Dobrý deň,
Na spodok výkopu základov chcem dať vrstvu štrku 10-15 cm.
Chcel by som sa spýtať či je potrebné štrk najprv zhutniť a až potom zalievať betón alebo sa môže len nasypať štrk a rovno zaliať betónom?
Ďakujem
Samozrejme sa štrk môže použiť. Určite je však lepšia štrkodrva a rozhodne dobre zhutniť a pod štrkodrvu dať tuhú dvojosovú geomrežu.
Takéto riešenie býva často aj lacnejšie a ale aj pod základom vzniká menšie napätie v základovej škáre.
Uvádzam jednoduchý príklad pre pásový základ v nezámrznej hĺbke 0,8m šírky 0,6m. ( priložená škica )
V prípade použitia geomreže sa zaťaženie stavby rozkladá na plochu šírky nie 0,6m ale 0,9m čiže napätie v základovej škáre bude o 1/3 menšie. Samozrejme takéto riešenie vyžaduje aby sa nám vo vrstve štrkodrvy nezhromažďovala voda a mohli ju rátať ako nenamŕzavú vrstvu. Zdá sa to komplikované ale keď hlavne v málo únosných pôdach nahradíme zakladnie na pilótach za plošné zakladanie tak tá úspora je významná. !
Pokiaľ tam nemáte problémy s únosnosťou pôdy v základovej škáre, vodou a iné a výkop je len prekopaný kľudne tam môžete dať štrk, teda rozhodne radšej štrkodrvu ( ľudovo označovanú ako makadam ) fr. 0/63 a riadne ju zhutniť.
@kosto13@sabikmajo pekna profi hodna odpoved, ale ma jedno velke ale.
Ked nasypem 10-20cm strku a na to nalejem 60-80cm "samonivelacneho" betonu, tak vsetko cementove mlieko mi stecie do strkoveho lozka a tym padom sa stane sucastou betonu a ziadna separacna vrstva sa nekona.
Aj proti vyplavovaniu cementového mlieka sa robí tenká vrstva podkladného betónu a ak bude na štrkorve fr. 0/63 a dosť hustý dôjde iba k nepatrnému vyplavovaniu.
Môže sa dať aj tepelne upravená geotextília ( zažehlovaná , kalandrovaná )
Čo tu zase riešite za ptákoviny. Šterk ani iné veci, ktorých sa väčšinou ľudia chcú zbaviť (betónové panely, trubky, ...) do pasov nepatria. Špára má byť začistená, hrany rovné, pekne kolmo vykopané.