezačali a už na to idete celkom zle.....úplne zle.......Nerozumiete sa tomu a zaplatili ste profesionála, ktorý Vám napísal aký betón, aké železo, aké strmienka....a vy sa idete pýtať na web či nebude lepšie dať iný betón a úplne iné výstuže. Čo tak sa spýtať Vášho stavebného dozora......skúste.....aspoň preveríte či má pevné nervy :-D
@diablicaxyz To čo za somár vám robil ten projekt? Do základových pásov je načo dobré to železo? Základové pasy vykopať do nemrznúcej hĺbky, zaliať do výšky terénu (keď to je na rovine) a na to DT do požadovanej výšky. Roksory napichať do čerstvého betónu na každú druhu tvárnicu. D základových pásov ide prostý betón. Staré označenie B15 nové C12/15. Do DT potom už ide B20 t.j. C16/20 Tebe navrhnutý betón C20/25 (B25) je zbytočné drahý a do zemi zbytočný. Taký som dával do vencov a to len preto že na noc už malo mrznúť a potreboval so aby skôr zatuhol. Inač by úplne stačil B20
@eagleowl k tomu tvojmu komentáru asi len toľko .... chcela som vedieť skúsenosti ostatných ľudí, ktorí už svoj dom postavili, čo by nám odporučili a čo by urobili inak oproti svojej stavbe. To, že mám všetko napísané v projekte viem aj sama, ale stáva sa, že projektanti to niekedy radi predimenzujú a zatiaľ nám každý potvrdil, že nám je zbytočne liať tak drahý betón do základov. :-)
@diablicaxyz Tak nech tý čo vám radia robiť to inak urobia vlastný projekt statiky a nech ho opečiatkujú aby za tie svoje rady prevzali zodpovednosť, dúfam že to nie sú ľudia ako napríklad @ruren ktorý o tom nemá poňatia a myslí si že pevnosť betónu v tlaku ovplyvňuje rýchlosť tuhnutia alebo betónuje za nevhodných podmienok, lebo takých "radcov" je plný internet, ich rady sú síce zadarmo ale väčšinou aj nadarmo.
@diablicaxyz
Z normy STN EN 1992-1-1 Navrhovanie betonovych konstrukcii:
Tu mas tabulku pre prostredie v akom sa nachadzaju zakladove konstrukcie:
http://prntscr.com/p1kk54
zakladove konstrukcie - trieda XC2
Minimalnu triedu betonu pre dane prostredie si mozes pozriet tu v tabulke:
http://prntscr.com/p1kise
-> beton C25/30.
Radsej by som na tvojom mieste doveroval ludom, ktorí to studovali. Ked si pojdem na robit operaciu kolena, tiez redsej nebudem spochybnovat ludi co ma budu operovat...
@diablicaxyz posudzovať kvalitu betónu a železa pre základy bez toho aby niekto videl projekt domu a pomery na pozemku...to chce fakt fištróna......ale jedna múdrosť hovorí......kto dá na cudzie rady...robí cudzie chyby.
@martosko Počúvaj ty mudrlant. To aby som dal silnejší betón, lebo mal byť nočný mráz, to nebolo z mojej hlavy, ale majiteľa betonárky a myslím že o tom by mal niečo vedieť. A vysvetlil to celkom logický. Pri tuhnuti betónu vyššej triedy vzniká viac hydratačného tepla a betónu tak mráz, aký mal byť tej noci neublíži. Nakoniec aj tak to bolo zbytočné, lebo teplota v noci sa zastavila na nule. Na druhej strane aspoň mám pevnejšie vence.
všetci tu operujete normami a skúsenosťami majiteľov betonárok. Norma je stavaná na stavby, take´niečo ako bežný dom je jednoduchá stavba a všetky statické prvky tu majú minimálne požiadavky, takže odhadujem, že u nás sa na dom použije o 20-50% cementu ako je potrebné. A základy sú predimenzované na 90% objektov, pretože to je štart stavby, a tam firma získa prvý zárobok.
@ruren to ze bola teplota vzduchu 0 neznamena ze nemrzlo, ak bola jasna noc tak salanie zo stratosfery je mrazive, aj preto sa vzdy odporuca +5 stupnov pri vecsine materialov lebo je to rezerva ze pri +5 by to salanie nemalo byt take aby prisiel mraz,, aj preto v autach je prednastavene upozornenie smyku pri +4 stupnov, lebo to je teplota vzduchu nie povrchu, ale to len tak pre info aj pre ostatnych aby sa neposliehali na teplotu vzduchu ;)
@diablicaxyz ja sice chapem tvoje obavy, ze to mas predimenzovane a pravdepodobne to tak aj je. Ale ak ti tu niekto poradi inu vystuz, ci iny beton a nieco sa stane co spravis ? To, ze niekomu nepraskli zaklady bez vystuze (ja ju tiez nemam), este neznamena, ze sa to u teba nestane, mas ine podmienky, mozno ich projektant len zohladnil. Keby tu do niekto dal staticky vypocet, beriem, ale mam obavy, ze tunajsia debata ti nic pouzitelne neprinesie.
@slavoslav teraz som robil na chatku zakl.pasy a tiez som pozeral po tych strmienkach. Ale nevysli ako vhodne moc - zly rozmer, cena, atd. Za lepsie cenu som nasiel lokalneho vyrobcu s roxoru :)
Dobry deň, idem stavať bungalov 13,5x12,5. Idem kopať základy plus mám ešte 2nosne steny v strede domu. Základy 600x1000mm hĺbka. V projekte nemám žiadne železo ani štrkové lôžko. A neviem čo s tým, veľa ľudí mi vraví že by som tam mal dať niečo a veľa zase že nie je ho tam treba. Je to rovina, a so zemou sa nič nerobilo 50roklv možno aj viac. Bolo tu toho dosť popísané, ale predsa by som chcel počuť názor aj od niekoho z vás, kto sa tomu viacej rozumie. Ďakujem