Dobrý deň, dávam túto tému znova ako diskusiu a chcem sa spýtať, má niekto z Vás urobenú základovú dosku systémom Technopor (geotextília, sklopenový granulát a betón) firmou Rekonstav Nitra alebo Ecozáklady? Nám to poradil náš projektant a na nete som veľa skúseností stavebníkov s týmto systémom nenašla, tak sa obraciam na toto fórum, kde je veľa skúsených stavbárov a stavebných odborníkov. Vraj je to jednoduchšie a dom odspodu má vlastnosti nízkoenergetického domu. Len neviem, aká je cena za stavbu takejto dosky. Poraďte, prosím.
@babyjane nabuduce nemusis vytvarat aj Diskusiu aj Otazku.... ak sa casom rozhodnes, ze chces z otazky diskusiu, staci napisat nam adminom a my to vieme zmenit ;-)
ahojte, aj mňa by zaujímali reálne skúsenosti stavebníkov s touto základovou doskou. Základné teoretické informácie som si na internete vyhľadala, ale akoby si to takmer nikto nedal robiť...je to tak drahá technológia? ;-) No ešte viac ma zaujíma ako je to s nezamrznou hĺbkou takého typu základu, keďže sa nerobia základové pásy, nie je to potrebné? Ako by to bolo s usadením takejto základovej platne v kopcovitom teréne ak najväčšie prevýšenie je cca 1 m? Bude dostatočne stabilná, ak je podložie ílovité? Heh, dosť veľa otázok...možno niekto odpovie...vopred dík :-)
založenie stavby by mal posúdiť statik podľa konkrétnych podmienok na pozemku. Na rovinnom teréne je doska použiteľná, ale pri objekte napojenom na kanalizáciu by som to zvažoval. Sú potrebné úpravy pre posuny kanalizačného a vodovodného potrubia . A rozhodol by som sa aj podľa ceny, prestupy tepla smerom dolu sú prehnane nadhodnocované, ak sú izolované základy zemina pod podlahou sa vysuší a pôsobí ako izolant rovnako ako iné suché materiály.
@jan45 základovú dosku som použil v 80-tych rokoch minulého storočia, nie je to terajší vynález . Povedomie sa buduje posúdením realizovaného, obdivujem súkromných investorov, ktorí idú do málo známych postupov.
@trend270 Tento spôsob založenia stavby môže za určitých podmienok vyjsť aj lacnejšie ako základové pásy s platňou. Skúsenosti už sú v nemecky hovoriacich krajinách, trochu v ČR. Myslím, že nejaké lastovičky sú už aj v SR. Tento spôsob zakladania je vhodný tam, kde je vysoko spodná voda, ďalej na úplné odstránenie tepelného mostu v styku stien a podlahy. Nie je potom potrebné dávať poter, pretože doska je zároveň podlahou domu. Pre murované pasívne domy je to z tohto hľadiska super. Nedávno som o tom čítala v zborníku z konferencie o EPD 2009.
http://stavba.tzb-info.cz/nizkoenerge...
alebo na XPS:
http://forum.tzb-info.cz/103350-zatep...