Upchávanie geotextílie v pôde, časom cez ňu netečie voda

Dobrý deň, idem uložiť do zeme vsakovacie boxy a mám otázku či je dobrý nápad obaliť ich na komplet geotextíliou. Čítal som už veľa názorov, že časom sa tie póry na geotextílii upchajú zemným kalom a skoro vôbec už neprepúšťajú vodu, takže by som bol na tom tak ako teraz ... Nebolo by lepšie obsypať ich len štrkom bez geotextílie ? Už som rozmýšľal aj nad biotextíliami, ktoré sa po 3-4 rokoch začnú v pôde rozpadávať. Dovtedy sa tá zem hádam uľahne a bude držať hustotu aj samovolne a nebude sa vymývať do tých vsakovacích nádrží.
Odpovedať
Profilova fotka
vsakovacie boxy nie sú optimálne riešenie, neriešia primárne vsak, ale akumuláciu so vsakom. Geotextília áno, ale na na povrch a steny. Účelnejšia je nádrž s prepadom do vsaku v ryhe. Aj okolo nádrže vznikne vsakovacia ryha s rovnakým objemom ako pri boxoch.
Odpovedať
Kúp kalandrovanu, tá sa tak neznáša. Určite je lepšie ju dať ako nedať, https://www.lacnestavanie.sk/p-7170/g...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tuzka9:

Dobrý deň, idem uložiť do zeme vsakovacie boxy a…
@tuzka9 tiez som pocul aj taketo nazory, ale clovek pocuje vselico. Ja som boxy obalil do geotextilie, tak ako odporuca vyrobca, tak ako som videl uz velakrat na velkych stavbach, ktore sa nerobia podla nazorov z modrej strechy.
Odpovedať
Profilova fotka
Zhora a zbokov obaliť netkanou geotextíliou najlepšie kalandrovanou ( t.j. s tepelne upraveným povrchom - zažehlením ). Má menšie otvory - póry. Na spodok je zase vhodnejšia tkaná geotextília, ktorá má väčšie otvory. Pokiaľ kolíše hladina podzemnej vody nad spodnú hranu vsakovacej jamy je lepšie dať aj na spodok netkanú GTX.
Odpovedať
Už som sa rozhodol a určite boxy obalím aby sa do nich nič nedostalo, lebo ich idem dávať veľmi blízko domu - asi 30 cm a vrchná časť boxov bude zarovno za základmi a spodok boxov hlboko pod základmi 80 cm. Najviac sa bojím toho, že tie boxy budú tak blízko základov. Vodu zo strechy nie, tá je vyriešená. Máme podpivničenú 1/4 domu. Je tam kotolňa. Tá voda čo sa tam odspodu tlači nie je to nič hrozné - 1-2 centimetre maximálne raz za pár rokov. Väčšinou je len mokrá podlaha v tom rohu, kde je aj roh domu. Pôda je v podstate čistý íl. Tie vsakovacie boxy chcem dať do tvaru L na tom rohu, kde to preteká, aby to vsakovalo aspoň časť tej vody. Zatiaľ som odkopal len ten jeden roh domu až do základov 3m jedna strana na dĺžku, 3m druhá strana a zistil som, že pravdepodobne všade okolo domu asi 10 cm nad tým ako začínajú základy sú tie staré červené šesť-hranné tehlové drenážne rúrky. [b]Sú iba 5 cm od základov[/b] ... A čerešnička na torte - aj priamo cez základy popod dom ide taká istá drenážna rúrka - ťažko povedať odkiaľ. Všetky 3 rúrky, zprava, zľava aj tá z pod domu sa zbiehajú v tom jednom rohu, ktorý bol zasypaný tým ílom, takže to tam stálo a tlačilo pod dom. Okolo domu sú z troch strán zabetónované hrubé chodníky 30-40 cm a schodište takže, zrušiť to je skoro nemožné. Aj týchto 6 metrov chodníka som skoro umrel, kým som to zbíjačkou vyzbíjal :D Tie červené drenážky som zrušil aspoň na tých 6 metroch a zvyšok chcem nejakými umelými trubkami napojiť do tých vsakovacích boxov, vždy dva boxy na sebe a vývod z tých [b]horných boxov[/b] pôjde do kanalizácie, takže ak sa naplnia voda bude odtekať preč. Bude tam minimálny spád do kanalizácie, ale vďaka aj za to, že to vydá. A ešte info o spodnej vode, ale nie som si istý či je to naozaj spodná voda. Vysvetlím. Keď kopem alebo zavŕtam zemným vrtákom do zeme, tak sa voda objaví hneď - 40-50 cm. Keď je dlhšie sucho tak 1,5m alebo aj viac. Ale nikto v okolí tu nemôže mať studňu. Susedovci oproti 20 m hlboká a nič, vodu neobjavili, Ďalší susedovci o dva domy nižšie dokonca 28 metrová studňa a tiež nič ... Takže neviem čo je to za voda, tá tesne pod povrchom ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od terry25:

Kúp kalandrovanu, tá sa tak neznáša. Určite je le…
@tuzka9 Tiež zastávam názor, že najdôležitejšie je, ako - a čím to všetko obsýpeš, či povedzme rozdelíš obsýpavacie vrstvy na frakcie, atď... @terry25 Životnosť 25 rokov.... a čo potom? No, nekúp to!
Odpovedať
1. Podľa mňa nedávať tie boxy tak blízko domu. Ohrozujete statiku základov lebo vytvárate dutinu v mieste kde sa rozkladaju sily (zjednodušene lichobeznik s vrchnou hranou na spodku základov). 2. Keď máte takú vysokú spodnú vodu tak budú aj tak stále plne a nevsiakne to nikam. Uvažoval by som to odviesť nižšie po svahu alebo keď to nie je možné tak možno retencna/akumulačné nádrž?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@tuzka9 Tiež zastávam názor, že najdôležitejšie j…
@petersd potom tomu nechá voľný priebeh. Môže sa stať, že ešte po 40 rokoch to bude funkčné. Alebo zistí v rurach na odtokoch zo strechy, že už je zle. A keďže každý dom si vyžaduje neustálu údržbu, tak aj toto môže po 30 rokoch vykopať, zhodnotiť stav, buď vymeniť celé koše, alebo len znovu obaliť
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Urobil som to tak, že: - Tie 3 drenážne rúrky som zviedol plastovými rúrami rovno do boxov. - Vsakovacie boxy som obalil 3-krát kalandrovanou geotextíliou 500-kou zo 100% PP (polypropylén), má oveľa dlhšiu životnosť ako tá lacná z PES alebo rôzneho recyklovaného odpadu (takže to je ako 1500-ka). Dozvedel som sa z viacerých zdrojov, že geotextília sa zanáša hlavne vtedy, keď je stlačená alebo tenká, čo je skoro to isté. Takže na obaľovanie boxov by sa mala používať výlučne čo najhrubšia. Ešte lepšie 1000-ka alebo 1500-ka, ale tie sú cenovo niekde inde a bežne sa nepredávajú, Najideálnejšie je na bokoch použiť geokompozit namiesto geotextílie , ale keď som videl tie ceny geokompozitov, tak ma to rýchlo prešlo ... - Obsypal som to malými okruhliakmi dunajským štrkom frakcia 4-8 , zo spodu a z vrchu 5 cm vrstva - viac nemá význam. Po bokoch som obsypal 30 cm vrstvu, na bokoch to význam má. Aby sa nepomiešal štrk zo zemou, tak som ich oddeľoval tak, že som pichol medzi ne na stojáka rovné tenké plechy a boky plechov som pomaly zakrýval z jednej strany štrkom a zdruhej zemou. A postupne ako som stúpal, tak som tie plechy popoťahoval smerom hore. -Takže teraz je na tom problémovom rohu situácia takáto: 1. Múr je natretý štyrmi izolačnými vrstvami. Prvé dve spodné cementová kryštalizačná DEN BRAVEN KRYSTALIZOL a tretia a štvrtá vrchné vrstvy gumoasfaltová DEN BRAVEN DenBit DISPER DN. Tá gumoasfaltová sa dáva hlavne kôli tomu aby chránila tú cementovú pred mechynickým tlakom a poškodením. 2. Boxy sú uložené v jednej rovine spolu zo základmi (nešiel som hlbšie, dal som si poradiť) viacerí ľudia ma pred tým varovali, aby som ich nedával hlbšie ako sú základy. 3. Jeden meter od múru je nasypaná černozem až do hĺbky základov, aby ľahko prepustila vodu, pretože tento náš íl vodu proste neprepúšťa, tak som ho vymenil za černozem. 4. Medzi černozemou a vsakovacími boxami je 30 cm vrstva dunajského štrku frakcia 4-8 až do výšky tých 5 cm nad boxy zhruba 50 cm. Ten štrk je z vrchu zakrytý geotextíliou, aby sa doňho čo najmenej dostávala zem. Keď už sa má medzi ten štrk dostať zem, tak jedine z boku. Zemská príťažlivosť sa už postará o to, aby tá zem kým docestuje pomedzi štrk 30 cm ku boxom, klesla na dno a neupchala geotextíliu na celú výšku zhruba 50 cm. 5. Boxy sú uložené do tvaru L a 3-krát obalené geotextíliou 500-kou. Na jednej aj druhej strane som z nich vyviedol na povrch po dve 100-ky rúry aby sa odvetrávali a sušili. Akurát na zimu tie rúry zatvorím pre istotu vrchnákmi ak by prišla nejaká tuhá zima, aby to tam dole nezamrzlo. 6. Z boxov je voda odvádzaná rovno do kanalizácie. Zostali mi ešte úplne nové veci - 3 boxy a asi 40 m2 geotextília, tak mrknite do bazáru dám tam inzerát.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?