Oporny mur - realizacia

Profilova fotka
Ahojte strechari, zaujimal by ma vas nazor na najschodnejsie vyhotovenie oporneho muru ako je nacrtnute na obrazku. Jedna sa o fakt ze mur je previazany zo zakladoveho pasu armaturou a navliekat na tuto armaturu DT asi nebude sranda, resp. zakladanie prveho siaru pomedzi armaturu nepojde celkom lahko. Napada ma teda ako dalsia moznost systemove debnenie (DOKA/PERI) prip. urob si sam verzia. Co odporuca odborna verejnost?
Odpovedať
@el_salvadore jedina odborna verejnost co sa tyka oporných murov je @kosto13 Vsetko ostatne je viac ci menej informovana skupina amaterov (moze tu byt este zopar profesionalov stavbarov, odbornikov, to netvrdim, ale vacsina sme amateri...)
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 - dakujem za info. Nazor @kosto13 urcite rad uvitam. A ak by aj niekdo dalsi mal skusenost, prosim o vyjadrenie.
Odpovedať
Profilova fotka
Bohužiaľ takéto múry my nerobíme ( čo robíme je na našej PRO stránke ). Keď však budem mať viac vstupov, vieme navrhnúť alternatívu. Múr na prvý pohľad vyzerá, že ho navrhoval statik a mal by byť v poriadku. - kde bude úroveň terénu na oboch stranách ? - konce L-ka končia na dákej tuhej konštrukcii ? - alebo bude z vonkajšej strany prísyp ( celý tvar ? - aj keď pomerne štíhly základ T-éčka dáva tušiť že podložie bude dobré máte dáku geológiu ? - aký materiál máte k dispozícii na zásyp ?
Odpovedať
Profilova fotka
@kosto13, vdaka za info, pozrel som si Vase realizacie a kedze budem realizovat viacero stabilizacii svahu zrejme Vas budem este kontaktovat. Co sa tyka momentalneho problemu oporneho muru, momentalne som uz v stadiu pripravy kedy alternativy uz stracaju vyznam. Pre kompletnost vsak odpoviem na Vase otazky, mozno sa aj tu najde dobra rada od profesionala. - kde bude úroveň terénu na oboch stranách ? - Z vonkajsej strany ~2,5m, z vnutornej ~1,5m - konce L-ka končia na dákej tuhej konštrukcii ? - Konce L-ka niesu nicim fixovane, cely mur je realizovany ako samostatny objekt - alebo bude z vonkajšej strany prísyp ( celý tvar ? - ano (ako je uvedene v prvej otazke) - aj keď pomerne štíhly základ T-éčka dáva tušiť že podložie bude dobré máte dáku geológiu ? - ano geologia je k dispozicii (F2 - sut, kamenno ilovita zemina) - aký materiál máte k dispozícii na zásyp ? - uvazujem o vonkajsom obsypani riecnym strkom fr.22mm aj z hladiska odvodnenia/drenaze
Odpovedať
Pozor, tento múr podľa rezu nie je navrhnutý z debniacich tvárnic, ak hej mali by tam byť nakreslené a bolo by to zohľadnené v krytí výstuže. Ak múr navrhnutý z monolitu do klasického debnenia vystaváte z DT čiek, nebude mať takú únosnosť a môže to viesť k poruchám. Osobne odporúčam systémové debnenie a klasické armovanie.
Odpovedať
Jednoznačne DT nedoporučujem na takúto výšku.A aj podľa výkresu je to navrhnuté na monolit. Podľa mojich skúsenosti jednoznačne systémove debnenie DOKA ,PERI , ULMA.V dnešnej dobe sa dá už zohnať požičať aj v menších firmách za rozumné ceny.Velkosť tej opornej steny sa dá kľudne do týždňa vyhotoviť na komplet aj s požičaním ,zabetónovaním,vrátenim ... Bude isto pevnejši ,krajší a netreba dodatočne vonkajšie upravi povrchu robiť.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@ramzo, @ravagesvk - vdaka za nazor, so statikom to mam vykonzultovane a pri navrhu sa pocitalo s dostatocnym krytim aj pri pouziti DT. Systemove debnenie je stale v hre, uvidim podla dostupnosti ale tiez by som radsej siel do tejto varianty. @mcsmekac, viem si to predstavit, nevraviac o tom ked zacne roxory sponovat a tvarnice treba dopasovavat aby boli ako tak v rovine...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?