Dobrý deň prajem,
rád by som sa opýtal na váš názor ohľadom zakladania domu na základovej doske, kde je miesto klasickej oceľovej výstuže použitá výstuž z vlákien. Pri hľadaní na nete som zistil, že sa tých vlákien používa viac druhov. Ocelové, sklenené, polypropylénové. Predpokladám, že len ocelové sa používajú do základových dosiek, zvyšné do poterov?
Majstri ma tiež upozornili, že sa to pri samotnej betonáži rôzne zhlukuje a zle sa s tým robí... Tak teraz neviem koho osloviť, alebo čo zohnať, aby sa takéto nestalo. Zle rozptýtelá výstuž je asi málo platná a zrejme by ma trafil šlak, keby to niekde ruplo pod nami :) Viete mi prosím poradiť firmu, či partiu, ktorá má potrebné vybavenie a skúsenosti?
ahoj aj ja uvazujem o dratkobetone, ak sa to dobre premiesa nemyslim si ze sa to bude zhlukovat, mas dosku alebo podkladovy beton? ja to chcem dat namiesto karirohozi kvoli rychlosti vystavby a nemusim sa babrat s viazanim rohozi. Kolko kg dratkov ratas na m3? Ja mam pasy a na tom 15 cm betom a ratam ca 25kg na m3, v garazi mozno dam aj rohoze alebo sa opytam statika
Pre dratkobeton su ovela prisnejsie poziadavky na zhutnenie podkladu. Nepamatam presne, neviem ci tam nie je Edef az 120 MPa. Kludne sa moze stat, ze sa to na stavbe nebude dat dosiahnut. Neviem co stoja tie ihlice! Ale klasicka doska ma vystuze cca 50 az 60 kg/m3. Priblizne 50e / m3 betonu - cena v ystuze. Alfa omega bude kvalita hutneneho podkladu. Ak by tam nahodou rokmi vznikla nejaka kaverna alebo ina porucha . Klasicky vystuzena doska sa s tym lepsie vysporiada. Dratkobeton je zase bez prace, s vystuzou sa zabije viac casu.
Ale trebalo by smedat deformaciny modul zhutnenej plane , ci je podla poziadaviek a to zase nieco stoji - Ak to chcete mat presne podla poziadaviek.
Klasicka vystuz je jednoduchsia a blbuvzdorna.
@jan45 Menší vrtulník by na tej doske možno aj pristál :) Píšete, že vlastnosti vláknobetónu pri RD nevyužijem, prečo? Bude to prízemný dom, stojaci na základovej doske vyliatej do vane z XPS. Komplet vnútro bude riešené z SDK, obvodové steny murované z betónových tvárnic. Húževnatosť vláknobetónovej dosky mi príde vdodná...
@palio2 ahoj, presne ako píšes, musí sa dobre premiešať. Mám základovú dosku hrubú min. 220 mm a ja som nerátal kilá drátkov, na to sú špecialisti :) Vo výpočte je uvedené, že v mojom prípade treba 26 kg drátkov určitých parametrov na m3 betónu.
@sidewinder u mňa je v technickej správe uvedené, že štrkové lôžko má býť zhutnené s deformačnými parametrami minimálne edef 40 Mpa. Z môjho pohľadu je štrkodrv únosnejšie podložie ako napr. penosklo, ktoré sa bežne realizuje pod základové dosky pasívnych domov. Na edef 40 to zhutníš aj so žabou. Robil sa inžiniersko- geologický prieskum pozemku, hádam nás kaverna neprekvapí :)
@jan45 mne to vyšlo pri 25 kg dratkov na m3 cca 150e V neprospech dratkov na celu dosku, cena za 1 kg dratkov ca 1e s dph, kari 2 x 3 8 mm cena 21e, čo ale mi stojí zato lebo ušetrím na práci A presune hmôt, neviem koľko trvá pokladka A viazanie rohoží ale ja mám dráhu prácu, nakolko je stavba V rakúskom pohraničí A pochybujem že by mi niekto za 150e vylozil, položil a zviazal rohoze
@nolf más dosku, cize nemáš základové pásy ano? A vyšlo ti iba 26kg na m3 betónu? Beton máš akú triedu? c25/30?máš bungalov alebo poschodovy dom?ja mam 25 kg pri pasoch kde je betón podkladovy hruby 15 cm a dratky sú 25 kg m3.mám bungalov. Pôda dobre unosna
@ekino13
do suchej zlozky alebo do hotovej zmesy sa pridavaju kvoli lepsiemu rozmiesaniu. este aj tak sa moze stat, ze niekde vznikne zhluk, ktory treba bud manualne rozstuchat, alebo miesat kym sa nerozhadze. voda ma zvlhcit zmes, okrem spomenuteho, ze by sa pravdepodobne urobila velka gula vlakien, by sa zvlhcenie zmesy nasobne predlzilo.