Rozšírenie starých základov rodinného domu - najvhodnejší postup, ak sa starý základ má zachovať.

Profilova fotka
Po odstránení jedného z obvodových múrov je potrebné rozšíriť stávajúci základ, na ktorý sa má postaviť hrubší múr ako bol ten predchádzajúci. Aký je najvhodnejší postup ak sa starý základ má zachovať a k nemu sa má iba domurovať nový základ. Akým spôsobom základy prepojiť, aby po postavení nového múru nenastali problémy?
Odpovedať
Profilova fotka
@ottingerova to nie je otázka na laické fórum, nový základ sa nikdy nebude chovať rovnako ako starý, a celé je to divné, širší múr musí mať dôvod , a ten sa má riešiť v projekte. Na sprašiach v Trnave sú iné podmienky ako na kameni v B. Štiavnici.
Odpovedať
Profilova fotka
Širší múr má ten dôvod, že z úzkej verandy je potrebné urobiť kúpeľňu. Už teraz je šírka 112 cm, nie je možné postaviť širší múr smerom dovnútra. Jedná sa o starý dedinský úzky dom, nič sa tam veľmi vymýšľať nedá, iný vhodný priestor v dome nie je.
Odpovedať
Profilova fotka
@ottingerova opno aj menšie úpravy domu potrebujú projekt, aj preto , aby remeselníci vedeli, čo na čo naväzuje. To, čo píšete základ nepotrebuje, sú iné riešenia.
Odpovedať
Profilova fotka
@ottingerova ono aj menšie úpravy domu potrebujú projekt, aj preto , aby remeselníci vedeli, čo na čo naväzuje. To, čo píšete základ nepotrebuje, sú iné riešenia.
Odpovedať
Profilova fotka
@ottingerova poslite mi ss, nejake skice ako to ma vyzerat a mozno zopar fotiek ako je to teraz a poradime, vyriesime.
Odpovedať
Profilova fotka
Velmi vazna vec, ja by som s tym radsej zasiel za nejakym statikom alebo projektantom, ktory sa tejto teme rozumie do hlbky. My vam tu poradime a pride statik alebo niekto z uradov a povie ze cele zle, ze to tak nesmie byt. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@sidewinder Vďaka, odfotím, pomeriam a pošlem.
Odpovedať
Profilova fotka
Tak toto by aj mňa zaujímalo. Tiež musíme na staršom dome rozšíriť základ pod jedným múrom, ktorý sa bude vymieňať. Márne som sa pokúšala dovolať do firmy, ktorá sa tým zaoberá, zrejme majú teraz najviac práce. A nám to dosť súri, takže sa do toho asi budeme musieť pustiť sami. Nikde neviem zohnať relevantné informácie o presnom postupe. Jedni radia základ podkopať a podmurovať, až potom rozšíriť s tým, že ho treba previazať so starým základom. Iní tvrdia, že žiadne podkopávanie ani podmurovka nie sú potrebné, že stačí len priliať k základom nový betón a rozšíriť ho tak o 30 cm. To druhé riešenie sa mi nezdá, dom je starý asi 80 rokov, aj keď základy vyzerajú byť pevné. Len práve na tejto strane sú veľmi úzke. A múr musíme celý vymeniť. Len tak k starému základu priliať nový - nemôžem si pomôcť, nesedí mi to :-( .
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 Škoda že ste neuviedli tie iné riešenia - hlavne ak sú jednoduchšie.
Odpovedať
toto zaujima aj mna..zo stareho montovaneho prizemneho okalu ostanu iba betonove zaklady s ciastocnym suchym podpivnicenim.Zaklady maju podla povodneho projektu 60 cm hrubku.. ale na novy dom pri zmene dispozicie a uvahe o druhom nadzemnom podlazi asi nebudu postacovat.. viac odbornikov viac nazorov a laik si ako ma vybrat.Pocula som od suseda ze tak domuroval k povodnym zakladom este 40 cm ale neviem presne akym sposobom ten stary a novy zaklad prepojil.Druhe riesenie bolo dat na tu zakladnu platnu po odstraneni montovaneho prizemia este novu akoby zakladovu dosku urcitej hrubky aj s izolaciami nanovo a vraj sa potom netreba viazat na to, kde bol podla povodnych zakladov nosny mur.. Co si o tom myslite? @sidewinder @jan45
Odpovedať
Zaklad siroky 60 cm musi postacovat...
Odpovedať
Profilova fotka
@laguardia do nedele som na dovolenke, ale vecer budem za notebookom , ked si spomeniem napisem nieso o rozsireni zakladov aj zo skicami..no a gram. chybami, klasika :-D ..
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@laguardia konkrétne riešenie zakladania bez poznania konkrétnych podmienok je nemožné, takže odo mňa takú radiu nečakajte. Za to musí byť zodpovedný projektant. Iná vec je , aký je skúsený a akú má odvahu.
Odpovedať
@sidewinder hihi, veď preklepy aj uplne nepochopitelné tu robíme všetci... :-D ale zákonite sú vidno až po odoslaní správy :-D Ďakujem, z dovolenky sa s tým nemusíš obťažovať, stačí potom. @jan45 jasné, že konkrétne riešenie ani nečakám, skôr či ste niečo podobné robili, zažili, videli a či sa také niečo dá a ako sa to zvykne robiť.. na daný prípad to už musí niekto navrhnúť, vypočítať a nakresliť, kto to uvidí priamo na mieste
Odpovedať
Profilova fotka
@sabrina92 možno za honorár by to šlo :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@ottingerova Z celeho popisu mi nie je jasne ci treba ten zaklad zosilovat alebo ho treba "posunut" koli novej polohe nosnej steny. Ak ma byt nova stena v novej polohe. Tak k steremu staci dobetonovat novy zaklad, je nutne zachovat uroven zakladovej skary, a nato postavit novu stenu. Ak je zaklad nejaky stary kamenny, rozsypa sa a treba ho podchytit a zosilnit tak tu su 3 moznosti ako nato: 1. ciastocne jednostranne podchytenie, 2. ciastocne obojstranne podchytenie, 3. podkopanie z jednej strany a podchytenie po celej sirke. Prve dve sa robia zriedkavo. tretia varianta je najcastejsia. Pre vsetky plati zasada ze odkopavat a podkopavat max. useky 1,0m a na preskakovanu. Zacnete napriklad jeden roh, potom druhy potom stred a potom medzi.. alebo roh a stred a potom koniec. Po oboch stranach prave realizovaneho segmentu musi zaklad lezat bud na povodnej zemine alebo uz na zosilenej/podchytenej casti. Zosilenie zakladov len pribetonovanim nefunguje, to je somarina. Zatazenie z muriva sa prenasa ze spodnu hranu zakladu do zeminy takze novy zaklad musi podopierat tu spodnu hranu a nie bocnu. Na obrazku je hore rez, a pod nim stale podorys s cislovanim segmentov realizacie. @laguardia pri beznom RD (prizemie + podkrovie) a rozponoch do 4,5 m 600 mm zaklad bezne postacuje. Ale to by mal vidiet podorys vas statik alebo projektant a povedia vam.
Odpovedať
Profilova fotka
@sabrina92 nieco blizsie? foto, alebo podorys? alebo uz vyriesene?
Odpovedať
@sidewinder velmi pekne dakujem za názor :-) aj za prínosné obrázky
Odpovedať
@sidewinder ja som vždy robil podkopávanie a aj rozširovanie zvnútra.jednak je to praktické a aj logické,zaťaženie pôsobí dovnútra.ani jedna stavba mi nesadla ,nepraska...a zdnuka je to pohodlné, neprší,dá sa robiť aj v zime.
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda zatazenie neposobi dovnutra!! To je jedno z ktorej strany sa to robi. Ale ked sa robi na dome ktory je obyvany a pouzivany je nemyslitelne kopat z interieru. Ak je to stavba alebo rekonstruckia az na hrubu stavbu tam to je jedno, resp. ako pisete - komu ako vyhovuje.
Odpovedať
Mňa. učili na SPŠ stavebnej rozširovať základy vonkajších múrov dovnútra v smere zaťaženia,má to aj logiku,ohyb dosky pôsobí dovnútra.vsetky domy čo sompodkopavsl tak som podkopávať zvnútra.na rozšírený základ som dal novú primurovkou,medzeru za tým odvetrsl a je v tých budovách super klíma...tak neviem ako si to myslel..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?