Dobrý deň, stala sa mi taka vec, že firma mi vykopala základy a zaliala ich. Len ma neinformovali o tom, že je tam zle podlozie a dozvedel som sa to tesne pred betonovanim. Spravili mi ešte Dt a zaliali ich betónom, momentálne v takom stadiu je stavba. Medzitým som dal spraviť inziniersko geologický prieskum a ukončil som spoluprácu s firmou.
Návrh na opravu základov od statika je jednoznacny: na 15 miestach pod základovými pasmi podkopat ešte do hĺbky +1,2m /rozmer pätky 1,3x1,3m/. Dno pätky bude v hĺbke 2,8m. Myslíte, že bude vedieť bager podkopat základ, aby tam nemusel ísť človek do toho výkopu? Zemina je nesúdrzna a nebol by som rad, keby niekto zbytočne riskoval, že ho zasype. Zvládne to bager podkopať? Ďakujem
@matusontek zožeň bagristu a zavolaj ho tam, či to bude vedieť.
Nikto z nás to kopať nebude tak sú naše nazory irelevantné
Ak sa vleze tak traktorbager nejaky väčší.
Mal by to hravo zvládnuť
na toto uz asi len taky mensi "bagrik" stacit nebude, tie su tak do 2m max ...
toto uz si treba zavolat BAGER a prediskutovat snim podla planu
ak tam je miesto, nebude problem ...
mna by len zaujimalo, ako ste sa do takehoto stavu dostali ? sak firma spravila asi len to co sa od nej ziadalo
a potom ludia chodia, preco odomna vyzaduju projekt s geologickym prieskumom, ved ja viem najlepsie ake je tam podlozie a ake zaklady stacia ...
@daralbajda aha, ked si zavolam firmu na vykop, ze tu, takyto presne ...
tak zoberu zahradnu lopatku, naberu, snupnu a povedia, to nejde, lebo podlozie ?
nemyslim si, ak to nieje firma, dom na kluc ... bohvie ako to bolo ...
@shadowmilan samozrejme, že si firma na základy musí dať sama vypracovať prieskum podložia. ako by to inak bolo... určite s tým nemá nič projektant ani statik ani nikto iný. a už vôbec to nemá čo zaujímať investora, aby zistil, aké má podložie.
@worker_falcon Ako projektant projektuje základy keď nemá údaje o podloží ???....stavebné povolenie sa dáva na základe projektu s razítkom statika atď.... či ?
Ak niekto zavolá firmu a strčí jej do ruky hotový projekt tá si má najprv robiť geologický prieskum ???....načo má potom ten projekt ?
@eagleowl@worker_falcon no, chlopi vidím to tak, že kúpil pozemok, kde mu predajca zabudol povedat, se je tam 1,5m nasyp. Tešil sa aký pekný rovný kúpil, pozrel katalogovy projekt za 1000, dal ho napasovat na pozemok. Spravil vyberove na firmu, vybral super cenu. Prišli chlapi, videli že je to v prdeli, ale venovali tomu čas, tak to bagrista ujazdil a rychlo vykopal, ďalší deň to zaliali a o ďalší deň, kým sa boky začali sypať rozložili dt a zasa zaliali. Medzitým sa rozbehla akcia zle podložie. Chlapi zobrali prachy aspon "za robotu" a spokojny sli na ďalšiu fušku. A odteraz to začne byť naozaj drahé🙂
@worker_falcon myslím že nie, ta už sa len viezla na vlne. Neviem kto bol projektant, ale mal upozornit investora ze to treba, ak upozornil a investor povedal, nejako to vypocitajte, 500e je vela... tak je to na investorovi
@matusontek Ja osobne by som na takom neistom podloží nerobil žiadne náhradné riešenia typu podkopávanie, pätky a pod.... veď to robíš pre seba! Nepoznám Tvoju konkrétnu situáciu, ale zrejme za cenu špecializovaných výkopov pätiek, asi urobíš komplet nový výkop nových základov dookola okolo terajších základov. Jasné, že s týmto je spojená úprava projektu domu (aby stál na nových základoch), ale budeš mať istotu.
@daralbajda Bolo to takto. Dom staviam pre seba. Keď som mal projekt, dal som si vypracovať zopár cenových ponúk. S jednou firmou, resp. jednou partiou som sa dohodol. Ja som bol odcestovaný, tak som im vravel, pred betonovanim nech zavolajú môj stavebný dozor, dal som im číslo. Oni sa na to vykašľali a ja som prišiel zo zahraničia domov práve vtedy, keď betonovali základy. Nezdalo sa mi podlozie, keď som pozeral naňho. Išiel som do výkopu a samé mäkké blato tam bolo a bolo viditeľné, že je tam aj navazka 80cm. Čiže pod navazku kopali asi iba 40cm. Pýtal som sa ich, čo to má znamenať, oni na to, že je to v pohode, mam aj dost pásov v strede domu a podobne výhovorky. Pokračovali ďalej s DT, ale medzitým som kontaktoval dozor a spravil sa IG prieskum. Firme som oznámil, že nateraz pozastavujem stavbu. Boli samozrejme nahnevaní.
Prieskum ukázal, že základy sú nedostatocne, unosnost zeminy je iba max 50kpa. Prieskum vyšiel na 1050eur.
Na zaklade IG prieskumu to prepocitaval statik a určil práve takéto riešenie.
Pýtal som sa ho, či na tych základoch by sa nemohla spraviť samonosna doska, ale to mi neodporúčal.
@matusontek ďakujem za info. A projektant nevyžadoval ig prieskum? Alebo aspoň orientačný?
Pozemok ste pravdepodobne kupovali, nebolo vidieť navazku?
Keď je málo informácií vznikajú špekulácie🙂
@petersd tiez si myslim, ze lacnejsie bude urobit nanovo, taketo zasahy su specificke, zdlhave a zlozite, ak tam nieje vela miesta, tak fakt urobit nove
@petersd pýtal som sa na to statika a vravel mi, že to podlozie je dosť zle. Ze mi to neodporúča, lebo by mohla celá stavba sadať. Bol by som radšej, keby sa základy nemuseli podkopavať. Dom má cca 200m2.
@matusontek pre porovnanie, ozaj len hrube. Ja mam unosnost 150kpa a statik navrhol zaklad pod stredovu nosnu stenu široký 850mm... mam ciastocne podpivniceny dom v kopci
@matusontek Ak okopeš terajšie základy buď z vonka, lebo z dnuka, dosiahneš potrebnú šírku základov.
V žiadnom prípade by som ale situáciu neriešil podkopávaním terajších základov. Ak navyše máš aj informáciu, že pevné podložie je značne hlboko, asi by bolo na mieste uvažovať so zásadnejším riešením. Možno že aj v istej mriežke (konzultovanej so statikom) nechať ponabíjať pod plochou domu piloty a na toto zrealizovať základovú dosku. Až potom budeš mať istotu.
Stále som sa myšlienkami k tomuto problému vracal. Tie pätky sú naozaj dosť prácne a zemina sa asi bude zosúvať a možno tam bude aj voda ... . Doska je dobrý nápad ale statik asi niečo vie, čo my nevieme a očakáva nerovnomerné sadanie ( rôzna hrúbka násypu alebo voda ?? ). Dalo by sa to riešiť aj s geomrežami síce s menším podkopávaním, ale stále by to bolo veľmi prácne.
Čo takto pribetónovať z vnútornej aj vonkajšej strany pásy a spojiť ich. Na veľké sily používame a predávame kotviace kompozitné tyče ( fialovou farbou ) aké sa používajú v tuneloch alebo na kotvenie zarezaných svahov.
Vrcholová ťahová pevnosť 500 kN
Šmyková pevnosť návrhová 145 kN
Ťahová pevnosť návrhová 180 kN
Vyvŕtať diery do základu prievliecť tam tyče a zaliať do pásov po oboch stranách.
Dáku roznášaciu výstuž, prípadne ešte dáke roxory na chemické kotvenie už nech posúdi statik. Nie som žiadny odborník na betónové konštrukcie ale skúste to posunúť statikovy. Ten výkop my vychádza o výšku pätky plytší a zosunúť sa môžu iba steny výkopu. Mohol by sa výkopať iba vnútrajšok tak aby sa dali tyče zasunúť.
Uvažoval som rozšíriť základ na 1,5m nemusí byť excenrický ako je na schéme.
Tlak na základovú škáru sa zmenší 2,5 x. Tyče môžu byť zaliate voľne aleb sa tam môžu zaliať aj matice s podložkami pr. 100mm, tie tiež predávame.
Skúste napísať aké výhrady na takéto riešenie bude mať statik.