Po kolkych hodinách začať polievať beton?

Zdravim, dnes o 16.30 mi dobetonovali základovu dosku, beton šiel 20/25 vodostavebný. doska ma hrubku 15cm a armatúra vložena bola 15x15x8 otázka znie, nebolo neskoro ,že som to prvy krát polial až o 21.00 ? čiže po cca 5 hodinách ? všimol som si na platni už neake trhlinky no nebol som z toho nadšený, o tej 21.00 som ju teda zmočil a uložil geotextiliu ktoru som tiež namočil.no otázka znie či sa už mohol beton neako poškodit aj 5 hod po betonáži ? alebo sa vytváraju aj neake povrchové trhlinky ktore nepredstavuju žiadne obavy? . stupnov bolo cely čas cca 20-23. vdaka za odpovede
Odpovedať
Profilova fotka
@lukyhe podstatne je, ze si tu platnu vobec zmocil....... dat celoplosne geotextiliu je velmi dobre riesenie. a ako si uz spomenul, dobre zmocit a najlepsie aj zakryt celoplosne foliou. nebudes musiet potom tak casto zmocovat... 🙂 z tych trhliniek si nerob tazku hlavu. sposobit ich mohol aj R cement v betone a mozno aj celoplosna absencia folie pod betonom...
Odpovedať
@mimms práve folia tam bola.. 50cm štrkodrviny na ňu šla čierna folia a armatura a pred betonovanim sa folia zmáčala a tak šiel beton. čiže mali by to byt iba povrchové trhliny ktore nebudu mat na funckiu žiaden vplyv? Chcel som aby platna bola dokonalá, a mala plnohodnotnu funkciu aj skrz toho vodostavebného betonu, keď už šlo tolko peniazi do základov. aj základove mury mam monoliticke, a nie z DT tvarnic.. 80cm vysoky monolit
Odpovedať
@lukyhe to absolútne nevadí, môžeš polievať ako chceš, vzdy tam nejaké trhlinky vzniknú. Teraz ho pár dní dobre polievaj.Neviem akk u vás ale dnes na juhu nebolo až tak teplo, takže si si vybral dobre počasie nato ze je leto
Odpovedať
@lukyhe ako hydroizolaciu planujes len ten vodostavebny beton?
Odpovedať
Profilova fotka
@lukyhe ale kukni do dodacieho listu, urcite ti dali R cement... hlavne je ze ho polievas a dal si aj geotextiliu.., tie trhlinky co pises su len povrchove... nic si z toho nerob. neznizi to na kvalite, do pevnosti ci vodeodolnosti.. inac velmi rozumnaa volba... vodeodolny beton. aj my sme davali.. udrziaval by som vlhkost min. 4-5 dni. bocny salung nedavat tiez este dole..
Odpovedať
Tak dobrodružstvo začína? Odporúčam si zvyknúť viac komunikovať so stavebným dozorom. Lebo tu na fóre sa dozvieš veľa rôznych názorov.
Odpovedať
@lukyhe ak je to bežný podkladny betón, tak nič nerieš bude to ok. Ak očakávaš, že 15 cm vrstva vodostavebneho betonu bude dokonalo vodenepriepustna tak na to rovno zabudni, a tie trhlinky to len zhoršila. Ak je pod betonom kvalitna folia tak nemusel byt vodostavebny a trhlinky sú len chybou krasy. Nevieme čo si vlastne vyrobil, a načo to má slúžiť, od toho treba zaujať postoj.
Odpovedať
Profilova fotka
polieva sa po stuhnutí, to je cca po hodine od spracovania. Betón môže byť vo vode
Odpovedať
@lukyhe Chcel som aby platna bola dokonalá ,,, niekedy sa to neda. Ked som betonoval deku (17cm), tiez som ju chcel dokonalu, na salungu natiahnuta folia po celej ploche, beton polievany, zakryty foliou. Ked som odsaloval a zacalo prsat, nebol jediny meter stvorcovy kde by nepretekala voda skrz platnu. Pri vysokych teplotach to je velky problem. Polievaj cim castejsie nech je beton stale vlhky a foliu maj natiahnutu, rapidne znizuje odpar.
Odpovedať
@jan45 teda keby som ho polieval už po hodine a nie po piatich hodinách tak by sa trhlinky nespravili? Resp je taká možnost ? @slavoslav @zefe ak ma vodostavebny beton priesak 5cm a platna ma 15cm neda sa to použit ako hydroizolácia? ako moj zámer taky nebol no počul som názory ,že to niektorí takto robia. Ja hydroizoláciu chcem aj ako neaku vnutornu poistku voči radonu. @roberttom u nás teraz nabližšie dni hlasia max 24. tak hádam to bude ok 🙂 dobre ,že som sa nesplašil na betonáž ked boli 30ky + @worker_falcon to by mi najprv musel dvihať telefon vtedy keď treba 😄 ani pri betonáži platne nebol, lebo som sa nedovolal a ja 5x vyvolávať nebudem. @paul2 a to je ako možné ,že aj po takomto ošetrovaní bola poopraskana a voda tiekla skrz? ano budem polievat , ja som nedaval foliu ale geotextiliu, no je dosť tenka, rozmyšlam, že ešte nahodim jednu vrstvu
Odpovedať
Profilova fotka
to je tenká konštrukcia, tam je vysoký odpar
Odpovedať
@lukyhe vela zalezi od vonkajsej teloty, podla toho cement zacina tvrdnut v betone, zahrieva sa, voda sa rychlo odparuje, tvoria sa zmrstovacie trhliny. Spodnu deku som betonoval v novembri, ked boli teploty nizke, ten pomaly vytvrdol a vyzrel, bez akychkolvek trhlin, a cez ten nepresla ziadna voda, po zime aj jarnych dazdoch bol odspodu suchy. Hornu deku som robil v dost vysokych teplotach, nestihal som polievat, len asi 2x za den, co bolo malo. Na betone moze stat voda, prebytok vody nevadi, vytvrdne. Geotextilia je vodo aj paropriepustna, dajte foliu, cez tu sa voda neodpari, bude lepsie drzat vlhkost, ale stale polievajte. Su aj prisady do betonu, ktore ho vylepsuju (plastifikatory), pouziva sa menej zamesovej vody do betonu a znizuju riziko trhnlin.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Takto vyzerajú najväčšie trhliny na konci domu v technickej miestnosti. Zvyšok sú omnoho tenšie vlasocnice. Čo poviete? Je to stále skôr estetické povrchovo alebo už aj viac do hĺbky ?
Odpovedať
@lukyhe Pokial ides davat hydroizolaciu (ja by som dal), tak by som to neprezival. Aj tak ju potrebujes kvoli radonu - bud PVC alebo asfaltove pasy s hlinikovou foliou. BTW. Pre uplnu vodotesnost betonu sa pouziva krystalizacny nater, ktory riesi aj male trhliny, napr. Stachema Porostop S.
Odpovedať
Darmo to riesis. To su veci z ktorych mas teraz nervy, mozno az spávať nebudes vediet, no za rok si na to nespomenies. Zvykaj si na to, caka ta takych situacii vela. Je to len kus betónu, svoju funkciu bude plniť viac ako dostatočne a teda sa nemáš o čo báť. Nie je to pohľadový betón. Tá prasklina čo tam je je možno troška väčšia, ale čo si pamätám, tak sám som mal podobné.
Odpovedať
@lukyhe to sú laboratorne podmienky 5cm priesak. vodotesne betonove konštrukcie sa navrhuju okolo 30cm a kvalitne zvibrovanie. To uz teraz nerieš keď máš prasklinky.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?