@mcsmekac Tiež som plánoval postaviť dom s pivnicou. NEchal som si spraviť geologický prieskum a zistilo sa, že spodná voda je v hĺbke 2 metre. Pivnica by tým musela byť mať izoláciu proti tlakovej vode, čo by nehorázne predražilo stavbu. Odhadom mi povedali, že taká izolovaná pivnica (chcel som cca 5x8 m) by ma vyšla na 30.000 a viac. V ideálnych podmienkach by ma pvinica vyšla 15-20 tisíc.
Tak som zväčšil garáž a za ňou bude dieľňa, technickú miestnosť sme zakomponovali do prízemia (pozri môj fotoblog).
Takže je to hlavne na prírode a tvojich finančných možnostiach. Ale urobiť jednu miestnosť navyše v dome je určite lacnejšie, ako budovať plnohodnotnú pivnicu.
Pivnica je vždy riziko.Ak je vysoko spodná voda, alebo blízko v úrovni domu potok ,alebo rieka tak na to radšej hneď zabudnite.Ak aj nie rátajte že pivnica nech aj najlacnejší variant vám predraží dom o 30%.Pokiaľ máte dosť veľký pozemok tak je lepšie lacnejšie pristaviť miestnosť .
@mcsmekac Je to individuálny projekt, ale inšpirovali sme sa projektom bungalovu 1473:
http://www.eurolineslovakia.sk/sk/pro...
Pôvodný projekt bol ale malý, tak sme to zväčšili, vytvorili samostatnú tech. miestnosť, prirobili garáž a zmenili tvar strechy. Ak chceš, môžem ti poslať pár listov z nášho projektu (pôdorys, vizualizácie a pod.).
@duzu Ja mám v pivnici teraz aktuálne vlhkosť 99% (možno aj 100% ale vlhkomer má len dvojmiestny display) a teplotu medzi 5-6°C Jablká, ktoré som tam uskladnil pred dvomi mesiacmi sú ako teraz odtrhnuté zo stromu. Rovnako aj pomaranče, mandarinky, ananás po troch týždňoch ako práve dozreté. Ak by som bol vinár, tiež by to bola ideálna klíma pre skladovanie sudov s vínom. :-)
@jamk1 Na ovocie a zeleninu mám pivnicu zvlášť na dvore, tak ako ty. Je z kameňa, vrch betón. Vlhkosť okolo 95%, teplota 4-5 C. Ale táto pivnica je pod domom a syn by chcel do pivnice ping-pongový stôl. Momentálne topíme drevom a v tejto pivnici máme aj kotol, preto je tam okolo 11 C a 55 %. Ak nebude miestnosť kúrená, teplota sa zníži a zvýši sa vlhkosť, preto som myslel, že základy - kamene by som odizoloval zvnútra.
@martinsz odizolovať sa musí tak aby sa nedostala vlhkosť zo zeme na múry z jednej strany to nestačí vlhkosť sa vzlína i od spodu s pod základu, tak isto podlaha
@martinsz s tou izopláciou si to rozmysli veľmi dôkladne. Z našej skúsenosti: Máme dom z roku 1962. Vždy bol v dobrom stave. Ale spodná voda časom začala prekvapovať. Samozrejme sušilo sa to po celý rok, ked opadla. Casom sa dala urobiť tlaková izolačna vaňa zvnútra pivnice. Super vec, nakolko môžeme už po celý rok do pivnice v papučiach. Vlhkosť sa ale viacej začala ťahať po obnažených základoch, nakolko vana ja urobená iba po vrch okolitého terénu. Ked sme vylíčili pivnicu do troch rokov boli plesnivé čierne nechutné mapy, nie všade. Asi podla hustoty betónu. Aj stuchlina. Išlo nám to neskutočne na nervy. Skaredé, nezdravé. Pivnicu máme na zaváranie, špinavú prácu a manžel dielnu. Tak isto lyže a podobne. Pred 6-timi rokmi muž obúchal starú plesnivú omietku a na vyspravený povrch nalepil 10mm polystyrén. Nič lepšie nás nenapadlo, ked sme nechceli zase do toho vraziť majland. Momentálne sme veľmi spokojní, ale vlhkosť si stále nájde cestičku kam vyliezť. Zachádza aj do stropnej dosky nad pivnicou a začína opadávať z nej omietka. Mne to nevadí, ale muž je hrozný pedant a stále frfle. No, ale čo so starým domom!!! Ak to aj tebe nebude vadiť, tak do toho! To isté máme aj z vonku. Dali sme kedysi dávno Kabrinec /však to vtedy frčalo/ a zastavili sme cestu vysušovania mokrých základov.
Preto obdivujem mladých ľudí, čo kúpia staručký dom a vlastne celá podstata ich budúceho bývania je na starých základoch so starými hlavnými múrmi, ponorenými v mokrine.
Prajem správne rozhodnutie.
@staronova Ďakujem za radu. A cítiť ešte stuchlinu po prilepení polystyrénu do pivnice? Znížila sa vlhkosť v pivnici? Nemerali ste pred a po? Ďakujem za odpovede.