Trativod od susedov

Dobrý deň! Chcem sa na Vás obrátiť s prosbou o radu. S manželom máme poschodový rodinný dom. Manžel ho vlastnil už predtým a nemal problém s podmáčaním základov. Na susednom pozemku v tesnej blízkosti domu bola stará šachta, ktorú manžel pravidelne vyprázdňoval. Neskôr keď susedný pozemok nadobudol nového majiteľa, šachtu prestali vyprázdňovať a vtedy sa začali naše problémy s podmáčaním základov domu. Súdom sme docielili, aby šachtu sused zasypal. Podmáčanie však pokračuje ďalej. Máme vážne podozrenie, že susedovci nám škodia zámerne a vybudovali si trativod popod náš dom. Dokonca sa domnievame, že nám púšťajú pod dom vodu z ich studne. Už sme boli nútení urobiť betónovú stabilizáciu základov domu, nakoľko sa nám robia praskliny na múroch. Máme masívne odvodnenie základov. Napriek tomu podmáčanie pokračuje. Hlavne vnútorné priečky mávamé mokré. Nevieme, čo máme robiť. Ako môžme preukázať, že nám dom susedovci podmáčajú zámerne, lebo nám chcú vedome škodiť?
Odpovedať
Profilova fotka
dôkazy nie sú jednoduché a problém by mal začať riešiť stavebný úrad, konečné riešenie asi len súd. Žiaľ, dôkzná povinnosť je na Vás, začal by som hydrogeológom, ten by posúdil spádovitosť terénu, možné toky spodnej a vsakovanej vody. Čo môžet urobiť bez podkladov je požiadať stavebný úrad aby zistil odvádzanie povrchových vôd u suseda. Alebo požiadať stavebnú inšpekciu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od andrea27042012:

Dobrý deň! Chcem sa na Vás obrátiť s prosbou o ra…
@andrea27042012 Ja to vidím tak, že máte dom so zlou (žiadnou) hydroizoláciou a namiesto riešenia toho problému, hľadáte vinníka. Naozaj si nedokážem predstaviť, akým spôsobom by niekto cez váš dom urobil trativod. Voda zo studne taktiež není zadarmo. A to masívne odvodnenie základov je zjavne zle urobené, avšak už pri tej realizácii muselo byť zrejmé, kde je problém a možno práve tým ste si spôsobili problém.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od andrea27042012:

Dobrý deň! Chcem sa na Vás obrátiť s prosbou o ra…
@andrea27042012 nerozumiem co myslite tym masivne odvodnenie zakladov. Ved dajte sem nejake fotky z realizacie ak mate. Pretoze ak je to spravene dobre, nie je dovod aby ma zaklady vlhli koli tomu ze sused ma blizko trativod. Tiez by ma docela zaujimalo ze ako blizko je ten trativod, skuste spravit nejaky nakres, pretoze pochybujem ze sused spravil trativod pod Vasim domov, ako ste sem napisali. Ak je to naozaj take vazne tak tuto pan Jan45 vam dobre radi hydrogeologa a ten by Vam mal povedat kde je hlavny problem. Fotky ktore ste sem dali to je pivnica? Ak to ide od spodu, tak mozno podrezanie domu by Vam pomohlo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

dôkazy nie sú jednoduché a problém by mal začať r…
Ďakujem za odpoveď. Stavebný úrad sme oslovili. Odkázal nás na hydrogeológa a súd. Rovnako skontroloval aj odvod povrchových vôd. Keďže však bol stavebný dozor ohlásený, tak aj susedovci boli pripravení. Hydrogeológ nám síce napísal do posudku, že sa jedná o cudziu vodu - tzv. stopercentnú, ale sudkyni to nestačilo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od andrea27042012:

Ďakujem za odpoveď. Stavebný úrad sme oslovili. O…
@andrea27042012 takže hydrometeorologický posudok máte, a tipujem že je tam viacero veci popísaných a nie len to že je to na 100% cudzia voda. Ste si na 100% istý že odvodnenie stavby -zakladov ktoré ste robili je urobené správne? toto ste tiež mali dať posúdiť. Tie mokré vnútorné steny a priečky sú po celom dome alebo len v určitých častiach? Podľa mňa by ste si tam mali pozvať odborníka ktorý to zhodnotí komplexne ako celok.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozik123:

@andrea27042012 takže hydrometeorologický posudok…
@jozik123 To sme úsúdili aj my, len akosi nevieme akého odborníka - z akého odboru - zrejme niečo kombinované so staviteľstvom a hydrogeológiou?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?