@moni84moni Dostatočne vysoké pásy (70 cm) zabezpečia rovnomerné rozloženie tlaku. Monolitický betón pásov má pevnosť v ťahu ako niekoľko roxorov. Drátky sú na smiech.
@feprofil pevnosť betónu v ťahu sa výškou pásu nemení. Drátky nie sú na smiech ale na vystuženie betónu, skôr ty si na smiech.
BTW: základové pásy nie su jediný spôsob zakladania stavby a sú situácie kedy aj základové pásy je potrebné vystužovať. Ak sa v obore vyznáš mal by si to vedieť, ak nie odporúčam radiť v iných fórach, trebárz o varení alebo iných hobby.
@moni84moni každý statik to vie.
@moni84moni je to zvláštne lebo keď som chodil do školy, a to je už pekná kopa rokov, tak o tom robili dizertačky, čiže nie je to nič v čom by nemali byť vzdelaní, no nechcem posudzovať tebou oslovených statikov. Oslov teda firmu ktorá robí drátkobetóny, alebo pancierove podlahy a oni majú statikov, ktorí im robia posudky. Ja som to spravil takto, keď som to potreboval. Nechcem tu rozpisovať firmy, gúgl ti pomôže.
@feprofil To jako vážně?
Beton patří ke kompozitním materiálům s výrazně rozdílnými pevnostmi v tlaku a tahu. Pevnost v tahu je obvykle pouze kolem 1/10 pevnosti v tlaku. Zvýšení pevnosti betonu v tahu je možné přidáním drátků do betonu.
@dyrup Aká je životnosť drátkov v nezhutnenom nasiakavom betóne vo vlhkej pôde?
Pevnosť betónu v ťahu 1/10 z 20 MPa je 2 MPa.
Roxory majú 500 MPa.
Potom ekvivalent prierezu roxoru je 2/500 = 1/250 prierezu betónu.
Napríklad 0,15 m2 betónu v krajnej časti = 0,15 : 250 = 0,0006 m2 roxorov = 600 mm2 = 3 ks Ø16
Mám akosi zafixované, že keď to treba drátkobetón je vhodný skôr do podláh resp. aj základových dosiek.
V základových pásoch keď treba asi je vhodnejšia klasická výstuž.
Nie som však betonár.
Mohol by to naozaj dáky odborník vysvetliťkedy je lepší drátkobetón a kedy klasika ? Aj ekonomicky !